Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Minestrone recept
Minestrone
Egyszerű pizzatészta recept
Egyszerű pizzatészta
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Profiterol alaprecept recept
Profiterol alaprecept
Rakott karfiol (a klasszikus recept) recept
Rakott karfiol (a klasszikus recept)
Mákos guba  recept
Mákos guba
Rakott zöldbab darált hússal recept
Rakott zöldbab darált hússal
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
A legjobb palacsintatészta recept
A legjobb palacsintatészta
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Joghurtos kanalas fánk recept
Joghurtos kanalas fánk
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Amellett, hogy finom és számtalan módon elkészíthető, egészségvédő hatásának is köszönheti népszerűségét e piros bogyós gyümölcs.

Annak ellenére, hogy 93-95%-ban vizet tartalmaz, a paradicsom igazi vitaminbomba! Az egyik legfontosabb közülük a C-vitamin, amiből annál több van benne, minél kisebb a bogyó. A paradicsom rengeteg ásványi anyagot, továbbá számos másodlagos növényi anyagot (flavonoidok és fitoszterolok) is tartalmaz.

Ami miatt azonban mindenképpen érdemes fogyasztani, az a húsában, illetve a héjában különösen nagy koncentrációban található likopin. A béta-karotin mellett ez az egyik legjobb antioxidáns, amely óvja az immunrendszert, és véd a tumoros megbetegedésektől. Jó hír, hogy a likopin nemcsak a friss termésben található meg, hanem a paradicsomszószban és -lében is!

Paradicsomos receptek >>>

A gyümölcsöt természetesen nyersen a legjobb fogyasztani, ám a belőle készült tartósított készítmények is az átlagnál több vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak. Ennek oka, hogy a feldolgozásakor kerülendő a magas hőfok, különben elveszítené szép piros színét.

 

 

Óvja a szívet

A paradicsom gazdag forrása a káliumnak és a kalciumnak, továbbá említésre méltó mennyiséget találunk benne magnéziumból, vasból és foszforból. A kálium abban segít, hogy a vérnyomás mértéke optimális maradjon. A B6-vitamin és a folsav kombinációja az agyvérzés és az érelmeszesedés kialakulásának rizikóját csökkenti. A paradicsom segíti a mellékvese és a máj működését is, antioxidáns anyagai pedig gátolják a tumorok kifejlődését.

Frissít, fogyaszt

A paradicsom 100 g-ja a mindössze 22 kcal, 1 g fehérje és 4 g szénhidrát mellett 2 g rostot is tartalmaz. Ezáltal segít a súlyfelesleg ledolgozásában, hiszen telítettségérzetet ad. Ha úgy érzed, felszedtél 1-2 kilót, tarts egy gyors paradicsomdiétát, amelyben szerepelhet paradicsomleves és -ital is.

Védelem a nap ellen

A legújabb kutatások szerint annak, aki sok paradicsomot fogyaszt, a sok napozás ellenére is fitt és egészséges marad a bőre. A kutatók ezt a hatást a likopinnak tulajdonítják, amely fokozza a szervezet az ártalmas UV-sugárzással szembeni védekezőképességét.

Szépítő karikák

Nagyszüleink idejében sokszor tettek a sebekre paradicsomos pakolást, ami segített a gyógyulásban. A szép bőr megőrzésében is fontos szerepe van a piros termésnek. Magas víztartalma révén hidratáló hatású, fokozza a bőr feszességét és rugalmasságát. Az uborkához hasonlóan ez is halványít, tehát szeplős arcra is javasolható a belőle készült pakolás.

Fontos a helyes tárolás

A friss paradicsom érzékeny a hidegre, ezért ne a hűtőben tárold, hanem szobahőmérsékleten, lehetőleg sötét helyen, például a kamrában. Így az aromája tovább megmarad. Fontos, hogy ne tartsd együtt uborkával, mert a paradicsom által kibocsátott gázok megpuhítják azt! A piros bogyókat 5 napon belül ajánlott fogyasztani, mert fény, a meleg és az oxigén hatására csökken a tápanyagtartalma. Mivel a friss paradicsom sok folyadékot tartalmaz, nem tanácsos lefagyasztani, felengedés után túlságosan puha lesz.

1. A paradicsom nem zöldség, hanem gyümölcs. Származási helye az amerikai kontinens középső és déli része, ahonnan kb. 500 éve jutott el Európába. 2. Az éretlen termés mérgező szolanint tartalmaz. Az anyag fejfájást, rosszullétet és görcsöket okozhat. 3. Még jobb lesz az íze a szoba-hőmérsékletű paradicsomnak, ha tálalás előtt hideg csapvízzel hűtöd le. 4. Ha gyomorproblémáid vannak, a termés savas jellege miatt óvakodj a túlzott fogyasztásától.

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.