Hagymás rostélyos
Körömpörkölt csülökkel
Klasszikus stíriai metélt
Klasszikus grízgaluska leves
Tojásos nokedli fejes salátával
Zsemlegombóc
Finomfőzelék
Mákos guba
Káposztás tészta egyszerűen
Csupacsokis brownie
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Rakott zöldbab darált hússal
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Krémes spenótfőzelék
Mézes-mustáros csirkemell
A legfinomabb sajtos-tejfölös lángos
Farsangi szalagos fánk
Dödölle - az eredeti recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Babgulyás
Érdekességek

Tudtad? Ezért nem szabad papuccsal támadni a csótányra

A csótány látványa a lakásban a legtöbb emberre a frászt hozza – érthető módon. Míg ugyanis a természetben kifejezetten hasznos rovarok, addig az épületeken belül nem kívánatos vendégek. Ugyan nem csípnek, de veszélyesek, hiszen komoly betegségeket terjeszthetnek. Ha esetleg szembe jönne veled, ne csapd le – eláruljuk, miért!

A csótányoknak a természetben a szerves és szervetlen hulladék lebontásában nagy feladat jut, így kifejezetten hasznos rovarok. Ám a lakásba bejutva már az ember ellensége, hiszen olyan fertőzésveszélyes helyeken fordulnak meg, mint a csatornák, szemétledobók, szeméttárolók, így potenciális terjesztői különféle fertőző betegségeknek. A potrohukon található mirigy váladékára sokan allergiásak lehetnek, melynek tünetei csípésekre hasonlíthatnak. De a csótány nem csíp, nem ezért szükséges az irtásuk, hanem a jelenlétük miatt fennálló fertőzésveszély miatt. És pont ezért nem szabad leütni például papuccsal.

A csótányok sokféle betegséget terjeszthetnek / Fotó: Shutterstock
A csótányok sokféle betegséget terjeszthetnek / Fotó: Shutterstock

Veszélyes a fizikai erő

A csótányok allergének és baktériumok hordozói, amelyek betegségeket okozhatnak. Ha szétzúzod őket – papuccsal vagy bármilyen nehezebb tárggyal – ezek a baktériumok, paraziták és mikroorganizmusok a levegőbe kerülhetnek, és ez bizony komoly egészségügyi kockázatot jelent. A csótányok leginkább emésztőrendszeri megbetegedéseket (leggyakrabban szalmonella fertőzést) terjesztenek A fizikai erő alkalmazása helyett tehát használj rovarirtó sprayt. Ezeket a termékeket úgy fejlesztették, hogy a csótányokat úgy semmisítsék meg, hogy közben nem fertőznek.

Inkább fújj, mint csapj! / Fotó: Shutterstock
Inkább fújj, mint csapj! / Fotó: Shutterstock

Hogyan előzhető meg a csótányok megjelenése?

  • Rések, lefolyók lezárásával

A csótányok a lakások között általában a lefolyókon, a csatornahálózaton közlekednek. Ez sötét, biztonságos hely, ahol víz és élelem is bőven van számukra. A lefolyókon keresztül könnyedén bejutnak a konyhába, fürdőszobába, ezért a bűzelzárókat érdemes eldugaszolni. Ugyanígy jól közlekednek a víz- és villanyhálózat csőáttörései között, így ezeken a helyen célszerű a repedéseket, réseket eltömíteni például szilikonnal.

  • Rendszeres takarítással

Takarítással egyszerűen megszüntethetők a csótányok rejtekhelyei, illetve az ott található ételmaradék mennyisége, így nem indulnak éjszaka vándorútra finom falatokra vadászva.

  • Megfelelő élelmiszer- és hulladéktárolással

Tartsd lefedve a szemeteseket, hogy a csótányok ne férhessenek hozzá a maradék ételhez. Ne hagyj elől semmilyen élelmiszert, mindent tarts jól záródó dobozban, vagy más tároló edényekben. Az elől hagyott ételek terített asztalt jelentenek a csótányoknak, ráadásul miután végigmásztak az élelmiszereken, te elfogyasztod azokat…

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.