A fogyni vágyók, vagy az új életre ácsingózók a diétákat sajnos gyakran egy rövid epizódnak tekintik az életükben, pedig a dietetikusok szerint az egészséges étkezésre áttérés életmódváltás, ami hosszan, akár egy életen át követhető. Sikerről csak akkor beszélhetünk, ha könnyen betartható és hatásos az új étrend. Ezért kell elkerülni a gyors sikert ígérő, erősen korlátozó divatdiétákat, és olyan, fenntartható étkezési tervet követni, amelyek megfelelnek a személyes igényeknek.
Keri Gans, az Amerikai Dietetikusok Szövetségének szóvivője szerint a legfontosabb, hogy ne a tökéletességre törekedjünk. „Fontos, hogy rugalmas maradjunk, és ne étkezzünk mindig 100 százalékosan jól” – mondja. Ehelyett azt javasolja, hogy törekedjünk arra, hogy az esetek 85 százalékában egészséges döntéseket hozzunk, hiszen ez egy sokkal fenntarthatóbb stratégia.
Gans azt mondja, végső soron az a legjobb étrend számodra, amely zökkenőmentesen beépül az életedbe ahelyett, hogy drasztikus életmódváltásra kényszerítene egyik pillanatról a másikra. Az étrendnek ugyanis összhangban kell lennie az egészségügyi állapotoddal, az étkezési preferenciáiddal, a költségvetéseddel és a hosszú távú céljaiddal.
2025 legjobb diétáit közel egy tucat szakember határozta meg, és olyan étkezési tervekre összpontosítottak, amelyek a változatos életmódot szolgálják, és amelyek hatékonyságát kutatások támasztják alá. Nézzük!
Inkább étkezési minta, mint hagyományos diéta, ami ráadásul évek óta folyamatosan vezeti a legjobb diéták listáját – ennek pedig jó oka van. A mediterrán diéta ugyanis olyan életmód, ami csupa egészséges, tápláló ételre helyezi a hangsúlyt, és elősegíti a mentális és a fizikai jólétet. A mediterrán étrend gazdag antioxidánsokban, amelyek kulcsfontosságúak a krónikus betegségek megelőzésében. Rugalmas, nem korlátozó étrend, így sokan képesek követni anélkül, hogy hiányérzetük lenne. Az étrend alapját képezik az egészséges zsírok, például az olívaolaj, a fehérjében és omaga-3 zsírsavakban gazdag halak, a rostban gazdag hüvelyesek, az olajos magvak és a teljes kiőrlésű gabonák. A mediterrán étrend a fogyni szándékozóknak is szuper, mivel a magas rosttartalmú ételekre összpontosít, és minimalizálja a telített zsírok és a finomított, egyszerű szénhidrátokat.
A diéta neve a rugalmas és a vegetáriánus szó keveréke, és praktikus megközelítést kínál a növényi alapú táplálkozáshoz. A vegán étrendtől eltérően az állatai eredetű termékek teljes elhagyása helyett több zöldség és gyümölcs hozzáadására összpontosít. Ez lehetővé teszi és jelentősen megkönnyíti az állati eredetű élelmiszerek csökkentését anélkül, hogy hiányállapot és/vagy vágyakozás lépne fel. Ez az étrend mindenkinek szól, aki nem akar 100 százalékban növényi alapú táplálkozást folytatni, de szeretné csökkenteni a húsfogyasztást. Ez az étkezési stílus könnyen követhető, és elősegíti az általános jólétet – nem csak a benne lévő tápanyagok miatt, hanem azért is, mert az életmódhoz és az étkezési preferenciákhoz igazodik. A flexitárius étrend támogatja a tenger gyümölcseinek vagy a fenntartható gazdálkodásból származó húsoknak a fogyasztását. A diétának számos előnye van, beleértve a fogyást, a hosszabb élettartamot és a szívbetegségek, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a rák és a cukorbetegség kockázatának csökkenését. A flexitárius étrend rostokban, vitaminokban, ásványi anyagokban és jótékony fitokemikáliákban gazdagabb más diétákhoz képest. A friss termékekre, a teljes kiőrlésű gabonákra, a hüvelyesekre, a diófélékre, a magvakra és a növényi alapú fehérjékre helyezi a hangsúlyt, mint például a tofu, a tempeh, az edamame és a jackfruit. Az egészséges zsírok, mint az olívaolaj és az avokádóolaj szintén kulcsfontosságú összetevők, míg az állati eredetű termékek fogyasztását mértékkel engedi.
