Szinte az egész konyha – a mosogatótól a szivacson át a mosogatógépig – tartalmazhat káros baktériumokat. Vizsgálatok szerint az E. coli és más baktériumok a konyhai szivacsokon akár 16 napig, a mikroszálas törülközőkön pedig akár 13 napig is életben maradhatnak. Baktériumok a mosogatógépben is élhetnek és szaporodhatnak, különösen, ha hosszabb ideig nedves marad. Mindezek ellenére megfelelő higiéniás gyakorlattal a megbetegedés esélye nagyon csekély. Ha meleg, mosogatószeres vízzel tisztítjuk meg az edényeket, és alaposan leöblítjük, nagyon sokat tettünk az egészségünkért, állítják szakemberek.
Az edényekkel, evőeszközökkel kapcsolatosan általános, hogy felváltva használjuk a tisztítás és a fertőtlenítés kifejezéseket, pedig ezeknek eltérő jelentése van élelmiszer-biztonsági szempontból. A mosogatószeres tisztítás eltávolítja a látható szennyeződéseket, például az ételmaradékot, de csak néhány kórokozót pusztít el. A fertőtlenítés egy további lépés a mosás és az öblítés után, amihez nagyon forró vízre vagy kémiai fertőtlenítőre, például klóros fehérítőre van szükség, hogy a kórokozók számát biztonságos szintre csökkentsük.
A mosogatógépek a kórokozók elpusztítását mosogatószerrel és fúvókákkal érik el, amelyek forró vizet permeteznek az edényekre. Egy átlagos mosogatógép fő ciklusa körülbelül 51-60 °C-on fut, így a víz hőmérséklete elég meleg ahhoz, hogy a mosogatószer feloldódjon és aktiválódjon, és eltávolítsa a maradék ételt és zsírt. Az öblítési fázisban a vizet kissé magasabb, 80 °C körüli hőmérsékletre melegíti fel a rendszer, hogy az edényekről biztonságosan étkezhessünk. A mosogatógépek tehát jobbak a fertőtlenítésben, mint az ember a kézi mosogatással, hiszen a kezünk nem igazán bírja már a 60 °C feletti hőmérsékletet sem. (A legtöbb mosogatógépnek egyébként van egy fertőtlenítő ciklusa is, amely képes eltávolítani az élelmiszer-szennyeződés baktériumainak 99,9%-át, de a háztartási gépeket gyártó Whirlpool szerint ezt a ciklust nem kell naponta használni.)
Tipp: Havonta egyszer indítsuk el a mosogatógépet két csésze fehér ecettel, hogy a lerakódott ételmaradékot eltüntessük. Az ecetes ciklus után szórjunk rá egy csésze szódabikarbónát, és futtassunk le egy forróvizes ciklust, hogy friss illatú legyen a gép. Az ecet nem csak tisztít, fertőtlenít is.
Ha nincs mosogatógépünk, akkor a legjobb módszer az edények tisztítására a következő: mosogatószeres mosogatás után jöhet az öblítés, majd klóros fertőtlenítős vízben áztatás kb. 2 percen át. Mivel a legtöbb tányér és edény nem porózus, nem feltétlenül kell ezeket az edényeket minden használat után fertőtleníteni. Vannak azonban olyan munkafolyamatok, amik után mindig ajánlott az eszközök fertőtlenítése: ilyen például a nyers hús feldolgozása.
(Borítókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.