A sütőtököt számtalan formában elkészíthetjük, a levesektől, a sült és főtt főételeken át egészen a desszertig terjed a sor, sőt a merészebbek még a kávéjukat is megbolondíthatják vele. A leggyakrabban készített és sokak által leginkább kedvelt sütőtökös étel azonban biztos, hogy a sütőtökkrémleves. A levest sokféleképp készíthetjük el, de ha igazán jó, tartalmas és izgalmas fogást szeretnénk főzni, akkor érdemes az alábbi praktikákat elolvasni és legalább egy részüket megfogadni.
A leveskészítés első problematikája. Hogyan is érjük el, hogy puha legyen a tök, süssük vagy főzzük a tökéletes tökleves elkészítéséhez? Alapvetően bármelyik megoldás jó lehet. Ha kevés az időnk, a főzés gyorsabb megoldás lehet. Igaz, ilyenkor nem csak a magokat kell kikapni, hanem a formátlan tököt hámozni és kockázni is kell, ellenben pikk-pakk megfő. Jó tanács, hogy annyi vízben főzzük, ami épp ellepi, s a leves készítéséhez őrizzük is meg a főzővizét, sőt akár főzés közben fűszerezhetjük is.
Sütni akkor érdemes a tököt, ha a levesbe szeretnénk azt az utánozhatatlan, édeskés, karamelles ízt is belecsempészni, amire csak a sülttök képes, s idővel is jól állunk. A sütéshez a tököt csak félbe kell vágni, a magjait eltávolítva már süthetjük is. A puha tökhúst minden macera nélkül kikanalazzuk a héjából és kedvünk szerint feldolgozzuk. A sütőben készült tököt ízlés szerint fűszerezhetjük.
Erre a kérdésre szinte egyértelmű válasz a zsálya, de mellette számos másik fűszer is verseng a tök legjobb partnere címért. Ugyancsak érdemes kipróbálni a kakukkfüves, szerecsendiós vagy épp a pikánsan fahéjas változatokat is. A fűszerezés összetett dolog, nem kell egy fűszert kiragadni, érdemes inkább több kombinációjával kiemelni a sütőtök ízét. A leveshez felhasznált hagyma szintén hozzáad az ízekhez, arról nem is beszélve, ha a levest nem tisztán tökből készítjük, hanem krumplival vagy más gyökérzöldségekkel lazítjuk.
Ez részben függ a töktől is. Több fajtája kapható, vannak olyan típusok, amelyek kicsit porózusabb, szemcsésebb hússal rendelkeznek, itt egy alapos turmix vagy botmixer használat hozhatja meg a kívánt eredményt. Célszerű a turmixolás során egy kevés olajat adni a tökhúshoz, nem nehezíti el, de nagyon kellemes emulzió születik belőle. Az ilyen olajos tökkrém nem csak levesnek kitűnő, hanem sült húsok, grillezett zöldségek mellé is adható. A tejszínnel vagy növényi tejjel való krémesítés esetében szintén javasolt a két alapanyagot botmixerrel alaposan eldolgozni, hogy megszülessen a lehető legkrémesebb leves. A tejszínen kívül kitűnő választás még a mascarpone, de alaplével szintén gazdagítható a leves, vagy akár egy-két főtt krumplival is testesebbé tehető.
A krémlevesek egyöntetűségét minden esetben javasolt megtörni valamivel. A töklevesnél befutó lehet egy kevés balzsamecetből készült krém, egy-két teáskanálnyi lilahagymalekvár, pirított tökmag, tökmagolaj, tökmagolajban megforgatott, lepirított zsemlekocka vagy a csábító és finom nigella mag. Akár többféle magból összeállított keverék is kerülhet a leves tetejére, amit még megkoronázhatunk némi reszelt cheddarral vagy parmezánnal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.