Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Kapros tökfőzelék virslivel recept
Kapros tökfőzelék virslivel
Legényfogó leves recept
Legényfogó leves
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Mákos guba  recept
Mákos guba
Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Madártejszelet recept
Madártejszelet
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Minestrone recept
Minestrone
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Érdekességek

Székrekedéssel küzdesz? Ezek a gyümölcsök segítségedre lesznek!

Az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri probléma a székrekedés, ami annyit takar, hogy a szervezetünk csak nehezen tud megszabadulni a salakanyagoktól. Napjainkban természetesen számos hatékony készítmény létezik már erre a problémára, érdemes azonban első körben az étkezésünkön változtatni: iktassuk be a most következő gyümölcsöket minél gyakrabban!

A székrekedés kialakulásának számos oka lehet: a stressz, bizonyos gyógyszerek, étrend-kiegészítők, krónikus betegségek, mozgásszegény életmód, a székelési rutin megváltozása, az ürítési késztetés elkerülése. Ám a két leggyakoribb a rostszegény táplálkozás és a nem megfelelő folyadékbevitel. A jelenlegi táplálkozási irányelvek szerint naponta legalább 25-38 gramm rostot kellene fogyasztanunk. Lássuk, ehhez mely gyümölcsöket iktassuk be rendszeresen az étkezésünkbe!

A székrekedés sok kellemetlenséget okoz, de szerencsére a rostban gazdag gyümölcsök természetes segítséget nyújthatnak / Fotó: Shutterstock
A székrekedés sok kellemetlenséget okoz, de szerencsére a rostban gazdag gyümölcsök természetes segítséget nyújthatnak / Fotó: Shutterstock

Körte

A körte oldható és oldhatatlan rostokat egyaránt tartalmaz. Utóbbiak egyfajta gyengéd hashajtóként működnek, ezért kiválóak a székrekedési problémák orvoslására. A legtöbb oldhatatlan rost a körte héjában található, ezért miután alaposan megmostuk, célszerű hámozatlanul elfogyasztani. A körte azért is kitűnő választás a székrekedés enyhítésére, mert jelentős mennyiségű szorbitot tartalmaz, ami szintén hashajtó hatású vegyület.

A körte oldható és oldhatatlan rostokat egyaránt tartalmaz /Fotó: Shutterstock
A körte oldható és oldhatatlan rostokat egyaránt tartalmaz /Fotó: Shutterstock

Alma

A körtéhez hasonlóan az alma héja szintén gazdag oldhatatlan rostokban. Ezen felül a húsában egy vízoldékony rost, egészen pontosan pektin található, ami nagyon fontos hatást gyakorol a szervezetünkre. Kedvezően hat a bélflórára, csökkenti a vér koleszterinszintjét és rendezi a székletet. A benne lévő alma- és gyümölcssav kiváló hatást fejt ki a belek és a máj működésére. Érdemes továbbá tudni, hogy az alma képes kitisztítani a szervezet egészét, tehermentesíti a vesét, csökkenti a vesekő- és a húgysavképződést.

Sárga sárkánygyümölcs

A kaktuszfélék családjába tartozó, Peruban, Kolumbiában és Ecuadorban őshonos trópusi gyümölcs sok oldható rostot tartalmaz, melyek vízben és más testnedvekben oldódnak fel. Ahogy áthaladnak a szervezeten, egyfajta gélszerű állagot vesznek fel, és táplálják a belekben lévő jó baktériumokat, amelyeknek köszönhetően javul az emésztésünk. Ezen felül a benne lévő oldható rostok csökkentik a zsírraktározást, a vércukor- és a koleszterinszintet.

Bár a sárga sárkánygyümölcs héja nem fogyasztható, a húsa is bőségesen tartalmaz rostot / Fotó: Shutterstock
Bár a sárga sárkánygyümölcs héja nem fogyasztható, a húsa is bőségesen tartalmaz rostot / Fotó: Shutterstock

Füge

A krónikus székrekedésben szenvedőknek érdemes a fügét választaniuk, hiszen magas rost- és B-vitamin-tartalma révén jótékony hatással van az emésztésre. Apró magjai segítik a táplálék gyorsabb haladását az emésztőrendszerben, továbbá a belek falára tapadt salakanyagok kiürülését. A méreganyagok távozását követően az emésztőrendszer nagyobb hatékonysággal tud dolgozni, így könnyebbé válik a vitaminok és az ásványi anyagok felszívódása. Ezáltal felpörög az anyagcsere, és még a fogyás is beindul!

Citrom

Ez a napsárga déligyümölcs, illetve kifacsart leve és az azzal ízesített víz az egyik leghatékonyabb szer a székrekedés ellen. A benne rejlő pektin és naringenin stimulálják a bélrendszert, normalizálják az emésztést, és segítenek megszabadulni a belekben felgyülemlett salakanyagtól.

Ne feledjük, hogy a rostban gazdag ételek mellé megfelelő mennyiségű folyadékot is kell fogyasztanunk, különben az arra érzékenyeknél puffadást, hasi görcsöt okozhatnak!

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.