A jó alvás nagyon fontos: energiával tölt fel, javítja az agyműködést, segíti az információk feldolgozását – pontosabban az emlékek elraktározását. Ha rendszeresen rosszul alszol, az bizony negatívan befolyásolhatja az életminőségedet, hajlamossá tehet bizonyos betegségekre, sőt akár depresszióhoz is vezethet. Emellett, ha fáradtan ébredsz, kevésbé leszel motivált a sportban és egyéb tevékenységekben, és nagyobb valószínűséggel választasz cukros, finomított élelmiszereket az egészséges táplálékok helyett. És miért ébredhetsz fáradtan? Íme, az öt lehetséges ok.
Annál, hogy mennyit alszol, sokkal fontosabb az alvás minősége. Az alvásnak pihentetőnek és megszakítás nélkülinek kell lenni, hogy az alvás minden szakasza meglegyen. (Az első egy felszínes szundikálás, a második a könnyű alvás, a harmadik és a negyedik szakasz pedig mélyalvás.) Ma már kutatásokkal bizonyították, hogy minden szakasz ugyanolyan fontos. Az alvás minőséget nagyban befolyásolja a környezet: ha túl meleg van, esetleg túl világos, nagy a zaj, az megzavarhatja az alvásodat, mint ahogy az is fontos, hogy mit ettél vagy ittál az alvás előtti órákban.
Az alvás utáni tehetetlenség, vagy angolul „sleep inertia” egy természetes jelenség: az emberi agy jellemzően nem azonnal pörög fel maximális fokozatra, azaz nem kevés időbe telik, mire az álomvilágból visszacsöppensz a valóságba. Ha azt tapasztalod, hogy ébredés után lassú a reakcióidőd, gyengébb a rövid távú memóriád, nem tudsz figyelni senkire és semmire, megnyugodhatsz: ez csak átmeneti állapot. A legtöbb ember 10-15 perc után megérkezik a valóságba, de ha neked kicsit tovább tart, az sem baj.
Ha az alvásod nincs összhangban a természetes cirkadián ritmusoddal, nagyobb valószínűséggel tapasztalhatsz alvászavarokat és reggeli fáradtságot. Különösen a több műszakban dolgozóknál gyakori ez, akik nem tudják követni testük természetes belső ritmusát. Ők egyébként hajlamosabbak a fertőzésekre, gyakrabban lesznek betegek, többször tapasztalhatnak ingadozó vércukorszintet, illetve gyakori köztük a magas vérnyomás betegség, és nehezebb szabadulnak meg a súlyfeleslegtől.
Előfordul, hogy úgy érzed, mindent megtettél, hogy javíts az alvásod minőségén, mégis fáradtan ébredsz reggel. Ez utalhat alvászavarokra, például alvási apnoéra vagy álmatlanságra.
A szorongás a leggyakoribb mentális egészségügyi probléma világszerte, és a tanulmányok szerint a szorongó emberek nagyjából 50 százaléka nem alszik eleget, ami tovább ronthat állapotukon. Aki szorong, nehezen tud elaludni, fáradtan ébred és a fáradtság egész nap kitart.
(Borítókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.