Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Érdekességek

Éttermi szokások, amikről azt gondoljuk, megkönnyítjük a pincérek dolgát, pedig az agyukra megyünk velük

A pincérek munkája nem fenékig tejfel! Az csak egy dolog, hogy órákon át talpon vannak, hogy a vendégeket a legjobb kiszolgálásban részesítsék, de időnként feltűnnek jó szándékú alakok, akik mindenáron meg akarják könnyíteni a munkájukat. Ám sajnos ezzel általában csak a felszolgálók agyára mennek, mintsem segítenek nekik.

Persze, minden esetben csak jót akarunk, kicsit tehermentesíteni a minket szívvel-lélekkel kiszolgáló pincérünket, amikor az étteremben például egy kupacba pakoljuk a tányérokat az étkezés végén, vagy szeretnénk segíteni neki lepakolni a tálcáról, mikor kihozza az italokat. De sajnos az ilyen és ezekhez hasonló cselekedetekkel csak gátoljuk őt a hatékony munkavégzésben. Lássuk tehát, miket ne csináljunk, hogy jó vendégek legyünk!

Ne keressünk magunknak asztalt!

Ha az ültetőhosztesz épp nincs a helyén vagy elfoglalt, semmi esetre se önállósítsuk magunkat, hogy majd mi keresünk egy számunkra megfelelő asztalt. Bár úgy gondoljuk, hogy ezzel segítünk neki, a rideg valóság az, hogy ezzel csak megnehezítjük az ő és a pincérek dolgát, hiszen ők olyan rendszerben ültetik le az érkező vendégeket, amely biztosítja az étterem zökkenőmentes működését és a zavartalan felszolgálást.

Hallgassuk meg a napi ajánlatot!

Ne szakítsuk félbe a felszolgálót, amikor ismerteti a séf aktuális ajánlatát, akkor se, ha ezzel időt szeretnénk számára spórolni, mert pontosan tudjuk, hogy mit szeretnénk rendelni. Így ugyanis azon túl, hogy meglehetősen udvariatlanok vagyunk, akadályozzuk a pincért, hogy teljeskörűen elláthassa a munkáját.

Felesleges csacsogás a pincérrel

Persze csak kedvesek, barátságosak szeretnénk lenni, amikor szóba elegyedünk a felszolgálónkkal, de ha dugig van az étterem, ne bonyolódjunk vele hosszas eszmecserébe, mert ezzel feltartjuk. Mi is és más vendégek is később kapják meg így a rendelésüket, a végén meg bosszankodunk, milyen sokat kellett várni, holott mi raboltuk a pincér drága idejét.

Ugyan kedves gesztusnak tűnik, hogy szóba elegyedünk a pincérrel, ám az esetek döntő többségében ezzel csak feltartjuk őt / Fotó: Shutterstock
Ugyan kedves gesztusnak tűnik, hogy szóba elegyedünk a pincérrel, ám az esetek döntő többségében ezzel csak feltartjuk őt / Fotó: Shutterstock

Ne takarítsunk!

Ha valamit véletlenül összetörtünk, vagy tiszta morzsa lett az abrosz, ne álljunk neki feltakarítani. Érthető, hogy minimalizálni szeretnénk a személyzetnek okozott kellemetlenséget, azzal, hogy segítünk nekik, de bőven elég egy szívből jövő bocsánatkérés, aztán hagyjuk, hadd végezzék a dolgukat.

Az éttermekben gyakran előfordulnak balesetek / Fotó: Shutterstock
Az éttermekben gyakran előfordulnak balesetek / Fotó: Shutterstock

Ne rendeljünk másik pincértől!

Hiába tűnik elfoglaltnak a pincérünk, aki eddig kiszolgált minket, ne rendeljünk egy másiktól, hiszen nekik pontosan fel van osztva, melyik asztal melyikőjükhöz tartozik. Plusz ezzel csak fennakadást okozunk a végszámlánk elkészítésekor. Persze udvariasan megkérhetünk egy másik felszolgálót, hogy jelezze a miénknek, szükségünk van rá.

Ha problémánk van, jelezzük!

Hideg a leves, túl sós a főétel, nagyon a nyakunkba húz a légkondi, intsünk a pincérnek, és jelezzük a problémánkat udvariasan. Biztosan azon lesz, hogy megoldja, hiszen ez a dolga, de nem gondolatolvasó. És nyilván ő is jobban örül egy udvarias kérésnek, mint távozáskor egy elégedetlen vendégnek és kisebb borravalónak.

Ne nyúljunk a tálcához!

Ha a pincér egy italokkal vagy tányérokkal teli tálcával közelít az asztalunkhoz, ne pattanjunk fel, hogy segítsünk neki, hiszen ezzel kibillenthetjük az egyensúlyából. A poharakat, tányérokat úgy pakolják fel a felszolgálók a tálcára, hogy tökéletesen tudjanak vele egyensúlyozni és manőverezni az asztalok között. Ha mi a legjobb szándéktól vezérelve lekapunk valamit a tálcáról, könnyen előfordulhat, hogy a pincér leejti a tálcát, és mehet a levesbe annak egész tartalma. Ha mindenképpen segíteni szeretnénk neki, felszolgáláskor tegyük el az útból a szemüvegünket, telefonunkat, egyszóval mindent, ami nem az asztalra való étkezés közben.

A pincérek zsonglőröket megszégyenítő módon tudnak egyensúlyozni a teli tálcákkal, nincs szükségük segítségre! / Fotó: Shutterstock
A pincérek zsonglőröket megszégyenítő módon tudnak egyensúlyozni a teli tálcákkal, nincs szükségük segítségre! / Fotó: Shutterstock

Ne tegyük egymásra a tányérokat!

Azt gondolnánk, óriási segítség a felszolgálók számára, hogy ha végeztünk egy-egy fogással, egymásra pakoljuk a tányérokat, majd a tetejére az evőeszközöket, mint otthon. Ám ez nagyon kényelmetlen a pincéreknek. Ha végeztünk, tegyük az evőeszközöket párhuzamosan egymás mellé a tányérba úgy, hogy 4 órára mutassanak. Ebből a pincér tudni fogja, hogy befejeztük a fogást, ő pedig a saját, jól bevált rendszere szerint le fogja takarítani az asztalt.

Ha befejeztük az étkezést, az evőeszközök tányéron való megfelelő elhelyezésével tudjuk jelezni a pincérünk számára / Fotó: Shutterstock
Ha befejeztük az étkezést, az evőeszközök tányéron való megfelelő elhelyezésével tudjuk jelezni a pincérünk számára / Fotó: Shutterstock

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.