Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Minestrone recept
Minestrone
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mákos guba  recept
Mákos guba
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Egészséges

Így erősítsd az immunrendszered: tavaszi vitaminkúra az egészségért

Az egyre színesebb szezonális zöldség- és gyümölcsválaszték révén még könnyebb legyőzni a fáradékonyságot, és energiát tankolni a következő hónapokra.


A-vitamin: A szép bőr barátja

Óvja a sejteket, a bőrt ragyogóvá, a hajat erőssé varázsolja. Kedvező hatással van a szem egészségére, ellenállóbbá teszi az orr és a száj nyálkahártyáját. Ajánlott napi dózis: 700–900 mikrogramm
Megtalálható a sárgarépában, kelkáposztában, spenótban, paradicsomban. A várandós nők A-vitamin-igénye kb. az egyharmadával emelkedik meg.

B6-vitamin: A nyugodt pillanatokért

Szüksége van rá az ideg- és az immunrendszernek, részt vesz a fehérjék felépítésében, illetve lebontásában, a vérképzésben, valamint a homocisztein nevű aminosav kiürítésében, melynek túl magas koncentrációja növeli az érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Ajánlott napi dózis: 1,3–1,7 milligramm
Gazdag forrása a csirke- és sertéshús, a hal, a káposzta, a bab, a lencse, a galambbegysaláta és a banán.

C-vitamin: A mindentudó

Segít a kötőszövet, a csontok és a fogak egészségének megőrzésében, óv a sejtkárosító hatású szabad gyököktől, támogatja a sebgyógyulást, fontos szerepet játszik abban, hogy a máj lebontsa a koleszterint, továbbá a vas felszívódását is megkönnyíti. Ajánlott napi dózis: 100–200 milligramm
Jó forrásai: paprika, brokkoli, fekete ribizli, narancs, kivi.

D-Vitamin: Nem csak a napból hasznos

A napfény segítségével a test saját maga is képes előállítani. Feladata a kalcium- és a foszfátanyagcsere szabályozása, emellett erősíti a csontozatot, javítja a sejtek oxigénellátását. Ajánlott napi dózis: Európában a javasolt maximális dózis napi 2000 nemzetközi egység (NE).
Megtalálható a zsíros halakban, a tojásban, a tőkehalmájban, a májban, a tejtermékekben.

E-vitamin: A fiatalság forrása

A sejtek védelmi rendszerének építéséhez van rá szükség. Természetes antioxidánsként óv a szabad gyököktől, ezáltal késlelteti a bőr öregedését, és a stresszel szemben is ellenállóbbá tesz. Ajánlott napi dózis: 15 milligramm.
A legjobb forrásai: búzacsíraolaj, margarin, napraforgóolaj, mogyoró, mandula.

K-vitamin: Fontosabb, mint gondolnád

A véralvadás egyik szabályozója, elősegíti a máj méregtelenítő funkcióját, részt vesz a csontképződésben, ezért a D-vitaminnal együtt a csontritkulás megelőzése érdekében is pótolni kell. Ajánlott napi dózis: 10–70 mikrogramm.
Ideális K-vitamin-szállítók a zöld színű zöldségfélék (pl. spenót, kelbimbó, cikória). Kiegészítésként a tojássárgája, a tej- és tejtermékek, valamint a gabonafélék fogyasztása javasolt.

Miben különböznek?

Két csoportba oszthatók a vitaminok: a vízben, illetve a zsírban oldódókra. Az előbbieket nem lehet túladagolni, a felesleges mennyiség távozik a szervezetből, viszont a zsírban oldódóknál (A-, D-, E- és K-vitamin) fennáll a felhalmozódás veszélye.

A vitamin összetételt a vita (jelentése: létfontosságú, élet), valamint az amin (ammóniaszármazék) szavakból alkotta meg a lengyel Kazimir Funk 1912-ben. A vitaminok olyan, a biológiai léthez nélkülözhetetlen anyagok, melyek a természetben ugyan előfordulnak, de az emberi szervezet maga nem képes az előállításukra.

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.