Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Szilvalekváros tepertős papucs recept
Szilvalekváros tepertős papucs
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Puncstorta  recept
Puncstorta
Párolt lilakáposzta  recept
Párolt lilakáposzta
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Két roppant jó, amolyan pasis dolog van az ősz folyamán: az egyik a szarvasbőgés, a másik a szüret. A szarvasbőgés izgalmas kalandot jelent a vadászoknak, de az erdőt járó turisták is páratlan élményekkel gazdagodhatnak szeptember közepétől október végéig – persze ha kellően korán vagy későn bóklásznak az erdőkben.

Mi, Pasik, újra hármasban megdumáltuk, hogy e két témakörrel kicsit részletesebben foglalkozunk. Ma a szarvasok násza lesz a témánk, az elkövetkező három epizódban pedig a szürettel, a hozzá tartozó munkálatokkal, főzésekkel, bográcsozásokkal, eszem-iszom bulizással terhelünk benneteket. Gyertek, olvassátok és véleményezzétek írásainkat, hisz a kommentekből látjuk: érdemes csinálni!

Akkor ma nézzük a vadászati szekciót!

Bevezetőül egy videó, érdemes végignéznetek:

Leszögezem: a vadászatról, a védtelen állatok gyilkolásáról megvan a magam véleménye, én a szarvasoknak szurkolok! Vannak vadász barátaim, ismerőseim, néhanapján együtt járunk hegyen-völgyön, persze csak szemünk gyönyörködtetésére. Ajánlom mindenkinek, pótolhatatlan élmény tizenöt, húsz kilométert legyalogolni a Bakony, a Börzsöny, a Bükk, vagy akár a Pilis erdejében látcsővel, szendviccsel, vízzel a kulacsunkban felszerelkezve, hallgatva az erdő neszét, a fák lombjainak rezzenését, türelemmel várva az erdei állatok mozgását. Rajta, fel a bakancsot, próbáljátok ki! Érdemes.

A szarvasok násza

A szarvasok nászát meglesni és meghallgatni az őszi szezon egyik legérdekesebb és legtartalmasabb programja lehet.

A szarvasbőgés idejét az időjárás nagyban befolyásolja, de általában szeptember első-második hetétől október végéig tart. A koronás nagyvadak nem kedvelik a nyár végi hőséget, így a bőgés akkor kezd intenzívebbé válni, amikor már hűvösebbek a hajnalok, az esték.

Tapasztalt vadászok és természetjárók szerint, normál időjárás mellett szeptember első hete a főbőgés kezdete és általában szeptember vége, október eleje a befejező szakasz, de ettől jóval tovább, október közepéig is elhúzódhat. Tény, hogy a szarvasbőgés a tőlünk északabbra, északnyugatra eső helyeken körülbelül október végére esik.

Bőg a bika
Bőg a bika

A nász idején a kifejlett bikák bőgésükkel hívják fel párzási szándékukra a nőstények figyelmét. A bőgés ereje, hangmélysége a többi bika számára is fontos információkat közöl, ugyanis azok összefüggésben vannak a hang tulajdonosának fizikai erejével, korával, sőt vérmérsékletével is. A bikák agancsukkal csapnak össze, végül a vesztes fél kimerülten eloldalog, a győztes pedig elnyeri méltó jutalmát, vagyis a párzási jogot a tehenekkel.

Gyakorlott vadászok, de természetjárók is megfelelő felszereltséggel, tudománnyal maguk közelébe csalogathatják a nemes vadat, íme, a példa:

Szarvasles a Hargitai-hegyekben

Szerencsém volt - személyes ismeretség révén - olyan harminc évvel korábban, Erdélyben, a Gyilkos-tó környékén, a Hargitai-havasokban, akkor még nyugati (főleg német) fizetős szarvas vadászok látogatásának előkészületében részt venni. Albi bácsi, a helyi hivatásos területi vadász jó ismerősünk volt, sajnos már eltávozott körünkből. Az ő feladata volt feltérképezni a kapitális bikák hollétét, mozgását az erdőben, a réteken. Mi is elkísérhettük ilyenkor.

