Puncstorta  recept
Puncstorta
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Egészséges

Ennyi alvásra van szükséged, hogy pihenten ébredj

Ha te is fáradtan, kábán indulsz neki minden napnak, akkor lehet, hogy nem az alvásigényednek megfelelően fekszel le és ébredsz fel. Ezzel a kalkulátorral most kiszámíthatod, pontosan mennyi alvásra van szükséged.

Az alvás a szervezetünk számára alapvető szükséglet, a rohanó, feladatokkal teli hétköznapokban mégsem szentelünk kellő figyelmet a mennyiségére és a minőségére. Még akkor sem, ha kisebb-nagyobb mértékben mindannyian tapasztaltuk már a hiányának káros hatásait. Az alvásigényünk egyénenként eltérő, és több tényező is alakítja. Ha ezeket megismerjük és megértjük, sokat tehetünk fizikai és mentális egészségünkért egyaránt.

Az elegendő mennyiségű és jó minőségű alvás alapvető létszükségletünk (Fotó: Shutterstock)
Az elegendő mennyiségű és jó minőségű alvás alapvető létszükségletünk (Fotó: Shutterstock)

Mennyi alvásra van szükségünk?

Egy egészsége felnőttnek 7-9 órát kell aludnia ahhoz, hogy a szervezete minden funkciója megfelelően működjön. Kisgyermekkortól serdülőkorig, valamint idősebb korban és megbetegedés esetén ennél több alvásra van szükségünk.

Mikor feküdjünk le, és mikor keljünk fel?

Nem tudunk általános időpontot meghatározni, mert a lefekvés és az ébredés függ az egyéni életvitelünktől. A szakértők javaslata azonban az, hogy törekedjünk a minden nap azonos időben történő lefekvésre. Ami az ébredést illetti, lehetőleg olyan időpontot válasszuk, ami nem zavarja meg az alvási ciklusunkat.

Mik az alvási ciklusok, és mi történik alvás közben?

Az alvás folyamata négy szakaszból áll, melyek egy alvási ciklust alkotnak. Az átlagos felnőtt egy alvási ciklusa 90-120 percig tart, ez ismétlődik az alvás során. A cikluson belüli szakaszok a könnyű alvás, a mély alvás és a REM alvás, valamint az éber állapot, ami tulajdonképpen a két ciklus közötti, rövid időtartamú ébrenlétet jelenti. Ha ekkor szólal meg az ébresztő, kipihenten kelhetünk fel.

Hogy honnan tudjuk, mikor érünk egy alvási ciklus végére? Ebben segíthet az ezen az oldalon található alváskalkulátor.
A szakemberek úgy tartják, hogy legalább négy teljes alvási ciklusnak kell lezajlania ahhoz, hogy kipihenten ébredjünk.

Az álmatlan éjszakáknak rövid és hosszú távú következményei is lehetnek (Fotó: Shutterstock)
Az álmatlan éjszakáknak rövid és hosszú távú következményei is lehetnek (Fotó: Shutterstock)

Miért fontos, hogy eleget aludjunk?

Az alvás nem csak a pihenést szolgálja. Regeneráló, helyreállító hatása van, vagyis – leegyszerűsítve – alváskor a szervezet képes megjavítani azt, ami elromlott. Ezért lehet, hogy rosszkedvűen fekszünk le, de reggelre elmúlik a lehangoltság; és ezért fontos, hogy amikor betegek vagyunk, sokat pihenjünk, aludjunk.

Milyen következményei lehetnek az alváshiánynak?

Ha rendszeresen kevesebbet alszunk, mint amennyire a szervezetnek szüksége volna, annak számos következménye lehet az egészen elhanyagolhatótól a súlyosig. A másnapi fáradtságérzet, energiahiány csak rövid távon okoz problémát, de a folyamatos alváshiány a kognitív folyamatok lassulásával, az immunrendszer gyengülésével, a fizikai teljesítmény romlásával, súlygyarapodással, ezáltal a cukorbetegség, valamint a szív-ér rendszeri megbetegedések kockázatának növekedésével járhat.

Mit tehetünk a jobb alvásért?

Elsősorban életmódbeli változtatásokkal sokat javíthatunk az alvásunk minőségén, hiszen nem csak a mennyisége számít.

  • Alakítsunk ki egy pihentető rutint a lefekvés előttre: nyújtsuk meg az izmainkat, meditáljunk, hallgassunk nyugtató zenét.
  • Kerüljük a délutáni koffeinfogyasztást – a kávéban, zöld teában és más koffeintartalmú italokban található stimulánsok megzavarhatják a szervezet cirkadián ritmusát, ezáltal megnehezítik az elalvást és a nyugodt alvást. Ugyanez érvényes az alkoholra, illetve a nehéz ételek fogyasztására.
  • Lefekvés előtt legalább 30 perccel kerüljük az elektronikus eszközök használatát. A kék fény gátolja a melatonintermelést, így zavarja a nyugodt alvást.
  • A fizikai környezet is támogassa az alvást: a hálószoba legyen csendes és sötét, az ágy vagy a matrac legyen kényelmes. A szoba hőmérséklete kb. 18 és 22 fok között legyen.


Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.