A január mindig lehetőséget ad arra, hogy új célokat tűzzünk ki. Az egyik leggyakoribb újévi fogadalom a fogyás és az egészségesebb életmód bevezetése, ami sajnos sokszor kudarcba fullad, hiszen a lelkesedés, a lendület hamar elfogy. Hogyan sikerülhet mégis mindaz, amit elterveztél? Cikkünkből kiderül.
1. Tűzz ki reális célokat!
Ne próbálj meg hirtelen mindent megváltoztatni, inkább kisebb, elérhető célokat tűzz ki. „Minden nap megeszek egy adag zöldséget” jobb cél, mint „Egészségesen fogok étkezni”. Ha elérhető, könnyen fenntartható célokat tűzöl ki, kevesebb lesz a stressz és több a sikerélmény.
2. Tervezd meg a bevásárlást!
A sikeres diétához muszáj előre tervezni, hiszen komoly buktatókat rejt, ha például nincs otthon megfelelő alapanyag az ételek elkészítéséhez. Ráadásul ha jó előre tudod, hogy mit fogsz enni, nem kell félned attól, hogy a hirtelen fellépő éhség miatt rossz döntést hozol.
3. Készíts személyre szabott tervet!
Egy étrend vagy edzésterv akkor lesz fenntartható, ha illeszkedik az életmódodhoz és az ízlésedhez. Konzultálj szakemberrel (dietetikus, személyi edző), hogy az igényeidnek megfelelő tervet alakítsatok ki.
4. Vezess naplót és/vagy használj applikációt!
Az étkezési napló vagy egy életmód-applikáció segít követni a haladásodat, és jobban megérted, mi működik számodra. Ez növeli a tudatosságot, és lehetővé teszi, hogy jobban azonosítsd az esetleges hibákat.
5. Csak fokozatosan!
Az életmódváltás lényege a szokások megváltoztatása. Kezdj kis lépésekkel, például cseréld le a cukros üdítőt vízre, vagy állíts be egy fix edzésidőt. A szokások akkor válnak rutinná, ha rendszeresen ismétled őket (általában 21–66 nap alatt).
6. Ne éheztesd magad!
A koplalás nem vezet eredményre. Válassz vitaminokban, tápanyagokban gazdag ételeket, amelyek nemcsak laktatnak, hanem energiát is adnak. Figyelj arra, hogy normál adagokat tegyél a tányérodra, és tartsd egyensúlyban a fehérjéket, a szénhidrátokat és a zsiradékokat.
7. Legyél rugalmas!
Ne ess kétségbe, ha néha hibázol. Az életmódváltás nem a tökéletességről, hanem a hosszú távú egyensúly megtalálásáról szól. Tarts csalónapokat az étrendben vagy edzéstervben, hogy ne érezd túl szigorúnak az új szabályokat.
8. Keress támogató környezetet!
Egy támogató családtag vagy barát, vagy akár egy közösség (pl. edzőcsoport, online fórum) motiváló hatású lehet. Oszd meg a céljaidat másokkal, így felelősséget érzel majd az előrehaladásod iránt.
9. Jutalmazd meg magad!
Ne csak az eredményekért, hanem a befektetett munkáért is jutalmazd magad. Ez lehet egy pihentető nap, egy új edzőruha, vagy egy jó könyv.
10. Mozogj rendszeresen!
A diéta akkor a leghatékonyabb, ha rendszeres testmozgással párosul. Válassz olyan aktivitást, amit élvezel, legyen az séta, futás, jóga vagy tánc. A mozgás nemcsak a kalóriaégetést segíti, de a hangulatodra is pozitív hatással lesz.
További tippek: dietaesfintesz.hu
(Kiemelt fotó: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.