2016-ban hetedik alkalommal korzózhatsz a Magyar Ízek Utcáján a budapesti Clark Ádám tér és a Döbrentei tér között. Nemzeti ünnepünk kétnapos gasztrokulturális kísérőrendezvényén idén is számos őstermelő lesz jelen lekvárokkal, gyümölcslevekkel, gyógynövény- és húskészítményekkel, sajtokkal, kézműves sörökkel, borokkal, pálinkákkal, továbbá augusztus 20-án mutatják be a Magyarország Tortája és a Magyarország Cukormentes Tortája verseny nyerteseit.
A győztes tortákról itt olvashatsz >>>
A Szent István-napi kenyeret idén a versengés helyett az összefogás jegyében sütötték a pékek új búzából, hagyományos alapanyagokból, kovászos technológiával. Az Ízek Utcáján láthatod a kovász készítését és a Magyar Pékválogatottat munka közben, továbbá a Magyar Pékség Védjegyet viselő, biztonságos és egészséges körülmények között készült pékárukat vásárolhatsz.
Lelkes amatőr kenyérsütőként szívesen kicserélnéd a tapasztalataidat másokkal? Vagy csak imádod a kizárólag természetes alapanyagokból készített finomságokat? Augusztus 20-án ott a helyed a budai Margit utcában, ahol másodszor mérik össze tudásukat kategóriájukban a profik és az otthon sütők. A versenyzők készen hozzák a frissen sütött fehér, félbarna és teljes kiőrlésű kenyereket, bagetteket és croissant-okat, amelyeket kinézet, illat, tapintás, állag, héj és íz alapján pontoz a neves szakértőkből álló zsűri a Budapest Főváros Önkormányzata által támogatott rendezvényen.
Az augusztus 18–20. között hetedik alkalommal megrendezésre kerülő móri fesztivál keretében a helyi unikumokat ismerheted meg a város legemblematikusabb helyén, a gyönyörű Lamberg-kastélyban. A csodálatos akusztikájú udvaron zajló rendezvényt néptáncfesztivál, gyerekprogramok, koncertek színesítik, de a gasztronómiai különlegességek teszik igazán egyedivé és izgalmassá. Nemcsak móri fröccsöt, bort és borlevest kóstolhatsz, hanem olyan helyi süteményeket is, mint a macskapracni. Szombaton 18.30-kor pedig megtekintheted a kvircedlisütés-bemutatót.
A magyar néphagyományban is kiemelt Nagyboldogasszony napja köré szerveztek ismeretterjesztő előadásokat és kézműves foglalkozásokat a Főapátságban. A gyógynövénykerti vezetésen megismerheted a több száz éves ültetvényeken termesztett legfontosabb gyógynövényeket és a bencés gyógyászati hagyományokat. A teaházban szörpök, teák és gyógynövényes pogácsa, az apátsági étteremben, valamint a kávéházban gyógynövényes fagylaltok, sütemények és frissítők, a pincészet kóstolóteraszán apátsági borok várnak. A szombaton és vasárnap tartott kolostori vásárban bemutatkoznak a magyar világörökségi helyszínek is, az ünnep napján pedig koncertek lesznek a bazilikában és ingyenesen tekintheted meg a múzeumi gyűjteményeket, köztük a Szent Márton szülőföldjének kincseit bemutató páratlan kiállítást.
Több infó a gyógynövényhétről >>>
Pénteken és szombaton környékbeli és külföldi főzőcsapatok gondoskodnak a népi hagyományok felelevenítéséről a Kölcsey Ferenc Kulturális és Turisztikai Központ területén. A vályogból rakott katlanokban 20-25 helyen rézüstben, cukor és adalékok nélkül két napig rotyog a cibere, majd az egyre sűrűbb lekvár, amely a helyiek szerint az apró szemű, ősi nemtudom szilvából a legfinomabb. A 18. alkalommal sorra kerülő lekvárfőző versenyen bármelyik csapat sátránál bekapcsolódhatsz a kavarásba, később pedig megkóstolhatod a végeredményt és a tradicionális szilvalekváros ételeket, mint a derelye, a porlós (omlós pite) vagy a pezsgős pogácsa szilvalekvárral és tejföllel. A hangulatot a szabadtéri színpadon fellépő amatőr hagyományőrző csoportok fokozzák.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.