A hüvelyes zöldségeknek magas a tápértéke, kiváló fehérje- és rostforrások, mégis elenyésző mennyiségben kerülnek a tányérra. Az emberek többsége főként csilis babot, sóletet, bablevest, lencse-, borsó vagy éppen babfőzeléket fogyaszt, és ugyan a hummusz is egyre népszerűbb, még mindig kevesen vannak azok, akik rendszeresen, változatosan fogyasztják a hüvelyeseket.
A hüvelyesek és fogyasztásuknak népszerűsítése érdekében jött létre az ehhez kapcsolódó világnap, melyre idén is február 10-én kerül sor. Ennek alkalmából szervezett látványsütést a Bonduelle, hogy felhívja a figyelmet a hüvelyesek sokoldalúságára.
A hüvelyesek ugyanis nemcsak táplálóak, de fontos elemei lehetnének a fenntartható élelmiszerellátásnak, ugyanis más fehérjeforrásokkal összehasonlítva alacsonyabb a vízigényük, sőt nitrogénmegkötő tulajdonságuknak köszönhetően javítják a talaj termékenységét, a föld termőképességét.
A magas rost- és fehérjetartalmú, koleszterinben szegény és vasban gazdag növényi élelmiszerek stabil és kiegyensúlyozott energiaszintet biztosítanak. A hüvelyesek (például a bab, a lencse vagy a borsó) fogyasztása jó hatással van a szív- és érrendszerre, az immunrendszerre, sőt az agyi működésre is.
Fontos, hogy ha korábban nem, vagy csak ritkán fogyasztottunk hüvelyeseket, akkor fokozatosan építsük be az étrendünkbe, így ugyanis elkerülhetjük a kellemetlen gázképződést, a hasi görcsöt, a puffadást. Először csak heti egy étkezés során kerüljön a tányérra valamilyen hüvelyes, majd apránként növelhetjük nemcsak a mennyiséget, hanem a gyakoriságot, sőt a felhasználás változatosságát is.
A bab, a csicseriborsó, a lencse kiváló leves- vagy főzelékalapanyag, de népszerű fogás a chilisbab és a sólet is. Ezek azonban nehéz ételek, melyeknek fontos része a hús is. A hüvelyesekből azonban remek zöldségfasírt, saláta, köret, krém vagy mártogatós, sőt akár desszert is készíthető - és ezt mutatta be a Bonduelle sajtóeseményén Pataki Ádám cukrász és felesége, Liptai Claudia.
Sokak számára ismerős lehet, hogy nagyszüleink babból készítettek hamis gesztenyemasszát, ugyanis a bab olcsó és elérhető volt az ínséges időkben is. A vörösbab azonban főszerephez is juthat a süteményekben, ugyanis nemcsak szaftossá, másnap is puhává teszi a piskótatésztát, de növeli a desszert tápértékét, és ha babbal készítünk valamit, lisztet se kell hozzá használni!
Hozzávalók:
Elkészítés:
Borítókép: Mindmegette
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.