A szúnyogokkal eddig javarészt tavasz végén és nyáron találkoztunk, ám az utóbbi években jelentősen átalakult Magyarországon is a szúnyogszezon, mely a korábbiakhoz képest jóval korábban kezdődik és tovább is tart. Mindezt két faktor, az egyre melegebb időjárás (és a rövidebb ideig tartó, enyhe tél), valamint az inváziós fajok megjelenése idézte elő.
A Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratórium egyik kutatócsoportja több mint egy évtizede nyomon követi a hazai csípőszúnyogok helyzetét, terjedését és az általuk hordozott betegségeket. A kutatók megállapítása szerint jelentősen átrendezte a hazai szúnyogszezont az enyhe tél és a hazánkban újonnan megjelenő, ázsiai eredetű fajok megtelepedése. A labor kutatóit is meglepetésként érte, hogy városi területeken a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog kikelése már februárban megfigyelhető volt – írja cikkében a Sonline.
Az invazív fajok közül a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog már tavasz előtt aktív, ezzel előrébb hozva a szúnyogszezont, az ázsiai tigrisszúnyog pedig meghosszabbítja azt, és miatta alakulhatott ki, hogy a vérszívók még október végén is támadják az embereket.
Kirándulás vagy egyéb szabadtéri programok során a boltokban, drogériákban és patikákban kapható szúnyogriasztók hatásosak lehetnek, de a lakásban és a ház körül (meg persze a kertben) is sokat tehetünk azért, hogy megakadályozzuk a szúnyogkolóniák kialakulását. Ilyen remek praktika a pocsolyák megszüntetése, a bokrok, bozótok és a fű folyamatos rendezése, a szúnyogcsapdák kihelyezése, míg lakásban illóolajokkal, illatos virágokkal, kávéval vagy épp almaecettel is próbálkozhatunk.
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.