Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw) recept
Amerikai káposztasaláta (Coleslaw)
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Gesztenyés bejgli recept
Gesztenyés bejgli
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Kozáksapka recept
Kozáksapka
PR

Cukorbetegen, biztonságban

Magyarországon ma mintegy négyezer 1-es típusú diabéteszes gyermek él. Ez az autoimmun betegség 250-300 frissen diagnosztizált gyermeket érint évente, ugyanakkor az esetek gyakorisága háromszorosára emelkedett az elmúlt 30 évben. Aggodalomra ad okot az is, hogy a betegség a hat év alatti korosztályban még az idősebb gyerekekkel összehasonlítva is aránytalan mértékben nő. Az 1-es típusú diabétesz a legkisebbeket is utolérheti, hiszen már csecsemőkorban is diagnosztizálják, de sok fiatal felnőtt is küzd a betegséggel.

Fontos, hogy az 1-es típusú diabétesz kialakulását – szemben a rossz táplálkozási szokások miatt jelentkező 2-es típusú cukorbetegséggel – nem életmódbeli tényezők idézik elő. A túl alacsony vércukorszint akár halálhoz, a tartósan túl magas vércukorszint pedig a többi között vaksághoz, keringési zavarokhoz és súlyos, akár amputációval járó érbetegségekhez vezethet. Az inzulinterápia helyes alkalmazása azonban hozzájárul a megfelelő életminőség fenntartásához.

A diabéteszes gyerekeknek nagyon sok mindenre kell odafigyelniük az életükben. Nemcsak a sportolás, a testmozgás van hatással a vércukorszintjükre, hanem az étkezés, a szervezetükben termelődő hormonok, sőt, a holdállás is. Ezért igényel állandó odafigyelést a szülők részéről az, ha egy 1-es típusú diabéteszes gyermek él a családban.

Képek forrása: shutterstock
Képek forrása: shutterstock

Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter, a téma kormányzati felelőse szerint a diabéteszes gyerekek egyik napról a másikra nőnek fel, tanulnak meg arányokat számolni, inzulint beadni, vércukrot mérni.

A magyar kormány elkötelezett a segítségnyújtás mellett, cél, hogy minden érintett hozzáférjen a legkorszerűbb eszközökhöz és ellátásokhoz, függetlenül attól, milyen az anyagi helyzete, vagy hol él. Ma már szinte teljeskörű, 98 százalékos társadalombiztosítási támogatással rendelhető a legkorszerűbb inzulinpumpa és a vércukormérésére is alkalmas szenzor a gyermekek és a nappali tagozatos 24 év alatti tanulók számára, ha már legalább egy éve fennáll a betegségük.

Továbbá segítik azt, hogy az iskolában, óvodában a gyermekek minden segítséget megkaphassanak ahhoz, hogy a diabéteszüket gondozni tudják. A köznevelési törvény módosításának köszönhetően az intézményeknek meg kell szervezniük a diabéteszes gyerekek iskolai időn belüli gondozását, ehhez a gyerekek ellátását segítők többlettámogatást kapnak.

Képek forrása: shutterstock
Képek forrása: shutterstock

Már nem kell attól félni, hogy nincs a gyermek mellett olyan ember, aki tudja, mit kell tenni az inzulin beadásakor, a vércukorméréskor, vagy egy-egy váratlan helyzetben. Ennek érdekében több mint 1100 pedagógus kapott eddig szakszerű képzést az Oktatási Hivatal közreműködésével. Azokat, akik a diabéteszes gyermekekkel is dolgoznak nap mint nap, bruttó havi 40 ezer forintos plusz juttatással támogatják.

A miniszter hangsúlyozta, dolgoznak azon is, hogy a közétkeztetés a lehető legmagasabb színvonalon legyen elérhető a diabéteszes gyermekek számára: a gyermekek szakorvos és dietetikus által meghatározott étkezési szokásaira, igényeire is megfelelő figyelmet kell fordítani. Ha szükséges, a szülő otthon maradhat és igénybe veheti a Gyermekek Otthongondozási Díját (GYOD).

Novák Katalin kiemelte, azt is lehetővé teszik, hogy a diabéteszes gyermekek sportolhassanak. A tárca nélküli miniszter úgy fogalmazott: a diabétesz nem válogat, bárkinek a családjában elfordulhat, és sokat tehetünk annak érdekében is, hogy odafigyelve egymásra, segítsük őket. A kormány segíti a civil szervezeteket és a diabétesz centrumokat, illetve táborozási lehetőségeket kínál az érintetteknek, idén 2300 gyerek táboroztatásához nyújtottak segítséget. A zánkai és a fonyódligeti Erzsébet-tábor megújult, így 2021-től még felkészültebben, modern körülmények között vakációzhatnak a diabéteszes gyermekek is, együtt a nem diabéteszes társaikkal. A családi táborok is nyitottak az 1-es típusú diabéteszes gyermeket nevelő családok számára.

Képek forrása: shutterstock
Képek forrása: shutterstock

Tavaly és idén 100-100 millió forinttal segítették a cukorbeteg gyerekeket támogató civil szervezeteket, az országban működő diabétesz centrumok pedig egymilliárd forintos támogatást kaptak.

Becslések szerint 2030-ra akár a félmilliárdot is elérheti a diabéteszesek száma a világon. Az ő helyzetükre hívja fel a figyelmet a diabétesz világnapja november 14-én. Magyarországon figyelemfelkeltő kampány indult ezen a napon, ami arra világít rá, hogy ha odafigyelünk rájuk, akkor sokat tudunk segíteni nekik.

Elsőként Novák Katalin miniszter Facebook-oldalán, majd az interneten, a televízióban és a mozikban is megjelent az a kisfilm, amely a diabétesszel élő fiatalok mindennapjaiba ad betekintést. A kisfilm tehetséges, fiatal rendezője, Pantyi Petra 14 éve 1-es típusú diabétesszel él, így közvetlen tapasztalattal rendelkezik a „diabosok” mindennapjait kísérő kihívásokról.

Novák Katalin a Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetségének a diabétesz világnaphoz kapcsolódó szimpóziumán úgy fogalmazott, a cukorbetegség kezelésében össze tudott fogni a politika, a tudomány, és segítséget tud nyújtani a sport, az egészségügy, valamint az oktatás.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.