A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Mákos guba  recept
Mákos guba
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Minestrone recept
Minestrone
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Praktikus

Így lesz az eperlekvár olyan, mint a nagyié! 9 tipp befőzéshez

eper
A hazai nap érlelte zamatos epernek sajnos csak pár hétig örülhetünk. Zárd üvegbe az illatos piros bogyókat, és egész évben élvezheted édes ízüket!

Nem kell órák hosszat kavargatnod, ráadásul a bevált receptek alapján élvezetesen kikísérletezheted a saját kedvencedet.

1. A siker záloga a tisztaság

A felületesen megmosott gyümölcs a nem makulátlanul tiszta üvegben rendszerint megromlik. Csak teljesen friss és hibátlan epret főzz be! A kiválogatott ép szemeket óvatosan mosd meg többször váltott vízben, vagy kíméletesen zuhanyozd le, mielőtt kicsumázod és lecsepegteted.

2. Darabold egyformára a gyümölcsöt!

Az apróbb eperszemeket egyben hagyhatod, a nagyokat vágd félbe vagy negyedekre, hogy közel egyforma darabokat kapj, mert így egyenletesen puhulnak.

3. Főzés nélkül is elteheted

Nyersen kevert eperlekvárhoz 50 dkg megtisztított és a fazékban krumplinyomóval összetört gyümölcshúshoz adj 40-45 dkg cukrot, majd keverd a cukor teljes feloldódásáig. Finom lesz süteményekre, pohárdesszertekre. Kevesebb cukorral is elkészítheted, de akkor tárold a hűtőben, és a felbontástól számított 3-5 napon belül fogyaszd el.

4. Dzsem vs. lekvár

Dzsemhez az epret csak durván törd össze kézzel, villával vagy krumplinyomóval (Jamie szerint habverő is megteszi), hogy felismerhető gyümölcsdarabok maradjanak benne. Lekvárhoz pürésítsd finomabbra.

5. Nem kell túlcukrozni

Ha elrettent a dédi és a nagyi receptjeihez megadott cukormennyiség, akkor neked találták ki a zselésedést garantáló pektint tartalmazó 2:1 vagy 3:1 arányú befőzőcukrokat és a dzsemfixet. Ezekből az eper édességétől függően kilónként 10-15 dkg is elég lehet. 100%-ban természetes pektint külön is vásárolhatsz. Új receptet kipróbálásakor egy kis adagon érdemes tesztelni az arányokat. Mindig a pucolt gyümölcs mennyiségét vedd alapul.

6. Hogyan főzd?

A dzsemnek vagy lekvárnak előkészített epret ép zománcú vagy rozsdamentes, lehetőleg vastag aljú edényben forgasd össze a cukorral, és citromlével ellensúlyozd az édességét. Forrald fel, majd nem túl erős tűzön folytasd a főzést, nehogy a cukor megégjen. (A külön pektint a forrás előtt, egy kis cukorral elkeverve add hozzá.) A közben keletkező habot kanállal leszedegetheted a tetejéről. Nem érdemes 15 percnél tovább rotyogtatni, mert bár hígnak tűnik, a hűlés során sokat szilárdul. A dzsemet ne kavargasd, hanem az edényt rázogasd. Akkor jó, ha a zselépróbához kimert kis adag a mélyhűtőben 2 perc alatt bőrössé válik, illetve a gyümölcs kocsonyás lesz.

7. Fűszerezd, ízesítsd!

Az eper nagyon jól harmonizál bizonyos fűszerekkel. Együtt főzheted pl. kikapart vaníliavelővel vagy az üvegbe töltéskor adhatsz hozzá frissen kis darabokra vágott gyömbért (2 kg gyümölcshöz egy kisujjnyit). A végén feldobhatod pl. rózsavízzel vagy levendulával, mentával, bazsalikommal, tárkonnyal (ezekkel sem kell tovább főzni).

Fűszeres eperdzsem >>>

Chia magos eperlekvár >>>

8. Házasítsd!

Az eper izgalmas párost alkot többek között bodzavirággal, ribizlivel, málnával, sárgadinnyével vagy rebarbarával. Ebből 1 kg megtisztított szárat metélj 1 cm-es darabokra, majd főzd meg lekvárnak 1 kg eperrel és 1,5 kg cukorral együtt. Citromlé nem kell bele, mert a rebarbara elég fanyar.

Ananászos eperdzsem >>>

9. Fejre át!

Nincs szükség tartósítószerre, ha az előzőleg csírátlanított üvegeket színültig töltöd a forró lekvárral, majd pár percre fejre állítod. A keletkező vákuum és a lekvár hője elbánik az esetleges kórokozókkal, és a hűvös, sötét helyen tárolt lekvár felbontatlan állapotban kibír egy évet is. A visszafordított üvegeket bugyoláld be pokrócba, paplanba, és hagyd a lekvárt a száraz dunsztban kihűlni egy éjszaka alatt.

9 szuper recept eper befőzéséhez >>>

Eperdzsem, eperlekvár, eperszörp >>>

Epres receptek >>>

Eperlekvárteszt >>>

Forrás: Pelle Józsefné: Házi tartósítás, Hargitai György: Befőzés, savanyítás

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.