A hónap utolsó napján jól jön egy olyan recept, amelyhez viszonylag olcsón beszerezhetjük az alapanyagokat. Az pedig plusz pont, ha egyszerű és gyorsan elkészíthető ételről van szó. A gerslis húsgombóc pont ilyen.
A gersli, vagy árpagyöngy egészséges gabonaféle, amit már a vikingek és a római gladiátorok is fogyasztottak, erjesztett levét pedig az ókori Egyiptomban szomjoltónak használták. Az árpagyöngy hántolt és méret szerint osztályozott árpa. A gersli szó a német Gerste (árpa) kicsinyített formája. Tibetben az árpaszemeket homokkal összeforrósítják, leszitálják, szárítják, és ezután hántolják lábbal taposva. A modern előállítás hántolóüzemekben történik, ahol az árpaszemeket hántolják és osztályozzák.
Sokféleképpen felhasználható: készülhet belőle tartalmas köret, rizottó, édes és sós kása. Sok helyen kihagyhatatlan eleme a töltött káposztának, a sóletnek – gazdagabbá, kiadósabbá teszi ezeket az ételeket.
Hozzávalók:
A húsgombócokhoz:
50 dkg darált sertéshús
10 dkg gersli
1 tojás
só
bors
A káposztához:
1 kg savanyú káposzta
2 nagy vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
1 teáskanál őrölt pirospaprika
1 teáskanál szárított kapor vagy borsikafű
2 dl tejföl
1 evőkanál liszt
zsiradék
só
bors
Elkészítése:
Finomra vágjuk a vöröshagymát, és megdinszteljük egy-két evőkanál zsiradékon. Ha már átlátszó, hozzáadjuk az áttört fokhagymát, és fél percig együtt pirítjuk. Levesszük a tűzhelyről, elkeverjük benne az őrölt pirospaprikát.
A savanyú káposztát megkóstoljuk, ha túl savanyúnak találjuk, átmossuk hideg vízzel. Deszkára fektetjük, kicsit átvágjuk a szálakat, hogy könnyebb legyen majd a fogyasztása. Rátesszük a pörköltalapra, öntünk rá kevés vizet, és kis lángon elkezdjük főzni.
Közben összeállítjuk a húsgombócokat. Összekeverjük az összes hozzávalót, és kis gombócokat formázunk belőle (fontos a méret, mert a túl nagy gombócokban nem főne meg a gersli). Beletesszük a fövő káposztába. Bő fél órán át főzzük, közben többször óvatosan átkeverjük, és ha szükséges, öntünk alá egy kevés vizet.
Fél óra múlva kiveszünk egy gombócot, kettévágjuk, megnézzük, hogy megfőtt-e. Ha jónak ítéljük, akkor az egy evőkanál lisztet kevés hideg vízben csomómentesre keverjük. Hozzáforgatjuk a tejfölt, és beleöntjük a csendes forrásban lévő káposztába a kaporral és a borsikafűvel együtt, és még pár percig forraljuk, hogy besűrűsödjék a lé. Friss kenyérrel vagy péksüteménnyel kínáljuk.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.