A Noom-diéta valójában nem is diéta, hanem egy mobil coaching alkalmazás, amelyet pszichológusok, táplálkozási szakértők és személyi edzők terveztek, és a viselkedés megváltoztatására és a hosszú távú egészséges szokások kialakítására összpontosít. Mára már több mint 3 millióan alkalmazzák: egyszerűen le kell tölteni a Noom alkalmazást, amely egy életmód-kérdőív alapján személyre szabott tervet készít. A Noom egyedi színkódolt élelmiszerrendszert használ, amely a kalóriasűrűség alapján különböző kategóriákba sorolja az ételeket. A zöld élelmiszerek tartalmazzák a legkevesebb kalóriát és/vagy ezek tartalmazzák legmagasabb koncentrációban az egészséges tápanyagokat. Ebbe a kategóriába tartoznak például bizonyos zöldségek, gyümölcsök, a tojásfehérje, a tofu, a tonhal, a zsírmentes tej és a zsírmentes tejtermékek, a barna rizs, a quinoa és a zabpehely. A sárga ételek több kalóriát és/vagy kevesebb egészséges tápanyagot tartalmaznak adagonként, mint a zöld ételek. Ide tartozik az avokádó, a lazac, a sovány darált marhahús, a fekete bab, az olajbogyó, a humusz és az alacsony zsírtartalmú tejtermékek. A narancsszínű ételek közé azok tartoznak, amelyek viszonylag sok kalóriát és/vagy a legkevesebb egészséges tápanyagot tartalmazzák. Ilyenek például a teljes zsírtartalmú tejtermékek, a dió- és más olajos magvak, valamint a vörös húsok.
Az 1990-es években kifejlesztett diéta célja a szív- és érrendszeri betegségek növekvő számának leküzdése volt. A terv napi és heti táplálkozási célokat határoz meg, például a sóbevitelt erősen korlátozza. A DASH diéta azonban nem csak a nátrium csökkentéséről szól: sokkal fontosabb, hogy az egészséges élelmiszerek bevitelét ajánlja, mint például naponta legalább 3 csésze zöldség, két csésze gyümölcs és két-három adag alacsony zsírtartalmú tejtermék naponta. Ezek teljes kiőrlésű gabonákkal, sovány fehérjékkel és egészséges zsírokkal együtt egy kiegyensúlyozott étrendet biztosítanak. Az étrend előnyben részesíti a káliumban, kalciumban, magnéziumban, rostban és fehérjében gazdag ételeket, miközben minimalizálja a magas telített zsírtartalmú ételeket.
A Harvard Egyetem kutatói által kifejlesztett diéta ötvözi a mediterrán és a DASH- diéta agyserkentő elemeit. Egy 2015-ös tanulmány szerint a MIND-diéta potenciálisan a felére csökkenti az Alzheimer-kór kockázatát, és 7,5 évvel lassíthatja az agy öregedését. Azóta több mint 150 kutatás erősítette meg az étrend előnyeit, összekapcsolva például a jobb kognitív funkciókkal, a mentális egészséggel, és a szív egészségével. A diéta egy gyulladáscsökkentő étkezési terv, amelynek középpontjában olyan élelmiszerek állnak, mint a bogyós gyümölcsök, a babfélék, a dió, a leveles zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák, a tenger gyümölcsei, az olívaolaj és sok más zöldség. Az étrend korlátozza – de teljesen nem tiltja – a telített zsírok, a nátrium és a hozzáadott cukor általános forrásait, mint például a vaj, a sajt, a hús, a péksütemények, az édességek és a gyorséttermi ételek.
Mi várható még 2025-ben?
Ebben az évben tovább nő a személyre szabott diéták népszerűsége, ahol az étrendet az egyén egyedi anyagcsere-folyamataihoz és egészségügyi céljaihoz igazítják. A leginnovatívabbak és potenciálisan aggasztóak azok a diéták, amelyeket a mesterséges intelligencia hoz létre a személyre szabottabb megközelítés érdekében, de szakmai felügyelet nélkül – figyelmeztetnek a szakemberek.
(Forrás)
Kiemelt fotó: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.