Ezeknek a tésztáknak egy része sima kelt tészta volt, amit a friss hájjal kenegetve készítettek, úgy hajtogattak, illetve a rétestészta alapokon nyugvó hájas tészta is ekkor jött divatba. A hájas tészta hamar nagy népszerűségre tett szert, így ha épp nem volt friss disznóháj a háznál, akkor libahájjal is elkészíthették az asszonyok. Ám a tészta igazi ideje a farsangi szezon volt, a fánk mellett a hájas tészta is kötelező elemévé vált a vízkereszt utáni mulatságoknak.
A hájas tészta elkészítése nem könnyű, sőt kifejezetten macerás, de az eredmény - a ropogós, gazdag, de mégis légiesen könnyű tészta - mindenért kárpótol minket. Az előkészítést és időt igénylő feladatot érdemes segítőtársakkal együtt végezni, majd az elkészült, de ki nem sütött tészta egy részét lefagyasztani, hogy máskor már könnyedén készülhessen a hájas sütemény.
A hájas tészta készítésének több fontos kritériuma is van. Először is a konyhában, ahol dolgozunk, se túl meleg, se túl hideg nem lehet, mert ha túl meleg van, akkor olvadni kezd a háj, ha pedig túl hideg, akkor megdermed és nem lehet rendesen beledolgozni a tésztába. Ugyanez igaz a már hájjal megkent tésztára is, a pihentetés során nem szabad, hogy túl sok meleget kapjon, mert elfolyik a rétegek közül a háj.
A hájas tészta elkészítése sokban hasonlít a vajas tésztákéhoz. A kiáztatott és lekapart hájat ledarálják, majd a tésztához szükséges rétesliszt egy részével és sok esetben kevés ecettel, ecetes vízzel vagy alkohollal is összekeverik. A tésztát összeállítják a többi réteslisztből, amihez pálinka, rum vagy ecet is kerül, továbbá tojás vagy tojássárgája, sok helyütt tejföl is, ami biztosítja a tészta rugalmasságát.
Az elkészült tésztába belehelyezik a liszttel összedolgozott hájat, a tésztát ráhajtják, majd kinyújtják. A tésztát még három-négy alkalommal érdemes áthajtani, hogy minél levelesebb és könnyebb legyen az eredményül kapott tészta. A hajtogatások között a tésztának legalább fél órát kell pihennie.
Bizonyos helyeken úgy készítik a hájas tésztát, hogy a liszttel összekevert hájat több darabra osztják, és a hajtogatások, pihentetések után kinyújtott tésztába minden alkalommal új és új hájat dolgoznak bele.
Az elkészült tésztát kinyújtják, majd 5-6 centis kockákra vágják, és ebbe kerül a töltelék. A klasszikus hájas tésztához szilvalekvár dukál, de bármilyen - a sütés hőjét jól viselő – lekvárral dolgozhatunk, illetve lekvárral vagy mézzel elkevert darált diót vagy mákot is adhatunk a tésztához. A tésztákat ezután finoman félbehajtjuk, majd a tepsin kellő távolságra rakjuk, hogy legyen helyük szétnyílni a leveleknek.
A kész tésztát langyosra hűtve, porcukorral megszórva kínáljuk. A hájas tésztából természetesen alkothatunk más csemegéket is, akár pogácsának is elkészíthetjük. Ekkor érdemes a hajtogatás idején a rétegeket kicsit sózni és frissen őrölt fekete borssal megszórni.
Hájas tészta
Hozzávalók:
50 dkg sertés fodorháj
3 evőkanál rum
A tésztához:
70 dkg rétesliszt
2 tojás sárgája
3 evőkanál tejföl
2 evőkanál rum
1 evőkanál ecet
1 dl langyos víz
1 teáskanál só
Elkészítés: A hájat lekaparom a hártyáról, majd ledarálom, és a rummal összekeverem. Szobahőmérsékleten hagyom, hogy kenhető állagúvá váljon.
A tésztát alaposan kidolgozom, majd konyharuhával fedett edényben hagyom pihenni nagyjából egy órát. Ezután kinyújtom, majd a kenhető állagú, de nem folyós hájjal alaposan megkenem. A tésztát először felülről félbe hajtom, majd jobbról ráhajtom az egyharmadát, és végül erre a tészta bal egyharmadát. Ezután fél órát hagyom pihenni. Ha túl meleg van a konyhában, akkor a hűtőbe teszem.
A nyújtást és hajtogatást még kétszer megismétlem, majd az utolsó pihentetés után a tésztát kinyújtom, kedvem szerinti kockákra vágom, és sűrű szilvalekvár-pöttyöket ültetek a tésztára. A tésztákból háromszögeket hajtok, amiknek nem nagyon nyomom le a széleit.
A háromszögeket sütőpapíros tepsire ültetem, és 200 fokra előmelegített sütőben aranyszínűre sütöm. Frissen a legfinomabb, de a zsírtartalomnak köszönhetően napokig fogyasztható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.