Káposztás tészta egyszerűen
Kijevi csirkemell rizibizivel
Csupacsokis brownie
Klasszikus stíriai metélt
Hagymás rostélyos
Rakott zöldbab darált hússal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Babgulyás
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Vadas marha
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Klasszikus túrógombóc fahéjas tejföllel
Körömpörkölt csülökkel
Klasszikus grízgaluska leves
Dödölle - az eredeti recept
Dubarry-csirkemell
Tojásos nokedli fejes salátával
Mákos guba
Manapság már kiszorultak a piacról, sajátos termesztési módszereiket felülírta az idő és az egykor népes bolgár kolónia kis híján eltűnt. Pedig a XIX. század végétől a XX. század végéig a bolgárkertészek meghatározó szerepet töltöttek be a magyar zöldségtermesztésben. Akik maradtak, azok is inkább virágtermesztéssel foglalkoznak.

A XIX. század végén hazánkba érkezett bolgár kertészek újszerű tudománya a náluk 500 évig regnáló törököknek köszönhető. Többféle történet kering arról, hogy a török uralom miként vezetett a bolgár zöldségtermesztés modernizációjához. Az egyik szerint a török megszállók magukkal hozták saját agrikultúrájukat, és mivel hosszabb időre rendezkedtek be, így a korrekt ellátmányozás érdekében a helyi lakosokat is kiművelték. A törökök Trnovo környékén kertészközpontokat hoztak létre, s ennek köszönhetően alakulhattak ki a kertészdinasztiák. Innen eredeztethető, hogy a bolgár kertészek szakszavai mind-mind török gyökerűek.

A rengeteg féle és fajta zöldséget nekik is köszönhetjük
A rengeteg féle és fajta zöldséget nekik is köszönhetjük

Egy másik elmélet szerint szintén a török uralom vezetett el a bolgár agrikultúra ugrásszerű fejlődéséhez, azonban ebben a történetben a törökök nem mint oktatók, hanem mint elnyomók jelennek meg. A bolgároknak meghagyott 100X100 lépésnyi földterület minél jobban, gazdaságosabban való megművelése vezetett az úgynevezett bolgárkertészet kialakuláshoz.

Mit is az a bolgárkertészet?

A kis terülten történő gazdálkodásnak köszönhetően fejlődött ki a melegágyi előhajtatás, a fiterás, avagy a parcellákkal barázdált termőföld és a bolgárkerekes öntözés. A bolgárkerék egy ókori gyökerű találmány, ami a bolgárkertészek magyarországi megjelenésekor új dimenziót jelentett a magyar agrikultúrában. A vízpartra épített, ló hajtotta bolgárkerék jóvoltából a parcellák közötti árkokban folyamatosan volt víz. Ennek köszönhetően a termények vízellátása szinte állandó volt, hiszen a kertészek a parcellák szélén lévő gát kinyitásával azonnal el tudták árasztani a megfelelő parcellát vízzel. A melegágyakban előhajtatott magokról a parcellákban a magyar termelők zöldségei előtt már legalább egy hónappal megjelentek a bolgárkertészek terményei.

Úgy mondják, tízszer annyit tudtak termeszteni ugyanakkora helyen, mint a helybéliek
Úgy mondják, tízszer annyit tudtak termeszteni ugyanakkora helyen, mint a helybéliek

A speciális tudással bíró kertészek egy része - mivel hazájában nem akadt elég munka - elvándorolt, főleg a Dunától északra fekvő területekre, s letelepedvén ott próbálták eladni a maguk által termelt zöldségeket. Nekik köszönhetően vált mindennapos zöldségünkké a paradicsom és a paprika. Ők honosították meg nálunk és a Monarchia területén a spárgatököt, a padlizsánt, a póréhagymát, a fekete babot, sőt salátát és uborkát is termesztettek.

A XIX. század végén már szinte minden magyar város környékén megtalálhatóak voltak a bolgárkertészek. Újszerű technikájuknak, izgalmas és korán termő zöldségeiknek, valamint jó áraiknak köszönhetően megbecsült tagjai voltak a közösségeknek. Ekkortájt a Magyarországon élő bolgár közösség lélekszáma elérte a huszonötezret.

Sopszka, a bolgár saláta
Sopszka, a bolgár saláta

A bolgárok eleinte télidőben hazatértek hazájukba, de aztán hamar megtelepedtek, s mikor már nem csak bérelt földeken gazdálkodtak, dinasztiák nőttek fel Magyarországon. A bolgárkertészek munkaközösségekben dolgoztak, eleinte nem szívesen vettek fel magyar idénymunkásokat, őrizték a titkaikat. Együtt laktak, étkeztek és dolgoztak.

A bolgárkertészeknek köszönhetően volt friss zöldség az első világháború alatt és után, ám a világháborúban sokukat hazahívták, s már nem mind tértek vissza Magyarországra. Ennek ellenére a húszas évek végén közel harmincezer bolgár élt hazánkban. Ez a szám azóta fokozatosan csökkent. A bolgárkertészek módszereit meghaladta a technika, de mindenképpen sokat tanultunk tőlük, elsősorban a melegházi termelést és az öntözést, a kis területen sokféle, szimbiózisban történő termesztést.

A különféle töltött és rakott zöldségételek népszerűek a bolgár konyhában
A különféle töltött és rakott zöldségételek népszerűek a bolgár konyhában
Mit köszönhetünk még a konyhában a bolgároknak?

Igazi mediterrán konyha a bolgároké, sok zöldséggel, bárányhússal, rengeteg tejtermékkel. Egyértelműen érződik a török és görög hatás, sok ételük igen hasonlít a környező országok jellegzetes ízeire.

A legismertebb bolgár fogás a sopszka saláta, a görög salátához hasonlóan paradicsom, uborka, hagyma, olykor paprika - és kötelezően sós juhsajttal készül. A nyári melegben szinte mindennapos előétel tarator, a joghurtos uborkaleves, amit kaprosan készítenek, és jól behűtve, frissítőként kínálnak.

Nemzeti ételük a gyuvecs, a cseréptálban sült rizses-húsos rakott lecsóféleség, amelyre - mint a lecsóra is - igaz, hogy ahány ház, annyi módon készül. Rakott ételeik közül leghíresebb a görögökéhez hasonló muszaka, a darált húsos rakott padlizsán, és a török-görög hagyományok mentén legnépszerűbb desszertjük a baklava.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.