A virsli az egyik legnépszerűbb húskészítmény, amit legfőképpen a gyerekek imádnak, de enélkül a hot dog sem létezne. A virslit gyakran fogyasztjuk reggelire vagy vacsorára, mustárral, ketchuppal vagy majonézzel kínálva, de sokszor kerül bele főételekbe. A virsli kiegészítheti a rakott krumplit, a lecsót, készülhet belőle leveles tésztás finomság vagy virslisaláta, és ne feledkezzünk meg a frankfurti levesről sem, melynek a kelkáposzta mellett a virsli a másik fontos alapanyaga.
Nagyon széles a boltokban a virsliválaszték, a vásárlók nemcsak különböző összetételű, de változatos ízesítésű virslikkel is találkozhatnak, melyek a legkülönfélébb fantázianeveket viselik. Legyen szó sertés- vagy baromfivirsliről, füstölt, sajtos vagy sima, esetleg ehető vagy műbeles verzióról, lehet, hogy átvernek a boltokban, ha nem vigyázol! A Magyar Élelmiszerkönyv ugyanis szigorúan szabályozza az élelmiszerek összetételét, formáját és elkészítési módját. A szabályok betartása nélkül is készíthető például virsli, csak épp annak nem lehet hívni.
Rúd, rudacska, pálcika vagy frankfurter, ilyen néven is forgalmaznak húskészítményeket, amik úgy is néznek ki, mint a virslik, csak éppen annak hívni nem lehet őket. Ennek az oka, hogy nem felelnek meg az ehhez szükséges követelményeknek.
A virsli legfeljebb 26 mm átmérőjű, természetes vagy műbélbe töltött húspépet (prádot) tartalmazó, főzéssel hőkezelt, füstöletlen, füstölt vagy füstízesítésű homogén metszéslapú termék. A jelölés szempontjából a hústartalom (a vázizomzat) a késztermékre vonatkoztatva legalább 51% kell, hogy legyen, a csontokról mechanikusan lefejtett hús (az emberi fogyasztásra alkalmas, de alacsonyabb minőségű termék) mennyisége ezen felül a késztermékre vonatkoztatva legfeljebb 10% lehet.
Azon termékek, amelyek megjelenésükben hasonlítanak a virslire, de rúd, pálca stb. nevet kapták, hústartalma alacsonyabb és/vagy bennük a csontokról mechanikusan lefejtett hús mennyisége magasabb mint a virsliben – olvasható a Nébih Szupermenta nevű oldalán.
A népszerű kiskereskedelmi láncok a nagy márkák mellett kínálják a saját címkével és csomagolással ellátott túródesszerteket is. Hiába tűnik azonban minden ilyen élelmiszer túró rudinak, nem mindegyik az valójában. Előfordulhatnak olyan, a túró rudira hasonlító termékek, melyekbe nem is túró, hanem csak tejalvadék kerül. Az ilyen túró rudi formájú terméket nem véletlenül nevezik csak desszertkészítménynek.
Tanulság: mindig alaposan nézd meg az élelmiszerek csomagolását, összetételét! Neked melyik termékkel volt már problémád a boltban? Írd meg kommentben!
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.