Hasmenés, fáradtság, fejfájás, émelygés, remegés… Ezek bizony a másnaposság klasszikus tünetei. Emellett megemelkedhet a vérnyomás, szaporábbá válhat a szívverés, intenzívebb lehet a verejtékezés, zavaróvá válik a fény és a hang.
A másnaposság azután kezdődik, hogy a véralkoholszint csökkenni kezd. Egyes szakértők szerint a legrosszabb tünetek valójában akkor jelentkeznek, amikor a szint eléri a nullát. Érdekes módon, a ritkán és mértéktartóan ivók jobban ki vannak téve a másnaposságnak, mint a nagyivók – olvasható a Fanny magazinban.
Miután felöntöttünk a garatra, a testünk reagál arra, hogy bizony túlzásba estünk. Az alkoholra gyakorlatilag úgy reagálunk, mint a méregre, emellett zavarja az agyi tevékenységet alvás közben, így a másnaposság érzését az alvásmegvonás is felerősítheti, vagy akár önmagában is kiválthatja. A biológiai óránkat szabályozó hormonokat is felbolygatja, ez kicsit hasonlít a jet-lag érzéshez.
Igyunk sok folyadékot!
Az alkohol fokozza a vizeletürítést, de ha ehhez még hasmenés, izzadás vagy hányás is társul, akkor még nagyobb az esély a kiszáradásra. Bár az émelygés megnehezítheti, hogy nagyobb mennyiségű vizet igyunk, mégis próbáljunk többször egy-egy kortyot lenyelni.
Együnk szénhidrátot!
Az ivás csökkentheti a vércukorszintet, így a másnaposság okozta fáradtság és fejfájás egy része abból adódik, hogy az agy nem működik megfelelően. A pirítós és a gyümölcslé ó egy jó módja annak, hogy kíméletesen visszaállítsuk a normál vércukorszintet, ezért együnk olyan ételeket, amelyek elűzik a macskajajt.
Kerüljük a sötétebb színű alkoholos italokat!
Kísérletek kimutatták, hogy a színtelen italok, mint a vodka, pálinka vagy gin ritkábban okoznak másnaposságot, mint a sötétebb italok, például a whisky vagy a vörösbor. Az alkoholos italokban a fő alkotóelem az etanol, de a sötétebb lúgok kémiailag rokon vegyületeket tartalmaznak, beleértve a metanolt is. Ugyanazok az enzimek dolgozzák fel az etanolt és a metanolt, de a metanol metabolitjai különösen mérgezőek, így súlyosabb másnaposságot okozhatnak.
Ha kell, vegyél be fájdalomcsillapítót!
A nem szteroid fájdalom és gyulladáscsökkentő szerek segíthetnek a fejfájás és az általános rossz közérzet leküzdésében. Sajnos azonban ezek irritálhatják az alkohol által már megviselt gyomrot.
Igyál kávét vagy teát
Lehet, hogy a koffeinnek nincs különösebb másnaposság-ellenes hatása, de serkentőként segíthet a tompaságon és a görcsösségen.
Szedj vitamint!
A túlzott alkoholfogyasztás előtti és utáni 24 órás étrendbe érdemes beiktatni magas B-vitamin és cink tartalmú ételeket, vagy étrendkiegészítő formájában beszedni, mert ezek jelentősen enyhítik a másnaposság tüneteit.
Mindenekelőtt a legfontosabb és legegyszerűbb tanács, hogy ne vigyük túlzásba az italozást. Az alkohol azonban mindenkire másként hat, nőkenk és férfiaknak, időseknek és fiatalabbaknak egyaránt máshol van a tűréshatára. Ha azonban betartunk néhány szabályt, kevésbé lesz kínszenvedés a másnap.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.