A gofri receptek száma úgyszólván végtelen. Közös bennük, hogy elkészítésük nem igényel professzionális konyhai jártasságot, de van néhány dolog, amire nem árt odafigyelni.
1. Ne spórolj a vajjal! Amellett, hogy ízhordozó, megakadályozza, hogy a gofri letapadjon a sütőfelületre, mert a nyers tésztából a magas hő hatására kiolvadó vajmennyiség védőfilmet képez a forró fémen. A kevés vajtól a gofri gumiszerű lesz.
2. Szitáld át a lisztet és a receptben esetleg szereplő porcukrot, valamint a kakaóport is, hogy biztosan ne maradjon csomó a tésztában.
3. A tojás és a sütőpor megemeli a tésztát, amely még lazább lesz, ha először a tojássárgájákat kikevered vajjal és cukorral, majd a végén hozzáadod a habbá vert tojásfehérjéket. A habbal bejuttatott légbuborékok sütés közben kitágulnak és még levegősebbé teszik a gofrit.
4. Hagyd ki a tejet az alaptésztából, vagy helyettesítsd szódavízzel, ha ropogós gofrit szeretnél.
5. Sütés előtt pihentesd a tésztát kb. 30 percig, hogy a lisztben található keményítő (glutén) dolgozni tudjon és stabil kötést hozzon létre a többi hozzávalóval.
Az alaptészta tetszőlegesen ízesíthető például kókuszreszelékkel, mandulapehellyel, darált dióval, durvára vágott mogyoróval, rumaromával, gyümölcsdarabokkal, de akár reszelt sajttal, hagymával és zöldfűszerekkel is.
A csokiimádók boldogítására kakaóport vagy csokoládéreszeléket keverhetsz bele. Nem tudsz dönteni vagy többféle igényt kellene kielégíteni? Oszd annyi adagra a nyers alaptésztát, ahányféle ízesítést szeretnél! Vagy süsd meg a natúr alaptésztát, majd kínálj a gofrikhoz többféle gyümölcsöt, lekvárokat, önteteket, tejszínhabot és/vagy fagylaltot.
Állati eredetű hozzávalók nélkül is süthetsz vegan gofrit. A tojás kiváltható sütőporral, a tehéntej pedig pl. szójatejjel. Vaj helyett használhatsz olajat, margarint vagy kókuszzsírt.
A búzaliszt helyettesítésére bio- és egészségboltokban szerezhetsz be különféle gluténmentes liszteket, valamint lisztkeverékeket. Válaszd a süteményekhez ajánlottat, amely kukoricalisztből, kukoricakeményítőből és sűrítőanyagként szolgáló szentjánoskenyérlisztből áll. A paleo változat glutén-, tej- és cukormentes.
Egyenletesen olajozd be mindkét sütőlapot ecset segítségével, majd forrósítsd fel. A tapadásmentes bevonatot elég sütési ciklusonként egyszer lekenni, a hagyományos fémfelületet minden gofri elkészülte után újból be kell olajozni.
Az elektromos gofrisütőkön általában vagy egy jelzőfény, amely kialszik az optimális sütési hőmérséklet elérésekor. A nyers tésztát a sütőlap közepére merd, a fedél lecsukásával majd egyenletesen szétterül. 2-3 perc múlva nyisd fel a fedelet, és óvatosan szedd ki a megsült gofrit.
Az elkészült gofrikat tornyozd egymásra egy tányéron, hogy puhák maradjanak. Viszont a sajtos gofrit rácson hagyd kihűlni, hogy ropogós legyen.
20 darabhoz válassz szét 6 db tojást és tedd félre a fehérjéket. A sárgájákat kézi mixer habverőjével keverd habosra 25 dkg szoba-hőmérsékletű vajjal vagy margarinnal, 25 dkg cukorral és 1 tasak vaníliás cukorral. Vegyíts el 50 dkg átszitált lisztet 1 tasak sütőporral, és langyosíts meg 4,5 dl tejet. Kis adagokban, váltogatva add őket a tojássárgájás keverékhez, majd lazán forgasd bele a tojásfehérjékből vert kemény habot. Az előmelegített gofrisütőt kend meg vékonyan olajjal, és merj a sütőfelület közepére gofrinként 2-3 ek tésztamasszát. Csukd rá a készülék fedelét, és süsd meg a gofrikat egymás után 2-3 perc alatt.
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.