Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Mákos guba  recept
Mákos guba
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Sürgős beavatkozásra sarkallnak a szakemberek, ugyanis egyre többen és többen mondanak le a vízről a különféle üdítők javára. A leginkább pedig a fiatalok érintettek, akik körében ráadásul az energiaital is túlzottan népszerű.

A vízfogyasztásnak számos egészségvédő hatása van. A víz hozzájárul a szervezet optimális működéséhez, hidratál, energiát ad, elengedhetetlen ahhoz, hogy az emésztésünk rendben legyen, ráadásul a víz-, tehát folyadékutánpótlás a kognitív funkciókat is segíti.

A víz már nem divat, üdítőt és energiaitalt isznak a magyar fiatalok /Fotó: Shutterstock
A víz már nem divat, üdítőt és energiaitalt isznak a magyar fiatalok /Fotó: Shutterstock

Legyen szó csap- vagy ásványvízről, hangsúlyozni kell a vízivás fontosságát az iskolások körében, ugyanis úgy tűnik, egyre több fiatal nem iszik ebből az alapvető folyadékforrásból. A Belügyminisztérium egészségügy szakmai irányításáért felelős helyettes államtitkára azt mondta, szemléletváltásra van szükség, mert napjainkban egyre többen fordulnak el a víztől, és térnek át cukros üdítőkre, energiaitalokra.

Az energiaitalok fogyasztása a fiatalok körében veszélyes tendenciát indított el, ezért is döntött úgy a kormány, hogy szigorítja az energiaitalok elérhetőségét a 18 év alatti életkorban – tette hozzá.

Bidló Judit kiemelte: a prevenció a legjobb eszköz ahhoz, hogy egészségben éljünk, emiatt az egészségügy területén is fókuszváltás zajlik – idézte az MTI-t a hirado.hu.

Hiába folyik iható csapvíz, sokan a napi 2 litert sem isszák meg / Fotó: Shutterstock
Hiába folyik iható csapvíz, sokan a napi 2 litert sem isszák meg / Fotó: Shutterstock

Mennyi vizet isznak a magyarok?

A napi folyadékbevitel nagy részét a víz teszi ki (66-67%), de jóval az ajánlott beviteli érték alatt iszunk. A hivatalos ajánlás szerint 2-2,5 liter vizet kellene meginni naponta (persze a melegebb időben, sportolás és fizikai munka mellett ez az érték magasabb), ám ez az alacsony szám sem teljesül a magyar lakosság körében.

Habár a fiatalok egyre inkább elfordulnak a víztől az üdítők és energiaitalok felé, az idősek szinte alig isznak napközben – derült ki az OGYÉI kutatásából, amit az Index szemlézett. Egy 18-34 éves magyar ember napi víz- és ásványvízfogyasztása 1,3-1,5 liter között van, míg ez az érték a 35 és 64 köztiek körében 1,1-1,3 literre csökken, 65 felett pedig a napi 1 litert sem éri el.

Minél idősebb valaki, annál kevesebbet iszik /Fotó: Shutterstock
Minél idősebb valaki, annál kevesebbet iszik /Fotó: Shutterstock

Mi történik, ha nem iszunk elég vizet?

A megfelelő folyadékbevitel kulcskérdés, ugyanis víz nélkül nem működik jól a szervezetünk, és ez kihatással van az emésztéstől kezdve a gondolkodásig rengeteg létfunkcióra. Ha nem iszunk elegendő vizet, akkor dehidratáció léphet fel, melynek jelei a száj- és bőrszárazság, fejfájás, gyengeség, ingerültség, izomrángás és a székrekedés. A vizelet is árulkodó az Indexnek nyilatkozó szakember szerint, ugyanis minél sötétebb, annál inkább dehidratáció áll fenn.

A csapvíz vagy az ásványvíz a jobb?

Nincs egyértelmű szakértői állásfoglalás egyik mellett sem. Tulajdonképpen elmondható, hogy a csapvíz és a palackozott víz egyaránt megfelelő lehet a szervezet hidratálására.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.