A közösségi média megtévesztő világában már a háztartási praktikáknak sem bízhatunk meg feltétel nélkül. Mielőtt gondolkodás nélkül kipróbálnánk egy-egy jónak tűnő takarítási trükköt, nem árt, ha átgondoljuk, milyen következményekkel járhat valójában. Különösen, ha egy mindennap használt, ráadásul nem kevés pénzen megvásárolt konyhai eszközünkről van szó. Jelen esetben az air fryerünk a tét, mutatjuk, hogyan NEM érdemes tisztítani, de azt is eláruljuk, milyen módszer jöhet szóba helyette.
Az air fryerek nagy-nagy előnye, hogy gyorsan és egyszerűen szinte bármilyen ételt elkészíthetünk bennük. Ám a rendszeres használat egyben rendszeres karbantartást is jelent, amit nem úszhatunk meg. A takarítás gyakoriságát persze befolyásolhatjuk különböző kiegészítők, például papírkosarak használatával, de előbb-utóbb az air fryert bizony tisztítani kell. Persze vannak, akik ezt is hatékonyabban, kevesebb befektetett munkával szeretnék megúszni, így jönnek létre az alábbi TikTok-videóban is látható trükkök.
A videó készítője nagyobb mennyiségű mosogatószeres vizet tesz a készülék kosarába, beüzemeli az air fryert, a víz felforr, és elvégzi helyettünk a munkát. A 3 perces üzeimőd után láss csodát, az eszköz minden különösebb erőfeszítés nélkül csillogóan tisztává válik. A folyamat addig ismételhető, amíg az összes folt eltűnik a kosár felületéről. A felvétel végén valóban tiszta air fryert láthatunk, de akkor mi a gond ezzel a trükkel?
Egyrészt az, hogy a praktika nem vált be az allrecipes újságírójának, aki saját készülékén tesztelte a folyamatot, és arról számolt be, hogy többszöri átöblítés után is koszos maradt az air fryer kosara. Igaz, ez abból is adódhat, hogy az övé piszkosabb volt, mint a videóban látható, és talán még 2-3 öblítés megoldotta volna a problémát.
Másrészt, és ez a nagyobb baj: egyáltalán nem tanácsos az air fryerben vizet forralni.
A lobogó vízcseppek ugyanis eljuthatnak az elektromos részekhez, például a fűtőelemhez, ami így rövidzárlatot okozhat, és tartósan károsíthatja a készüléket. Sőt, elektromos tüzet is okozhat.
A főzéshez, pároláshoz használt kevéske víz nem tud ilyen gondot okozni, de nagy mennyiségű folyadékot nem szabad az air fryerbe tenni.
Áramtalanítsuk, majd szedjük szét a készüléket. Az eltávolítható alkatrészeket vegyük ki. A makacs szennyeződések eltávolításához a kosár beáztatása a legjobb módszer. Használhatunk mosogatószert, vagy a jól bevált természetes módszereket, mint a szódabikarbóna vagy a citrom, is bevethetjük. Amire még szükség lehet: egy nem karcoló szivacs, hogy megóvjuk a felületet, és egy mikroszálas törlőkendő. Az áztatás után a szivaccsal alaposan dörzsöljük át a kosarat, de vigyázzunk, nehogy felsértsük a tapadásmentes felületét. Ezután töröljük át, és hagyjuk a levegőn teljesen megszáradni. A készülék belsejét, a fűtőszálakat egy enyhén nedves, szinte száraz törlőkendővel tisztítsuk meg, ezek a részek nem lehetnek vizesek.
Nem érdemes megspórolni az air fryer tisztításával járó munkát, hiszen egy-egy meggondolatlan módszer akár komoly kárt is okozhat. A saját dolgunkat úgy könnyíthetjük meg, ha rendszeresen ellenőrizzük a készülék állapotát, és nem várjuk meg, míg többször is ráégnek a letapadt szennyeződések.
(Kiemelt kép forrása: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.