Biztosan te is találkoztál már a kakastaréjjal, vagy más néven a celosiával. Vannak tollas virágformájú és kakastaréjra emlékeztető „cristata” formájú változatai is, sokféle színárnyalatban pompázik. Gyakran hivatkoznak rá latin nevéből eredően celosia-ként, de tollaska, soko, vagy lagosi spenótként is találkozhatunk vele a szakirodalomban – utóbbi neve már utal arra, hogy valahol étkezési célokra használják. Nigéria nemzeti étele, a „soko yokoto” is ebből a növényből készül.
A leveleket és a fiatal hajtásokat megfőzheted, levesek és pörköltek készítéséhez használhatod, illetve köretként is finom. Levelei, fiatal szárai, sőt a fiatal virágkezdemények a főzés során könnyen megpuhulnak. Íze leginkább a spenóthoz hasonlít. Elsősorban a friss leveleket érdemes fogyasztani, de az idősebb levesek is fogyaszthatók, akkor is, ha már picit keserűek. A keserű íz nem jelenti azt, hogy mérgező lenne – sőt hasznos a keserű íz, mert étvágygerjesztő hatása van.
Magról vethető, így négy hetes korától már szedhető. Kora őszi vetéssel másodnövényként is termeszthető, vagy cserépben elvetve télen, az ablakpárkányon is tartható.
Fontos: ha dísznövényként tartod, akkor hagyd virágozni, ha zöldségként fogyasztanád, akkor a bimbókat inkább távolítsd el a tövekről, hiszen ekkor a levélhozam növelése az elsődleges cél.
Hozzávalók:
Az öntethez:
A díszítéshez:
kakastaréj virágok
Hogy miért próbáld ki a kakastaréj salátát? Nos, a kakastaréj levelei enyhén fanyar és diós ízűek, amelyek jól illenek a friss zöldségekhez és a citrusos öntethez. A virágok színpompája pedig igazán egyedivé és látványossá teszi a salátát, így ez az étel nemcsak ízében, hanem megjelenésében is lenyűgöző.
Forrás: agrárszektor
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.