A táplálkozás és a lelki egészség közötti kapcsolat egyre nagyobb figyelmet kap manapság. Az erre irányuló kutatások bizonyítják, hogy az, amit eszünk, összefügghet azzal, ahogyan érezzük magunkat. Viszont nem szabad elfelejtenünk, hogy a mentális jóllét ennél összetettebb, számos más tényező is befolyásolja, a stressztől az alváson át a genetikáig. Az azonban biztos, hogy vannak olyan ételek, amelyik a bennük rejlő tápanyagokkal pozitív változást eredményeznek a hangulatunkban. Ezekből mutatunk most kilencet.
A zsírosabb halak, mint például a lazac, ómega-3 zsírsavakban gazdagok. Az ómega-3 zsírsavat a szervezet nem tudja előállítani, pedig alapvető a működésében. Ezért étkezéssel kell bevinni, amire a halak, a diófélék és egyes zöldségek, fűszerek a legjobbak. Nemcsak hangulatjavító hatású, de még a depresszió tüneteit is enyhítheti.
A csokoládéfogyasztásban az a jó, hogy már a tudattól felvillanyozódunk. Emellett ráadásul sok-sok hangulatjavító vegyületben bővelkedik. Azért érdemes a magas kakaótartalmú változatot előnyben részesíteni, mert a tej- és fehér csokoládék általában sok hozzáadott adalékanyagot tartalmaznak, amikre nincs szüksége a szervezetünknek, sőt, károsak is lehetnek. Az étcsokoládéban található koffein, a teobromin és az N-acil-etanol-amin növelik a jó közérzetért felelős anyagok termelődését az agyban.
A kefir, a joghurt, a savanyú káposzta és a kimchi javítják a bélrendszer állapotát, ezáltal hozzájárulnak a jobb általános közérzet kialakulásához. A fermentálás során ezekben az élelmiszerekben probiotikumok keletkeznek, amelyek az egészséges baktériumok szaporodását segítik elő a bélben, ezáltal növelik a szerotoninszintet, ami az egyik boldogságért felelős hormon.
A banán magas B6-vitamin-tartalma miatt kerülhet fel a listára. Ez a B-vitamin-típus segíti a jó közérzetet biztosító hormonok termelődését, például a dopaminét és a szerotoninét, amiket – nem véletlenül – boldogsághormonoknak is nevezünk. Ezenkívül prebiotikumforrás, amely baktériumok a bélflóra egyensúlyának fenntartásában játszanak fontos szerepet.
A zab kitűnő rostforrás, és számtalan formában fogyaszthatjuk. A napindító kása nemcsak azért jó választás, mert egész délelőttre eltelít, hanem azért is, mert stabilizálja a vércukorszintet, ami fontos a hangulati ingadozások és az ingerlékenység szabályozásában. Vastartalmának köszönhetően a vegetáriánusoknak remek ásványianyag-pótló.
A legtöbb gyümölcs (és persze zöldség) fogyasztása jó hatással van a szervezetre. A bogyósok kiváló antioxidánsforrások, amelyek segítenek a sejteknek az oxidatív stressz leküzdésében, vagyis nem engedik, hogy a káros anyagok túlsúlyba kerüljenek. Ezzel az általános jó közérzet fenntartásában is szerepük van.
A magvakban sok fehérje, egészséges zsírok és rostok találhatók, tehát minden szempontból remek tápanyagforrások. Ezenfelül egy olyan aminosav (a triptofán) forrásai, ami a szerotonin előállításáért felelős. Ráadásul egyes diófajták (brazildió, mandula) remek cink- és szelénforrások is, amik az agyműködés szempontjából fontosak.
A kávé világszerte népszerű ital, számos jótékony hatása van, ha mértékkel fogyasztjuk. A koffein segít leküzdeni a fáradtságot, növeli a figyelmet. Emellett a kávé elősegíti a dopamin felszabadulását, amivel a jobb hangulathoz járul hozzá. Kutatások azt is bizonyították, hogy a koffeinmentes kávénak is van hangulatjavító hatása, az azonban további vizsgálatot igényel, hogy ez a koffein mellett mely kémiai anyagoknak tulajdonítható.
A bab és a lencse remek fehérje- és rostforrások, valamint magas B-vitamin-tartalmú alapanyagok. A B-vitaminok több típusa is összefüggésbe hozható az agy, az idegrendszer állapotával, és így a hangulattal.
Láthatjuk, hogy a csoki-csipsz duón kívül is van mihez nyúlni, ha épp ránk tör az őszi melankólia. Ezek az egészséges alternatívák nemcsak a hangulatunkat javítják, de az általános egészségi állapotot is, ami megint csak jobb közérzetet eredményezhet, és így tovább.
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.