Madártejszelet recept
Madártejszelet
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Mákos guba  recept
Mákos guba
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
A babapiskóta - azon kívül, hogy hét hónapos kor körül a gyerekek kezébe adható, amit egy-két fogukkal vagy fog nélkül is tudnak csócsálni - nagyon jó alkatrésze egy csomó desszertnek.

De honnan is származik ez a száraz, enyhén cukorízű, önmagában kissé fujtós édesség?

 

Tiramisu-kelyhek elengedhetetlen eleme
Tiramisu-kelyhek elengedhetetlen eleme

A babapiskóta - olasz nevén savoiardi - egy piemontei kekszkülönlegesség. Több néven is felbukkan a gasztronómia történelmében. Először savoiardiként találkozhatunk vele, valamikor a középkorban. Nevét az olasz királyi családról, a Savoyai-ról kapta. A süteményt egyes vélemények szerint már a 11. században ismerték, más források szerint 1348-ben készítette először egy udvari cukrász egy – a francia király elkápráztatására készített – lakoma részeként. A Savoyai család alkalmazásában álló cukrász süteménye az uralkodók után kapta a nevét, s a későbbi olasz szakácskönyvekben is ezen a néven szerepel.

A kultúrtörténeti írások szerint az angolszász ladyfinger elnevezést annak köszönheti a piskóta, hogy a kisült példányokról hölgyek ujjára lehet asszociálni, de azért az esetek nagy többségében a babapiskóta mérete egy jól megtermett súlyemelő ujjaival vetekszik.

A kekszet nevezik boudoir-nak (ejtsd: budoár), biscuit a la cuillere-nek (ejtsd: biszküi á lá küjer), nápolyi keksznek, sőt csak úgy piskótaként is emlegetik.

 

Pohárkrémekhez, pudingokhoz is jól illik a babapiskóta
Pohárkrémekhez, pudingokhoz is jól illik a babapiskóta

A piemonti tartomány közelsége és a tészta királyi udvarban történő debütálása után nem csoda, hogy hamar a franciáknál is megvetette a lábát a babapiskóta. Olyannyira, hogy Diderot Enciklopédiájában a Charlotte tortánál kifejezetten ez a keksz szerepel, mint alapanyag.

Franciaország után jött Anglia, pontosabban az olaszoknál időző Keats, akit megihletett a likőrbe, borba mártható édesség. ”Steep some lady''s-fingers nice in Candy wine...” (Keats: The Cap and the Bells, 1820)

A minimális alapanyagból, sütőpor, illetve élesztő nélkül készülő sütemény a zsidóknál is kedvelt, főleg a húsvéti időszakban készítik.

Mivel a kiindulópont mégiscsak a Savoyai család konyhájáról kikerült tészta, így savoiardi nemzeti kincsnek tekintik az olaszok, és ezen a néven csak azok a piskóták forgalmazhatóak, amiket az eredeti, szabályozott recept alapján állítanak elő.

Mit is kezdjünk egy csomag babapiskótával?

 

A tiramisuban kávé és likőr itatja krémessé a piskótát
A tiramisuban kávé és likőr itatja krémessé a piskótát

Önmagában is ehetjük, de igazi valója akkor tárul elénk, ha hagyjuk, hogy magába szívjon némi nedvességet. Ilyenkor megszűnik a fűrészporos jelleg, és helyét átveszi valami omlósan finom, könnyű, de mámorítoan krémes állag.

Épp ezért a babapiskótát mártogassuk, használjuk pohárkrémekbe, készítsünk vele süteményt, adjuk egy-egy nagyobb kehely fagylalthoz. Mártogatni érdemes kávéba, forró csokoládéba, likőrbe, kakaóba, borba.

Ha pohárkrémhez használjuk, akkor is meg lehet egy kicsit locsolni valamilyen - a krémmel harmonizáló - sziruppal, likőrrel, de ha van ideje állni a hűtőben és a krém állaga is elég lágy, akkor nem nagyon kell előkezelni a piskótát.

Az olaszoknál gyakorta használják zuppa inglesehez vagy zabaglione-hoz, de tiramisut is készíthetünk poharakba porciózva. Ha gyors desszertre vágyunk, akkor egy kevés babapiskótából kis pudinggal, gyümölccsel és esetleg gyümölcspálinkával vagy likőrrel remek dolgokat készíthetünk.

A babapiskóta azonban hivatalosan is több sütemény alapanyaga. Ilyen a már korábban említett Charlotte, a tiramisu, illetve a firenzei eredetű Zucotto, aminek a formáját állítólag a firenzei dóm kupolája ihletett.

 

Charlotte
Charlotte

 

Meg kell állapítanunk, hogy a babapiskóta önmagában sem rossz, de akkor az igazi, ha más alkotóelemekkel kerül szimbiózisba és így közösen emelkednek magasabb élvezeti szintre.

Bármennyire elvadultnak tűnik a babapiskóta formájában süthetünk sós piskótát is, és májkrémek, zöldségkrémek, körözött mellé kínálhatjuk.

Készítsünk babapiskótát!

Az utóbbi évek nagyon egészséges tendenciája, hogy egyre jobban odafigyelünk arra, mi kerüljön a család asztalára, illetve a baba tányérjába. Ha biztosak szeretnénk lenni, hogy a babapiskótánk nem tartalmaz semmilyen tartósítószert, akkor otthon is előállíthatjuk.

Azonban azt el kell mondani, hogy a bolti változat általában jobban bírja a gyűrődést a süteményekben. Viszont a sajátunkat úgy ízesíthetjük, ahogy szeretnénk, nem kell a bolti egyenvaníliára építenünk a süteményeinket. Ízesíthetjük a tésztát egy kis citromhéjjal, narancshéjjal, kardamommal, vaníliával vagy fahéjjal, esetleg - mint a nápolyi kekszet – egy kevés rózsavízzel.

 

Babapiskóta - házilag
Babapiskóta - házilag

 

Babapiskóta

Hozzávalók:
12 dkg porcukor 
4 tojás 
9 dkg rétesliszt 
csipet só

Elkészítés: A tojásokat szétválasztom. A sárgáját alaposan kikeverem habosra a cukorral és hozzáadom az átszitált lisztet. A tojásfehérjét felverem egy csipet sóval, majd óvatosan, hogy a hab meg ne törjön, összekeverem a lisztes eleggyel. 
160 fokra (légkeverés) előmelegítem a sütőt, majd egy sütőpapíros tepsire kanállal rászaggatom a tésztát. 20-25 percig sütöm. Mikor már szép világosbarna, kiszedem. Vigyázat, csalóka a dolog, mert kicsit puha még melegen, de túlsütni nem szabad. 
Ha klasszikus formában szeretnénk viszontlátni a babapiskótát, akkor habzsákból kell kinyomni a tésztát a sütőpapíros tepsire.

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.