Albi bácsi igazi székely gondolkodású ember volt. Ritkán szólt, de akkor tartalma volt mondandójának. Sokat kirándultunk együtt. Ő mutatott nekünk a hegyek ormán élő havasi gyopárt, és vele jutottunk el a csángók földjére. Kis kápolna volt a faluban, harmóniummal. A pap és káplánja csak havonta járt oda Gyergyószentmiklósról. Apám jól játszott zongorán, így a harmóniumot is értette. Összegyűlt a falu népe érkeztünkkor, a magyar és a székely himnusz hallatán sírtak az ott élők. Nekem ez máig felejthetetlen élmény! Elkalandoztam, de öröm nosztalgiázni!

Akkor most irány a tűzhely, főzzünk valamit, hiszen ezért vagyunk itt!

Szarvasragu

Hozzávalók: 2 kg szarvas lapocka, 3 fej hagyma, fél szár póréhagyma, 1 kisebb zellergumó, 2 szál sárgarépa, 2 szál fehérrépa, 5-6 evőkanál vaj, 2-3 dl testes száraz vörösbor, 2 evőkanál cukor, 1-2 evőkanál liszt, só, szemes bors, borókabogyó, őrölt vegyes bors, babérlevél, szegfűszeg, reszelt citromhéj, borecet, citrom facsart leve
Elkészítése: A szarvaslapockát két-három nappal készítése előtt alaposan átmosom, hártyáitól, inaitól megszabadítom. Úgy egészben, ahogy van, besózom, alaposan bedörzsölöm frissen őrölt vegyes borssal, beleteszem egy hozzáillő méretű jénaiba, felöntöm fokhagymás tejjel, így pihentetem a hűtőben.
Nekilátok mai ebédünknek. A szarvashúst kiveszem fokhagymás áztató levéből, a húst leszárítom, a páclevet leszűröm, a fokhagymagerezdeket máskor fel tudom használni, recesszió van, spóroljunk.
Zöldségeimet megtisztítom, felkockázom, a hagymát apróra, a pórét karikára vágom. Előveszek egy fazekat, beleteszem a tejben áztatott szarvashúst, felöntöm annyi vízzel, amennyi ellepi. Beledobom a babérleveleket, a szemes borsot, a borókabogyót és a szegfűszeget, félpuhára főzöm, közepes lángon. Amikor szarvaslapockám félpuhára főtt, beleadom a felkockázott zöldségeimet, azokkal készre főzöm, húslevesnek.
Levesem kész, kiemelem belőle a szarvaslapockát, a levest zsírtalanítom, melegen tartom, cérnametélttel ő lesz az előétel ma, de levéből 2-3 merőkanálnyit kiszedek egy tálba, a szarvasraguhoz félreteszem.
A szarvashúst felszeletelem, majd centis csíkokra, metéltre vágom. Egy mélyebb serpenyőben felhevítem a vajat, beleteszem a felaprított hagymát, gyengén sózva, borsozva zsírjára pirítom, adok hozzá keveset a félretett húsléből. Amikor jónak ítélem, mehet bele a szarvas húsa és a felkarikázott póré, rendesen darálok rá vegyes borsot, jól elkeverve lepirítom, majd felöntöm a borral és a maradék húslével, vajpuhára főzöm, ha kell, utána sózom, nálunk kiskanálnyi Erős Pistát is elbír.
Frissen, a húsleves után melegen adom az asztalra, burgonyafánkot és káposztasalátát teszek mellé.

Borsos az ára, de elképesztően finom
Borsos az ára, de elképesztően finom

Amikor bőgnek a bikák, nászukra készülnek, partnereiket a szarvastehenek, őzek körében keresik, ezért egy ilyen recept következik.

