A színekre sokféle rendszer épül, ami nem véletlen, ugyanis különböző energiájuk, hangulatuk és hatásuk van. Létezik egy úgynevezett színdiéta is, a módszer arra szolgál, hogy színek energiáját kihasználva, sok zöldség és gyümölcs segítségével szabaduljunk meg pár kilótól. A színdiéta ad egyfajta tudatosságot is, hogy jobban figyelj arra, milyen (színű) ételeket fogyasztasz és hogyan kombinálod ezeket. Mi most diétától függetlenül felosztottunk néhány ételt színek szerint és eláruljuk nektek a jótékony hatásaikat. A múlthéten a narancssárgával foglalkoztunk, most pedig a lila következik.
A lila a mértékletesség és az egyensúly színe. Egyensúly az értelem, a vágy, a bölcsesség és az érzelmek között. A fájdalom, az alázatosság és a bűnbánat színe is. A kék és a piros keveredése, tehát a hatása egyszerre energetizáló és nyugtató is, lazít és megerősít. Ezekhez kapcsolódnak a lila ételek egészségre gyakorolt hatásai is.
A szilvában lévő olyan összetevők, mint a rost, a szorbit és a szatén elősegítik az anyagcserét az emésztőrendszerben. A szilva kiváló C-vitaminforrás, hatékony antioxidáns. Segíti a szervezetet a rák, a gyulladások és a szabadgyökök elleni harcban is. Értékes forrása az A-vitaminnak és a béta-karotinnak. Jótékony hatása van a látásra, a bőrre és a nyálkahártyák egészséges megőrzésére. Jelentős mennyiségben tartalmaz olyan polyphenolic antioxidánsokat is, mint a lutein, és a zeaxanthinul cryptoxanthinul. Ezek segítenek a szabadgyökök és a reaktív oxigén elleni harcban, ami fontos szerepet játszik az öregedés folyamatában. Magnézium, kálium, vas és fluorid tartalma is magas. A vasnak vörösvérsejtképző hatása van. A kálium a sejtek és a testnedvek fontos összetevője, ami szabályozza a szívverést és a vérnyomást.
Az Amerikai Mezőgazdasági Kutató Szolgálat vizsgálatából kiderült, hogy a lilakáposzta 36 féle antocianint tartalmaz, amik bizonyos fokig védenek a rák bizonyos fajtái-, egyes idegrendszeri betegségek-, gyulladások-, a cukorbetegség-, és a bakteriális fertőzések ellen. Kálium, kalcium, foszfor, vas, jód, kén, valamint A-, B-, C- vitamin tartalma is magas. Így erősíti az immunrendszert, részt vesz a sejtek védelmében és regenerációjában. Segíti a máj méregtelenítését, enyhíti a gyulladást, és mindenféle gyomor- és emésztési problémára jó hatással van. Csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint az agyvérzés kockázatát, mivel meggátolja a vérrögök képződését. Étkezés után hosszabb ideig a jóllakottság érzetet kelt.
Nagyon jó C-vitaminforrás. Segíthet megelőzni bizonyos rákbetegségeket: a karalábéban található izotiocianátok a vastagbél- és végbélrák ellen hatásosak. A benne található indolokról azt tartják, hogy csökkentik az emlőrák kialakulásának veszélyét azáltal, hogy mérséklik az ösztrogén hatását. Sok rostot tartalmaz, amik csökkentik a vér koleszterinszintjét és segítenek megakadályozni a székrekedés kialakulását. A kálium szabályozza a vérnyomást. Jótékony hatása van a légzőszerv nyálkahártyájára, mind a megfázásos, mind az allergiás esetekben. Káliumtartalma miatt a méregtelenítő kúrák egyik legtökéletesebb alkotóeleme. A felfúvódás veszélye miatt azonban mértékkel érdemes fogyasztani.
Magas rosttartalma hozzájárul a megfelelő emésztéshez, és jó néhány krónikus betegség megelőzéséhez is. Ásványi anyagokban és vitaminokban is gazdag, nagyobb mennyiségben találhatunk benne rezet, mangánt, káliumot, magnéziumot, B-vitaminokat és K-vitamint is. A padlizsánban emellett olyan fitonutriensek is vannak, melyek antioxidáns tulajdonságaiknak köszönhetően védik a sejtjeinket az oxidatív stressz okozta károsodásoktól. A padlizsánban található egyik legfontosabb hatóanyag a nazunin nevű vegyület, ami erős antioxidáns, mely megvédi a sejtmembránokat a károsodástól. Az oxidatív stressz a szív- és érrendszeri problémák, például az érelmeszesedés rizikóját is növeli, a rendszeres padlizsánfogyasztással azonban védhetjük a vérereinket is. Állatkísérletek során kiderült, hogy a padlizsán különösen jótékonyan hat akkor, ha emelkedett a vér koleszterinszintje.
Rendkívül jó hatású az ízületekben lerakódott kristályok eltávolításánál, például a köszvénynél. Segít leküzdeni a fáradtságérzetet. Szerepe van a vérképzésben, fogyasztása ajánlott a vérzékenységben szenvedőknek. A feketeribizli levelének magas a flavonoid- és a procianidin-tartalma. A gyümölcs a C-vitamin mellett E- és B-vitamint, valamint karotint és vasat is tartalmaz. A levélből készített tea vizelethajtó hatású, de fogyaszthatása segíthet magas vérnyomás, vesebaj esetén is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.