„Amikor a lábam három hónap múlva meggyógyult, ráálltam a mérlegre, és a súlyom kevesebb volt, mint a sérülés előtt” - meséli Simona. „Először boldog voltam, hiszen fogytam, és ennek örültem. Az emberek bókoltak nekem, és meg voltam győződve arról, hogy végre egészségesen élek és étkezem.”
Elhatározta, hogy a felépülése után is folytatja a diétáját és mellette heti hét napot edz. „Majdnem egy évig folytattam ezt az életmódot, de anyukám észrevette, hogy kezdek úgy kinézni, mint egy élőhalott. Nekem fel sem tűnt, milyen sovány vagyok.”
Egy éven belül Simonának szívproblémái lettek - többször is előfordult, hogy mikor elaludt, néhány másodpercre leállt a szíve. De a lány csak akkor ismerte el, hogy segítségre van szüksége, mikor az anyja megmutatta neki a hátáról készült képet. Ekkor orvoshoz fordult, aki anorexiával diagnosztizálta, és azt ajánlotta, hogy járjon pszichiáterhez.
Mi az anorexia?
Az anorexia nervosa betegséget először 1873-ban írták le. Az anorexiás személy túl kövérnek tarja magát még akkor is, amikor normális a testsúlya, ezért folyamatosan éhezteti magát, a nem evés mellé pedig kényszeres testmozgás is társul. A beteg akkor sem elégedett a testképével, ha drasztikusan lefogy. A fejlett társadalmakban egyre inkább gyakoribb ez a pszichés betegség. Jellemzően nőket érint.
Simona azonban ragaszkodott hozzá, hogy egyedül küzdjön a betegsége ellen. „Először maga volt a pokol. Folyamatosan fáztam és fáradt voltam, aludni sem tudtam a csontos testem miatt. Hullani kezdett a hajam, nem tudtam koncentrálni, nagyon nehezen tudtam tanulni.”
Az étrendjét teljesen átalakította, elkezdte reálisan látni magát, az edzések számát heti öt napra csökkentette és azóta is minden nap jógázik. „Megtanultam, hogyan kell elfogadni és szeretni önmagam, sokat tanultam a táplálkozásról, és rájöttem, kik az igazi barátaim. Megtanultam, hogy mindannyian egyediek és gyönyörűek vagyunk.”
Hova fordulhatsz segítségért, ha anorexiában szenvedsz?
Ha a baj kialakult, a szövődmények megelőzése miatt nélkülözhetetlen az orvos közreműködése. De az anorexiás beteg kezelése akkor vezet a legbiztosabb sikerre, ha az orvos, a pszichológus és a dietetikus összehangban segíti a beteget.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.