Legyen a mélyhűtő mindig megfelelően leolvasztva! A készülék falára rakódott vastag jégréteg nem csak esztétikai okokból rossz, de értékes centiket is veszítesz kapacítása tekintetében. A jég remek szigetelő anyag, így az eljegesedett mélyhűtő rossz hatásfokkal hűt, és sokkal több energiát fogyaszt, mint normál esetben.
A mélyhűtőt bátran pakold tele, de azért ne ess túlzásba. Ahhoz, hogy jó hatásfokkal fagyasszon, cirkulálnia kell benne a hideg levegőnek.
A kapacitás maximalizálása érdekében a dolgokat nem érdemes „ahogy esik, úgy puffan” módon begyűrögetni a fagyasztóba. Rendezd a dolgokat jól záródó dobozokba és zip-lock zacskókba. Amiből tudod, nyomkodd ki a levegőt, mert minél több levegő van a tároló zacskóban, annál jobban fog az étel jegesedni, amikor ki-be nyitogatod a fagyasztó ajtaját. A legjobban akkor jársz, ha van vákuumozód, és amit tudsz, levákuumozva teszed el.
Minden egyes tételt cimkézz fel. Így rá tudod írni, hogy mit rejt a csomagolás, és persze a fagyasztás dátumát is.
Ha valamiből nagyobb mennyiséged van, azt oszd adagokra. Ha egybe fagyasz le mindent, akkor később, például a 10 csirkemellet tartalmazó jeges halomból nem fogsz tudni kisebb adagokat kivenni.
Semmilyen fagyasztott ételt nem tárolhatsz a mélyhűtőben a végtelenségig. Ezért érdemes elolvasni az alábbi listát arról, mit meddig tárolhatsz biztonságosan. A fagyasztót nézd át negyedévente. A régi, lejárt dolgokat dobd ki, a közeli lejáratúakat pedig használd fel, így mindig lesz elég hely, ha új dolgokat tennél el hosszabb időre.
Legyen az a célod, hogy a fagyasztott dolgokat minél hamarabb felhasználod, hiszen jegesedni mindenképp fognak. Idővel bármit is teszel, kissé fagyasztó ízük lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.