A Kellogg's Corn Flakes története szinte minden évben előkerül valamilyen apropó kapcsán. Most újra téma, hiszen a gabonapehely eredetéről előkerült egy könyv Kate Devlin tollából, Turned on: Science sex and robots címen. Ebben azt állítja az író, hogy a reggelit eredetileg egy antimaszturbációs napindító étkezésként találták ki, ami azért valljuk be, nem túl hihető. Ennek a könyvnek köszönhetően most újra téma a világhálón, ám ha egy picit a dolgok mélyére ásunk, hamar rájövünk, hogy az eredetsztori nem pont úgy van, ahogyan azt Kate állítja – írja az Origo.
Kevesen tudják, hogy a híres gabonapehely megalkotása dr. John Harvey Kellogg nevéhez köthető, akit nem mellesleg elismert üzletemberként, szexuális aktivistaként, orvosként, feltalálóként és az egészséges életmód megszállotjaként tartottak számon. Egy korai tanulmányában arra jutott, hogy ha egészséges ételeket fogyasztunk, az csökkenti a túlzott szexuális vágyat. Ennek tudatában nem csoda, hogy sokan úgy ferdítették el történetét, hogy az általa feltalált egészséges étel, a Kellogg's Corn Flakes gabonapehely egy antimaszturbációs reggeli, ami nagyban befolyásolja az ember szexuális vágyát. Mindenesetre ezzel az élelmiszerrel kétség nélkül beírta magát történelembe.
Dr. John Harvey Kellogg egy szanatóriumot is vezetett a Michigan államban található Battle Creekben, amit a hetednapi adventista egyház alapított. A kezelései leginkább a helyes táplálkozásról, beöntésekről, a napi hideg zuhanyról és a testmozgásról szólt. Nagyban hatott a szakemberre az adventista egyház hite, miszerint a vegetáriánus táplálkozás a legegészségesebb, az alkoholt és a cigarettát mellőzni kell, a napi testmozgásra pedig komoly hangsúlyt kell fektetni.
Kellogg biztos volt abban is, hogy a betegek rendszeres béltisztítása bőségesen fogyasztott vízzel és beöntés formában egészséges és hosszú távon kifizetődő, hiszen mindennél fontosabb a jó egészség érdekében a tiszta bélrendszer. A vegetarianizmus egyik korai szószólójának több betege is beírta magát a történelembe. Amelia Earhart pilótanő, Thomas Alva Edison feltaláló, Henry Ford, a Ford gyár megalapítója, Johnny Weissmuller olimpiai bajnok úszó és filmszínész, és még sorolhatnánk – írja a Mirror.
Az első szárított gabonapelyhet már 1863-ban megalkotta dr. James Caleb Jackson, aki granulának nevezte el az élelmiszerét, szóval nem a Kellogg testvérek dobták piacra ebben a formában. Ők csak 34 év után, 1897-ben kezdték el gyártani reggeli táplálékként a teljes kiőrlésű gabonapelyhet, ám később komoly súrlódások alakultak ki köztük.
Dr. John Harvey Kellogg testvére ugyanis cukrot akart tenni a gabonapehelybe azért, hogy minél több ember vegye a terméket. A sorozatos egyet nem értés után Will Keith Kellogg kiszállt a bizniszből, és 1906-ban megalapította a mai Kellogg Company elődjét. Ekkor kezdődött el az évtizedeken át tartó családi viszály. John Kellogg vállalata szójatermékek fejlesztésével és árusításával foglalkozott.
Ezután csak még jobban kiélesedett kettőjük között a feszültség, ezért Harvey a tanári és orvosi munkájába temetkezett, és éveken keresztül azon dolgozott, hogy tekintsék bűnnek a szexet. Ennek oka az volt, hogy akkoriban a higiénia és a védekezés lehetőségének hiánya okán rengeteg szexuális betegség terjedt, de az adventisták és prófétanőjük, Ellen White is ellenezte a testi élvezeteket hívői körében. Nem meglepő, hogy a feltaláló doktor diétázással kapcsolatos munkái a szexuális vágyak mellőzésére és az egyszerű, napi két étkezésen alapult.
Ha mélyrehatóbban is érdekel a Corn Flakes és John Kellogg története, akkor az 1994-ben Alan Parker rendezésében készült Promenád a gyönyörbe című film kötelező darab Sir Anthony Hopkins szereplésével.
Ajánljuk még:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.