Káposztás tészta egyszerűen
Klasszikus kuglóf
Finomfőzelék
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Vadas marha
Dubarry-csirkemell
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Kijevi csirkemell rizibizivel
Csupacsokis brownie
Zsemlegombóc
Rakott zöldbab darált hússal
Mákos guba
Hagymás rostélyos
Klasszikus grízgaluska leves
Farsangi szalagos fánk
Dödölle - az eredeti recept
Körömpörkölt csülökkel
Klasszikus stíriai metélt
Mézes-mustáros csirkemell
Egészséges

7 dolog, amit tenned kell, ha refluxos vagy!

Reflux /Fotó: Shutterstock
Túl sok kávé, illetve a sok stressz: mindkettő okozhat refluxot, ami ma már népbetegségnek számít. Bár az alapos kivizsgálást nem érdemes kikerülni, ha erre a pár dologra odafigyelsz, idővel enyhülnek a tünetek, és sokkal jobb lesz a közérzeted!

Égő érzés a has felső részén, nehézlégzés, mellkasi szorítás… Tapasztaltál már hasonlót? Bár ezeket könnyű összetéveszteni a szívinfarktus jeleivel, a kardiológiai probléma helyett sokszor a gyomor betegsége, a reflux váltja ki őket.

Ha a gyomortartalom fekvő helyzetben visszajut a nyelőcsőbe, irritálja annak nyálkahártyáját. Az ennek hatására fellépő gyulladást éli meg a beteg gyomorégésként. Ezt hívják ún. refluxbetegségnek.

A refluxbetegség gyógyítható, de az életmód és a táplálkozás teljes megváltoztatására van szükség ahhoz, hogy a panaszok ne forduljanak elő ismét.

A gyomorégés hátterében akár szervi elváltozás is állhat, amit kezelni kell! (Fotó: Shutterstock)
A gyomorégés hátterében akár szervi elváltozás is állhat, amit kezelni kell! (Fotó: Shutterstock)

Gyors megoldás, de nem végleges

Sokan gyomorsavlekötő szerek szedésével igyekeznek orvosolni a problémát. Az öngyógyítás azonban csak bizonyos ideig működik. Egyrészt mivel a recept nélkül kapható készítmények csupán csak meghatározott dózisban szedhetők, ezért tartós javulás nem érhető el a segítségükkel. Másrészt a gyomorégés hátterében akár szervi elváltozás is állhat, amit kezelni kell.

Ez is segíthet

  1. Enyhe esetben elég, ha a beteg nem fogyaszt savas ételeket, mint a grépfrút, narancs, paradicsom vagy az ecet, illetve túl fűszeres ételeket.
  2. Bizonyos élelmiszereket, mint a kávé, a csokoládé és az alkohol, is érdemes kerülni.
  3. A dohányzás súlyosbíthatja a panaszokat.
  4. Együnk lassan és naponta inkább többször. Kevesebbet étkezzünk, és lefekvés előtt 2-3 órával fogyasszuk el a vacsorát!
  5. Alvás közben, a gyomortartalom visszacsorgását megakadályozandó, javasolt a fejrész megemelése.
  6. A reflux a stressz miatt is jelentkezhet, illetve romolhat, ezért fontos, hogy az érintettek törekedjenek a kiegyensúlyozott mindennapok megteremtésére.
  7. A kövérség fokozza a hasi nyomást, ezért javasolt fokozatosan leadni a túlsúlyt.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.