Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Klasszikus kuglóf recept
Klasszikus kuglóf
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Érdekességek

6 dolog, amit azonnal dobj ki a fagyasztódból!

Kétségtelenül a mélyhűtő az egyik legjobb barátunk, ha az élelmiszerek tartósításáról van szó. Ám néha megfeledkezünk róla, hogy nem képes az örökkévalóságig frissen tartani a benne tárolt finomságokat. Következzen 6 dolog, ami tuti, hogy a te fagyasztódban is megtalálható, ám sajnos itt az ideje, hogy búcsút ints nekik!

Ha megkérdeznék tőlünk, melyik az a konyhai gép, ami nélkül nem tudnánk élni, a fagyasztó garantáltan benne lenne a top 3-ban! Hiszen gondoljunk csak bele: a húsoktól kezdve a zöldségeken, gyümölcsökön át egészen a kenyérig, megmaradt ételekig mennyi mindent tárolunk benne! Ám ha őszinték akarunk lenni, néha szinte mindannyian úgy kezeljük ezt a masinát, mintha egy lomosfiók lenne – bármi, aminek már nincs helye a hűtőszekrényünkben vagy a kamránkban, de úgy gondoljuk, egy későbbi alkalommal még megesszük, felhasználjuk, már megy is a fagyasztóba, és ezzel együtt általában feledésbe is merül. Így fordulhat elő, hogy egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy teli van a mélyhűtőnk olyan élelmiszerekkel, ételekkel, amelyek évekkel korábban kerültek bele. Ha nálad is így áll a helyzet, akkor itt az ideje beiktatni egy alapos fagyasztótakarítást! Mutatjuk, miktől szabadulj meg mindenképpen!

Sajnos a fagyasztó sem képes az örökkévalóságig megőrizni a benne tárolt élelmiszerek frissességét / Fotó: Shutterstock
Sajnos a fagyasztó sem képes az örökkévalóságig megőrizni a benne tárolt élelmiszerek frissességét / Fotó: Shutterstock

Újrafagyasztott élelmiszerek

Veled is előfordult már, hogy gondosan kiolvasztottál egy csomag húst vagy zöldséget vacsorára, ám az utolsó pillanatban meggondoltad magad, és inkább étterembe mentetek vagy rendeltetek? Ha a felengedett élelmiszert visszadobtad a fagyasztóba – gondolván hogy nincs semmi baja, legközelebb jó lesz –, akkor most itt az ideje, hogy megkeresd és kidobd. Ugyanis minden alkalommal, amikor kiolvasztasz egy ételt, majd újra lefagyasztod, növeled a baktériumok elszaporodásának esélyét. Mivel a lehűtött élelmiszerekben nem pusztulnak el a mikroorganizmusok, felengedés után azonnal el kell fogyasztani, fel kell használni őket, nem szabad visszafagyasztani. Az átmenetileg felmelegedett ételben ugyanis szaporodásnak indulhatnak a mikroorganizmusok.

Elfelejtett maradékok

A nagyobb családi összejövetelek, rokonoknál tett látogatások után megmaradt és bedobozolt ételeket előszeretettel pakoljuk a fagyasztóba, hogy aztán egy-egy húzósabb napon csak előkapjuk, kiolvasszuk, és jól megegyük őket! Vagy legalábbis általában ez a terv, aztán szépen megfeledkezünk róluk, és hónapokig – vagy akár évekig is – a mélyhűtőben foglalják a helyet. Ám az igazság az, hogy az ilyen maradék ételeket 3-4 hónapon belül el kellene fogyasztani, ezután ugyanis minőségük jelentősen romlik. Szóval ha a nagyitól hozott pörkölt több mint 6 hónapja a fagyasztóban várja hogy megedd, azonnal dobd ki a kukába!

Fehér foltos élelmek

Ha valami olyasmire bukkansz a mélyhűtőben, amit teljesen elleptek a jégkristályok, amik fagycsípésnek tűnnek, illetve fehéres-szürkés elszíneződések látszódnak rajta, jobb, ha megszabadulsz tőle, ugyanis az élelmiszer a fagyasztó égés áldozatául esett. A fagyasztó égés akkor következik be, amikor a fagyasztott élelmiszerek hideg, száraz levegőnek vannak kitéve, amely miatt kiszáradnak, vagyis a külső rétegeik elvesztik a nedvességtartalmukat. Ezek a kiszáradt részek sajnos jelentősen befolyásolhatják az élelmiszer ízét és/vagy állagát, ezért jobb, ha kidobod őket. Hogy a fagyasztó égést elkerüld, jó szorosan csomagold be a fagyasztani kívánt élelmiszert, majd távolítsd el a lehető legtöbb levegőt a csomagolásból.

Kellemetlen szagú jégkockák

Sokan azt gondolják, hogy a jégkockáknak nincs se íze, se illata. Ez a frissen készített példányokra igaz is. Idővel azonban a jég magába szívja az ízeket és a szagokat a körülötte lévő élelmiszerekből. Így jobb, ha kidobod, és fagyasztasz egy új adagot.

A jégkockák átveszik a fagyasztóban körülöttük lévő ételek ízét és illatát / Fotó: Shutterstock
A jégkockák átveszik a fagyasztóban körülöttük lévő ételek ízét és illatát / Fotó: Shutterstock

Régi fagylalt

A legnagyobb forróságban jólesik lehűteni magunkat néhány gombóc fagyival, és hogy ki se kelljen mozdulnunk hűvös otthonunkból, természetesen tartunk néhány dobozzal a fagyasztóban. Ám a szezon végén általában megfeledkezünk a megmaradt hűsítő nyalánkságokról, és azok akár hónapokig a mélyhűtőnkben maradnak, ekkorra azonban már nem ízletesek. Nem is csoda, hiszen a fagylalt, a többi fagyasztott tejtermékhez hasonlóan, kb. 3 hónapig marad friss. De persze figyeljünk oda a csomagoláson feltüntetett lejárati dátumra is! Szóval ha a te fagyasztódban is lapul tavalyról némi fagyi, itt az ideje, hogy megszabadulj tőle.

Sütemények tejszínes és sajtos töltelékkel

Ahogy beköszönt az ősz, indul az iskola, sokan szeretjük feltankolni a mélyhűtőnket saját készítésű péksüteményekkel, hogy a rohanós reggeleken csak gyorsan bedobjuk őket a sütőbe, és házi finomságokkal indulhasson útnak a család apraja-nagyja. Nem árt azonban tudni, hogy a legtöbb pékáru 3-6 hónapig tartható el a fagyasztóban, de a sajtot, tejszínt tartalmazókat 1 hónapon belül el kell fogyasztani. A sajtnak és a tejszínnek ugyanis nem tesz jót a fagyasztás, megváltozik tőle az állaguk.

Összegzés

A fagyasztó tehát remek eszköz az ételek huzamosabb ideig való tárolására, de nem árt időről időre áttekinteni a tartalmát, és kidobni minden olyan ételt, ami fogyasztásra nem alkalmas már. És hogy megkönnyítsük a magunk dolgát, címkézzük fel a mélyhűtőbe kerülő ételeket, hogy tudjuk, pontosan mikor tettük oda.

Ajánljuk még:



Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.