A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mákos guba  recept
Mákos guba
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Egészséges

Veszélyben a vegetáriánusok – az ételmérgezés senkit sem kímél, légy tájékozott!

Az ételmérgezés bárkit bármikor érinthet, és rendkívül kellemetlen tünetekkel jár. Hátterében leggyakrabban a nem megfelelően kezelt vagy tárolt ételek, valamint fertőzött alapanyagok állnak. A tünetek lehetnek enyhébbek, de súlyos, akár életveszélyes állapotba is kerülhetünk. Ezért nem árt tisztában lenni néhány alapvető információval az ételmérgezéssel kapcsolatban.

Az ételmérgezés gondolata ijesztő, és sokakat elrettent bizonyos ételek fogyasztásáról, különösen nyáron, amikor – úgy véljük – gyorssabban és könnyebben romlanak meg az ételek. Ugyanakkor sok hibás hiedelem is él az elménkben e témával kapcsolatban, amelyek nemhogy segítik az elkerülést, inkább tévútra visznek. Cikkünkben a leggyakoribb félreértéseket tárgyaljuk és cáfoljuk meg, hogy jobban megérthessük, hogyan védekezhetünk hatékonyan az ételmérgezés ellen.

Az ételmérgezés tüneteit nem szabad félvállról venni, minél előbb keressük fel a háziorvosunkat /Fotó: Shutterstock
Az ételmérgezés tüneteit nem szabad félvállról venni, minél előbb keressük fel a háziorvosunkat /Fotó: Shutterstock

Az ételmérgezést övező gyakori tévhitek

Az utolsó étkezés a bűnös

Bár kézenfekvő lehet a legutoljára elfogyasztott ételre gyanakodni a mérgezéses tünetek megjelenésekor, nem mindig egyértelműen az a felelős. A baktériumok elszaporodása ugyanis sokkal tovább is tarthat, így több időre is szükség lehet, mire azok kifejtik hatásukat. Érdemes tehát a tünetek megjelenése előtti néhány étkezést felidézni, hogy biztosan meglegyen a kiváltó ok.

Csak éttermi étel okozhatja

Általában azt feltételezzük, hogy az otthonunk makulátlanul tiszta, míg az éttermek konyhájával kapcsolatban inkább az ellenkezőjét képzeljük. Pedig a baktériumok bárhol elszaporodhatnak, és belekerülhetnek az ételekbe. Elég hozzá egy nem megfelelően elmosott edény, vagy a konyhapulton felejtett mirelit alapanyag. Főzéskor figyeljünk, hogy tartsuk tisztán a munkafelületeket és -eszközöket.

Elég megkóstolni az ételt

A legtöbben kóstolással állapítják meg, hogy az adott étel megfelelően átsült el. Pedig a hőkezelést igénylő alapanyagok esetében csakis akkor lehetünk teljesen biztosak az elkészültükben, ha egy erre alkalmas hőmérőt használunk a belső hőmérséklet megállapításához.

A vegetáriánusok nincsenek veszélyben

Gyakori tévhit, hogy akik nem fogyasztanak húst, azok nincsenek kitéve az ételmérgezés kockázatának. Pedig a zöldségekben, köretekben (pl. a rizsben) is elszaporodhatnak a baktériumok, és okozhatnak gyomorpanaszokat. Tartsuk tehát észben, hogy az ételmérgezés nem az ételválasztáson, sokkal inkább a higiénián és a megfelelő konyhatechnológiai eljárások betartásán múlik.

A romlott ételt elsőre kiszúrjuk

Sajnos nem minden esetben lehet egyértelműen megállapítani, hogy egy étel romlott, vagy sem. Sok esetben vannak látható jelei, például a szín megváltozása vagy a kellemetlen szag észlelésekor semmiképpen ne fogyasszuk el az adott ételt vagy alapanyagot. Ám ezek az elváltozások a baktériumok elszaporodottságától függenek, tehát ha nem tapasztaljuk, sajnos attól még lehet, hogy már elindult a romlás folyamata.

Az ételmérgezést a baktériumok elszaporodása okozza /Fotó: Shutterstock
Az ételmérgezést a baktériumok elszaporodása okozza /Fotó: Shutterstock

Milyen tünetekre számíthatunk ételmérgezéskor?

Ha megtörtént a baj, ne vegyük félvállról a tüneteket. Bár az ételmérgezés általában néhány napig tart, az elszaporodott baktériumok miatt szövődmények is kialakulhatnak. Az ételmérgezés leggyakoribb tünetei a(z)

  • hányinger, hányás;
  • alhasi fájdalom, görcsök;
  • hasmenés;
  • láz;
  • étvágytalanság;
  • szédülés, kimerültség.

Ha más okra vissza nem vezethetően a fentieket tapasztaljuk, akkor keressük fel a háziorvosunkat, valamint sok alvással és folyadékpótlással segítsük a szervezetünk regenerációját.

(Forrás)

Borítókép: Shutterstock

AJánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.