Angolos őzgerinc

Hozzávalók: 1 db csontos őzgerinc, 30 dkg füstölt szalonna, 1 dl extra szűz olíva olaj, 2 evőkanál libazsír, 2 dl száraz vörösbor, mustár, 1 evőkanál méz, só, őrölt bors
Elkészítés: Az őzgerincet hártyáitól megtisztítom, a fürtölt szalonna egy részét szeletekre, másik felét csíkokra vágom, hegyes késemmel lyukakat metszek az őzhúsba, bespékelem a felcsíkozott szalonnával. Húsomat 1-2 órával a készítés előtt bedörzsölöm sóval és őrölt borssal, megkenem a mustárral és az olívaolajjal, hűtőmben pihentetem. Sétálunk egyet Zsebibabával, és persze a közeli borozóban megiszom két decit a Nagyrédei rizlingből.
Hazaérve előveszek egy tepsit, kikenem a libazsírral, beleteszek három-négy vékony szeletet a szalonnából, ráhelyezem csontos felével lefelé az őzgerincet. Tetejére ráadom a maradék szalonnaszeleteket, aláöntöm a bort, alufóliával lezárom, és betolom a 170 fokosra előmelegített sütőbe. Olyan másfél órányit hagyom párolódni.
Az idő elteltével kihúzom tepsimet a sütőből, kiemelem a húst egy vágódeszkára, lefejtem csontjáról éles csontozó késemmel. A csontot visszateszem a tepsibe, ráhelyezem az őzhúst, ecsettel megkenem a mézzel, visszateszem a sütőbe, alatta lévő zsírjával locsolgatva készre sütöm.
Angolosan, forró vajjal leöntött párolt zöldségekkel (sárga- és fehérrépa, kelbimbó, zeller, karfiol, brokkoli) tálalom, burgonyapüré is mehet mellé.

A vadhúsokhoz jól illenek az erdei gyümölcsök
A vadhúsokhoz jól illenek az erdei gyümölcsök

Mivel mi, Pasik, többen vagyunk, jöjjön egy tuti recept Dzsafi barátomtól, aki Mackós Miksa néven terjeszti az ízeket, itt a neten:

Mackós Miksa receptje
Nani barátom, az haute cuisine receptjeit adta piros kockás abroszunkra, én most egy gyors ételt tennék az asztalra:

Szarvasgerinc sietős vadász kedvére

Hozzávalók: 1 kg csontnélküli szarvasgerinc, 15 dkg házi sonka, 50 dkg kucsmagomba, 4 dl tejföl, 5 dl húsleves, 1 nagy fej vöröshagyma, csokor petrezselyemzöld, liszt, só, őrölt fekete bors, olaj
Elkészítés: Fogjuk gerincünket, kisujjnyi szeletekre vágjuk, só, bors, majd lisztbe forgatás után kedves teflonserpenyőnkben az olajon megpirítjuk. Szép piros lábasunkba tesszük a húst, a sütőolaj felét pedig félretesszük. A serpenyőben maradt olajra öntjük a húslevest, felforraljuk, és ráöntjük a húsra.
Most jön a megtakarítás, a félretett olaj bele a serpenyőbe, jön a reszelt vöröshagyma, kicsit dinszteljük, majd érkezik a nett kis kockákra vágott sonka, a közepes darabokra vágott kucsmagomba, pár perc pirítva párolás után meghintjük a finomra vágott petrezselyemmel, és készre sütjük. Tejfölünkből egy lisztes habarást készítünk, a ragut beforraljuk vele, majd ráöntjük a piros bonyhádiban pihenő szarvasra, összeforraljuk, majd rizskörettel tálaljuk.
Ejnye, a vörösbort kihagytam, igaz ebbe a szakácsvénybe nem kell, viszont egy szép kőszegi kékfrankost mindenképpen bontsunk fel mellé!

Végezetül remek fotók, gyönyörű zenei aláfestéssel, Nord barátom jóvoltából!

Vadételek a Mindmegettén >>>

Mai írásomat, írásunkat ajánlom Albi bácsinak, a Hargitai-hegyek vadászának, akitől sok mindent megtanulhattam annak idején a természet szeretetéről, ismeretéről, a Gyilkos-tó feletti lankák világában. Albi bácsi jóvoltából láttam havasi gyopárt lábon állni, találkoztam ott szarvasokkal, farkasokkal és medvékkel is, köszönöm neked Hargita, és főleg neked, Albi bácsi!

Üdv mindenkinek, a következő héten újra jövünk, és elviszünk Benneteket a magyar lankák borvidékeire, iszunk mustot, bort, és persze főzünk is, mint szoktuk: szüretelünk!

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.