Testünk biológiai ritmus, vagy másként a szervezet belső órája alapján működik. Ez szabályozza a különböző folyamatok összehangolt működését, ideértve a hormonokat, az anyagcserét, a szív-ér rendszer ritmusát, valamint az alvás-ébrenlét ciklikus váltakozását. Minden óraátállítás ezt a jól működő rendszer bolygatja meg, és idő kell, amíg visszaáll a megszokott ritmusba.
A nyári és téli időszámításra való áttéréskor a belső óránk összhangja a külső órával egy időre megszűnik, aminek következtében átmenetileg olyan tüneteket észlelhetünk, mint a szokottnál nagyobb fokú fáradtság, lehangoltság, ingerültség, emésztési gondok vagy a koncentrálóképesség csökkenése. A legtöbb esetben ezek átmeneti problémák, és egyénenként eltérhet, hogy mennyi idő alatt múlnak el.
Általánosságban elmondható, hogy 4–14 nap kellhet ahhoz, hogy a szervezet megszokja a változást és alkalmazkodjon ahhoz. Két hét alatt a hormonok szintje helyreáll, normalizálódik az alvásritmusunk, így a kísérő testi és lelki tünetek egyaránt megszűnnek.
(Borítókép: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.