Több őrült fogyókúrás módszerről bebizonyosodott már, hogy nemcsak értelmetlen, bizarr, de még veszélyes is. Ezek közé tartozik a galandféregpeték fogyasztását szorgalmazó diéta, ami már a viktoriánius korban is divat volt. Az gondolhatnánk, hogy a tudomány meggyőzte a 21. század hölgyeit arról, hogy felejtsék el a „féregevést”, ám sajnos – mint a következő történet is mutatja – ez még várat magára.
A bevezetőben említett 21 éves hölgy az internetről szerezte be a galandféregpetéket tartalmazó készítményt. A kriptovalutával fizetett szer körül óriási hisztéria alakult ki, és olyan jelzőkkel illették mint „ellentmondásos”, „tiltott” – ám mint tudjuk, ez csak még jobban felkelti a kíváncsiskodók figyelmét, így néhány nap múlva már meg is érkezett a várva várt csodaszer a hölgy postaládájába.
Egy korábbi cikkünkben már mi is írtunk arról, hogy mennyire veszélyes a galandféregpeték fogyasztása. A módszer azon az elven működik, hogy a paraziták az emésztőrendszerbe jutva a gazdatest által elfogyasztott táplálékot elszívják, ami fogyást okoz. Ha ennyi lenne a történet, még talán jól is járhatnának a fogyni vágyók, ám a peték nem maradnak az emésztőrendszerben, hanem bejuthatnak a véráramba, ahonnan könnyedén behatolhatnak más szervekbe, így az agyba is.
A hölgy is fogyni kezdett, de néhány héttel később furcsa, téglalap alakú valami távozott belőle a vécén, és dudort tapintott az álla alatt, amit amikor megnyomott, elájult. Miután magához tért, óriási nyomást érzett a koponyájában, és a következő napokban igen erős fejfájás gyötörte, így végül orvoshoz fordult.
Az agy-gerincvelői folyadékból vett minta azt mutatta, hogy a folyadék kétszer akkora nyomás alatt van, mint kellene, ami arra utalt, hogy valami van ott. Felmerült a cukorbetegség illetve valamilyen bakteriális, vagy vírusos fertőzés lehetősége is, ám az ezekre kiírt kezelések hatástalanok voltak. Bár a tünetei enyhültek, egy idő után a borzasztó fejfájás visszaért. Újabb kinövések jelentek meg rajta, és egy új tünet is jelentkezett: előfordult, hogy hirtelen felébredt a nap közepén, és nem emlékezett semmire az elmúlt néhány órából.
A diétájára és szokásaira vonatkozó kérdések után a nő végül bevallotta az orvosoknak, hogy galandféregpetéket fogyaszt. A szakemberek megvizsgálták a szert, és megállapították, hogy két különböző galandféregfajról van szó. Az egyik a Taenia saginata, a másik a Taenia solium. Az előbbi főleg a marhahúsban található, és a férgek petéi téglalap alakú, barna színű formák (mint amilyeneket korábban látott a nő a WC-csészében). Az agyában azonban nem ezek a peték okozták a problémákat, hanem az utóbbi faj, amit főleg a sertéshúsban található meg, és melynek petéi bejuthatnak a véráramba. Ez terjedt el a nő szöveteiben, például az izmaiban és az agyában. Ezt az állapotot cysticercosis-nak nevezik, és bár ezek a peték nem tudnak kikelni a bélrendszeren kívül, de kemény, cisztaszerű csomókat képeznek (ezeket érezte, látta magán a hölgy). Az orvosok elmondták, hogy dokumentáltak olyan eseteket, amikor a peték látvásromlást, személyiségváltozást vagy éppen a kognitív funkciók csökkenését okozták.
Az orvosok, miután már tudták, hogy mivel állnak szemben, két gyógyszerrel próbálkoztak, hogy leküzdjék a fertőzését: az egyik megbénította a férgeket, így azok leváltak a bélről, a másik megvonta tőlük a túléléshez szükséges cukrokat. Ezenkívül a nő szteroidokat is kapott, hogy csökkentsék az agyában lévő gyulladás szintjét, és lehetővé tegyék a test számára, hogy eltávolítsa a petéket. A kezelés szerencsére sikeres volt, ám a történet sokkal rosszabbul is végződhetett volna.
Forrás: egeszsegkalauz.hu
(Kiemelt fotó: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.