A káposzta, a karfiol, a brokkoli, a hal, szalonna, a fűszeres húsok és még sorolhatnánk… Az erőteljesen illatozó ételek listája szinte végtelen, és bár az ízét mindegyiknek imádjuk, annak már kevésbé örülünk, amikor az egész lakást bejárja a sütés-főzéskor keletkező szaguk. Ha tudni szeretnéd, hogyan szabadulhatsz meg a kellemetlen ételszagoktól, a legjobb helyen jársz. Tíz egyszerű és könnyen kivitelezhető ötletet is mutatunk, amivel megelőzheted, hogy az egész szomszédság megtudja, mi készül éppen a konyhádban.
Szuper megoldás a szagok elnyomására, ha főzés közben készítesz egy adag kávét. A friss eszpresszó illata is csodás, de még jobb a szagok ellen a kávézacc. Csak terítsd ki egy sütőpapírra, és hagyd ott száradni akár egész éjszakára. A kávéban található nitrogén semlegesíti a szagokat.
Az illatgyertyák nem csak arra jók, hogy meghitt hangulatot teremtsenek az otthonunkban. A szagok elfedésére is hatásosak, különösen a pacsuli, muskátli és bazsalikom illóolajából készített, úgynevezett szakácsgyertyák. Ha meggyújtasz egyet, az ételszag helyett garantáltan ezt fogod érezni a lakás minden pontján.
Természetes illatosítót készíthetsz, ha a citrusok héját egy kis lábasban vízzel együtt elkezded forralni. A keletkező gőz elfedi a konyhai szagokat, ráadásul kellemes hangulatot is teremt, főleg a hűvösebb hónapokban.
Meglepő lenne, ha nem került volna fel a listára a szódabikarbóna. A jolly joker alapanyagot egy tálba szórva helyezd a pultra éjszakára. A szódabikarbóna elvégzi a többit: reggelre minden kellemetlen szagot magába szív majd.
Ez nem csak egy jó kifogás, hogy valami édességet készíthess. Az erőteljes ételszagot képes elfedni az frissen sütött sütemény illata, amit valljuk be, kellemesebb elviselni szerte a lakásban. Különösen hatékony, ha csoki finomságot készítesz, illetve ha fahéjjal, gyömbérrel vagy szerecsendióval fűszerezed meg a sütit.
1. Eltünteti az ételszagot, ha egy nagy bögre forró vízbe néhány csepp levendulaolajat csepegtetünk.
2. A hal sütése közben keletkező kellemetlen szagot jelentősen csökkenthetjük, ha a morzsába vagy a lisztbe egy kevés parmezánsajtot reszelünk.
3. A karfiol főzővizébe tegyünk egy darab száraz kenyeret, amit először ecetbe mártottunk. Az enyhe ecet a zöldség fehérségét is megőrzi. De a karfiol kellemetlen szagát egy kanálnyi tej is semlegesíti.
4. Erős szagú főzelékek főzővizébe cseppentsünk egy kevés ecetet, vagy a tűzhelyen forraljunk egy külön edényben egy kevés ecetes vizet.
5. A kellemetlen ételszagot hamar elnyomja a melegedő fahéj illata. Tegyünk néhány rúd fahéjat egy serpenyőbe, és melegítsük, amíg kellemes fahéjillat nem lesz a lakásban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.