Ha te is rajongsz a vadhúsért, vagy csak simán megkóstolnád, akkor ez a vörösboros muflonragu szinte biztos, hogy a kedvenc receptjeid között végzi. Már csak azért is, mert a muflon, mint alapanyag igen ritka, csak a vadhúsokra specializálódott boltokból szerezhető be. Éttermekben is ritkán találkozhatunk muflonnal, pedig sokkal több figyelmet érdemelne ez a kiváló vadhús. Nem véletlen, hogy régebben a magyar elit kedvence ételei közé tartozott. Ezért most hiánypótlóként érkezzen egy istenien finom vörösboros muflonragu, aminek elkészítését videón is bemutatjuk.
A vadhúsoknak kulináris értéke leginkább karakteres ízükben rejlik, ám a marhán és a sertésen kívül nem túlságosan jellemző fogyasztásuk, ha csak nincs egy jó vadász a háznál. Azonban az ilyen körökben sem túl ismert vagy kedvelt a muflon konyhai felhasználása annak ellenére, hogy a hazánkban vadászható öt nagyvadfaj listáján a vaddisznó, az őz, a gímszarvas és a dámszarvas mellett ez a patás is ott szerepel.
Mondjuk nem túl meglepő, hiszen idehaza sokan még a bárány- és a birka-, illetve a kevésbé zsíros kecskehúsra is sokszor nemet mondanak. Ennek oka az állag lehet, hiszen húsa hasonló a házi juhfajtákéhoz, vadhús lévén viszont sokkal markánsabb ízvilággal bír.
Hozzávalók:
A raguhoz:
1 kg muflonhús
1 ek. liszt
1 ek. kacsazsír
1 db vöröshagyma
1 db lila hagyma
1 db zellerszár
1 liter marhaalaplé
6 db burgonya
6 db koktélparadicsom
1 gerezd fokhagyma
2 dl vörösbor
2 tk. sűrített paradicsom
1 tk. koriandermag
5-6 szem borókabogyó
fűszercsomó (2 szál rozmaring, 1 szál kakukkfű)
2 db babérlevél
só
bors
2 db répa
5-10 dkg zöldborsó
A fűszersóhoz:
2 tk. apróra vágott rozmaring
füstölt só
bors
A tepsis burgonyához:
5 ek. kacsazsír
2 szál rozmaring
2 db megtört fokhagymagerezd
Azonban ha nem utasítod el zsigerből a vadhúst, és be is tudod szerezni ezt vadjuhból származó kiváló alapanyagot, akkor a következő vörösboros muflonragut el kell készíteni. Garantáljuk, hogy az első falat után az első kérdés, ami megfogalmazódik benned, az lesz, hogy vajon miért nem kóstoltad meg már korábban ezt a zseniális ételt.
Még soha nem dolgoztál vaddal? Csak semmi pánik! Nyugodtan fogj hozzá, hiszen receptünk mellé egy videót is csatoltunk, aminek segítségével lépésről lépésre megmutatjuk, mit és hogyan csinálj.
A húsról eltávolítjuk a felesleges inakat, zsírrétegeket, majd lefejtjük a csontról. Nagyjából 3 cm-es darabokra felvágjuk, (itt most nem az apróhúsú pörkölt készül), majd egy tálkába tesszük. Egy serpenyőben zsiradékot melegítünk, és amíg forrósodik, felvágjuk a zöldségeinket.
Apróra vágunk egy nagy fej vöröshagymát, lila hagymát, egy szál megpucolt zellerszárat.
A zsírban körbepirítjuk a muflondarabokat (szalonnát is piríthatunk, és annak a zsírjában sütjük), ha nem fér a serpenyőbe egyszerre, nyugodtan tegyük kettő, illetve három részletben. A lényeg, hogy szép pörzsanyagunk keletkezzen, és hogy körbepiruljanak a husik. Kiszedjük egy tálkába, hagyjuk kicsit pihenni, közben a pörzsanyagra zúdítjuk a hagymákat és a zellerszárat. Kevergetés és alaplével locsolás mellett minimum 20 perc alatt üvegesre pároljuk. Bár a videóban más a sorrend, érdemes itt hozzáadni a sűrített paradicsomot, kicsit karamellizálni, majd hozzátenni a félbevágott koktélparadicsomokat. Ha szeretnénk, itt adhatunk hozzá egy teáskanál pirospaprikát is. Hozzáreszelünk 1 gerezd fokhagymát, majd ráöntjük a hagymás alapra a muflont, és alaposan összeforgatjuk.
A raguhoz adunk kettő deciliter vörösbort, elpárologtatjuk az alkoholt, zsírjára pirítjuk, és fűszerezzük borokabogyóval (törjük meg), koriandermaggal, fűszercsokorral, amibe két szál rozmaring és kakukkfű került. Tehetünk bele majorannát is, az is passzol a vadhúsokhoz. Két kisebb szál babérlevél, só, bors, és alacsony lángon, félóránként(vagy ahogy igényli, lehet játszani ezzel, törekedjünk rá, hogy elfőjön a leve, majd újra felöntjük, ezzel a folyamattal lesz szép sűrű és ízgazdag a szószunk) alaplével felöntve puhára pároljuk. A muflonnak sok idő kell, legalább két óra, de inkább három.
6 szem burgonyát megpucolunk és sós vízben nagyjából 15 perc alatt félkészre főzzük. Ha kész, leöntjük róla a vizet, a felesleget egy papírtörlővel felitatjuk róla, egy tálkába tesszük, és hagyjuk kicsit kihűlni.
Elkészítjük a krumplihoz a fűszersót, ami apróra vágott rozmaring, füstölt só és bors keveréke.
Amíg hűl a krumpli, egy tepsibe viszonylag nagyobb mennyiségű zsiradékot teszünk, felmelegedve kb. egy centiméteresnek kell lennie. 200 fokos sütőbe betesszük előmelegíteni 5 percre. Ha kész, kivesszük, félbevágjuk a megfőtt krumplikat, és zsiradékba helyezzük őket. Adunk mellé két szál rozmaringot, és három gerezd megtört fokhagymát. A tetelyét meglocsoljuk a zsiradékkal, visszahelyezzük a sütőbe, és ezt a folyamatot nagyjából 10 percenként, négyszer-ötször megismételjük, amíg aranybarnára nem pirul mindegyik oldala. Arra kell figyelnünk, hogy a rozmaringot és a fokhagymát a második körnél vegyük ki a zsírból, különben megég.
Amíg a krumpli elkészül, felkarikázunk két megpucolt sárgarépát, és a raguhoz adjuk egy marék zöldborsóval. Fél óra bőven elég a puhuláshoz, a borsónak 10 perc is. Amint szép sültnek ítéljük a burgonyát, a felesleges zsírt lecsöpögtetjük róla, és egy tálkába tesszük. Megszórjuk a fűszersóval. Ez idő alatt biztos elkészült a ragunk is, és tálalunk.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.