A kapor a zellerfélék családjába tartozó egynyári növény, és bár a magyaros ételekben is ott a helye, valószínűleg inkább Délnyugat-Ázsiában őshonos. Már az ókori görögök és rómaiak is termesztették, a mediterrán konyha a mai napig előszeretettel használja.
A jellegzetes íze mellett az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes gyakran fogyasztani a kaprot. A gyógykészítményként történő felhasználása esetén az ételek fűszerezése mellett akár teát is készíthetünk a levelekből.
A fűszer- és gyógynövény javítja az emésztést, enyhíti a puffadást és a görcsöket, remek vízhajtó és fertőtlenítő, gyomorfájás és étvágytalanság esetén is alkalmazható. Segít a fejfájás, a hányinger és az álmatlanság leküzdésében is. A fáradtság ellen is hatásos, ezenkívül tágítja az ereket, növelve a fizikai és szellemi teljesítőképességet. Gyulladáscsökkentő, sebgyógyításra is használható, külsőleg hatékony ellenszere az ekcémának, sőt, a rovarcsípésekre is alkalmazható.
Száz gramm kapor elfogyasztása fedezi a napi C-vitamin-bevitel 100%-át, az A-vitamin-bevitelnek pedig a két és félszeresét. Emellett B- és E-vitaminban is gazdag, valamint bőven tartalmaz kalciumot, magnéziumot, cinket, ami a nők számára például elengedhetetlen. Réz, vas és foszfor is nagy mennyiségben található benne, valamint ómega-3 zsírsav tartalma is jelentős. Antioxidáns hatású, azaz védi a sejteket a szabad gyökök káros hatása ellen. Rostban gazdag, kalóriaszegény növény – bárki bátran fogyaszthatja.
A két kézenfekvő megoldás, a tökfőzelék és a tzatziki mellett tehetjük levesekbe, salátákba, mártásokba. Adhatjuk savanyúságokhoz, sőt a kovászos uborka elképzelhetetlen néküle. Húsok és zöldségek ízesítője is lehet a kapor, amit frissen és szárítva egyaránt használhatunk.
(Forrás: Balkonláda)
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.