Vannak olyan diéták, amelyek sokat ígérnek, de keveset adnak, sőt még az egészséget is veszélyeztethetik. Ezek általában szigorú korlátozásokon alapulnak, így hosszabb távon nem fenntarthatók, és egyes tápanyagcsoportok hiánya vagy minimális mennyisége miatt betegségek is kialakulhatnak. Mutatjuk, hogy melyek azok a diéták, amelyekkel most inkább ne próbálkozz!
Ebbe a csoportba olyan diéták tartoznak, amelyek egyetlen élelmiszer vagy élelmiszercsoport, például banán, grapefruit vagy káposzta fogyasztását írják elő. Ezzel az étrenddel jelentős fogyás érhető el gyorsan, azonban hosszú távon nem fenntartható, hiszen egyetlen alapanyag sem tartalmazza a nélkülözhetetlen tápanyagok mindegyikét. Ezért a dietetikusok inkább azt tanácsolják, hogy fogyassz minél többféle gyümölcsöt, zöldséget, fehérjét és teljes kiőrlésű gabonát.
A szervezet teljes méregtelenítését célzó diéták szintén csodálatos eredményeket ígérnek rövid távon, azonban hosszabb ideig alkalmazva nagyon megterhelik, szinte kiéheztetik a szervezetet, és bizonyítottan nem hatékonyabbak, mint testünk természetes méregtelenítési folyamatai. Egyik típusa a léböjt kúra, amellyel szintén csak átmeneti fogyás érhető el, és nem helyettesíti a teljes életmódváltást.
A közhiedelemmel ellentétben a szénhidrátok fontos energiaforrást jelentenek a szervezet számára, és makrotápanyagként fogyasztásuk szükséges a megfelelő agy- és izomműködéshez. A szénhidrátok teljes elhagyása, mint például a ketogén diéta vagy az Atkins-program rövid távon hatékony lehet, de hosszú távon szintén nem fenntartható, és egészségügyi kockázatokkal jár. A ketogén diéta egyik hátránya például, hogy rengeteg húst és sajtot kell fogyasztani, ami hozzájárulhat a telített zsírok túlzott beviteléhez, így növelheti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát is.
Mára már megdőlt az a nézet, amely szerint a magas zsírtartalmú ételek elhagyásával lehet a legtöbbet fogyni. Általánosságban elmondható, hogy az egészségünk fenntartásához szükségünk van a kiegyensúlyozott zsírbevitelre, hiszen a zsírok nemcsak energiát biztosítanak, hanem segítenek a hormontermelésben és a zsírban oldódó tápanyagok felszívódásában is, amelyre a szervezetnek szüksége van a jó működéshez.
A paleo diéta során a bevitt kalória nagy része sovány állati eredetű ételekből, valamint tojásból, gyümölcsökből, és keményítőt nem tartalmazó zöldségekből származik. Ez a diéta a csontok egészségéhez elengedhetetlen kalcium- és D-vitamin hiányához vezet, a magas húsfogyasztás miatt pedig megnő a vese- és szívbetegségek, valamint bizonyos rákos megbetegedések kialakulásának esélye.
Magadra figyelj!
Ahogy a GymBeam szakértői is hangsúlyozzák, az egészséges testsúly elérése és megtartása nem csupán étrend, hanem átfogó életmódváltás kérdése. Összpontosíts inkább a következőkre: iktasd ki az étrendedből a magasan feldolgozott, túlcukrozott ételeket, helyette fogyassz elegendő rostot, probiotikumokban és prebiotikumokban dús ételeket és a célodat támogató táplálékkiegészítőket. Ne feledkezz meg a rendszeres testmozgás fontosságáról sem!
/Forrás: GymBeam/
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.