Dubarry-csirkemell
Tojásos nokedli fejes salátával
Körömpörkölt csülökkel
Káposztás tészta egyszerűen
Finomfőzelék
Hagymás rostélyos
Vadas marha
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Kijevi csirkemell rizibizivel
Rigójancsi, ahogy mi szeretjük
Krémes spenótfőzelék
Babgulyás
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Mézes-mustáros csirkemell
Csupacsokis brownie
Dödölle - az eredeti recept
Rakott zöldbab darált hússal
Kínai szezámmagos csirke
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Zsemlegombóc
Praktikus

Füstérzékelő vagy szén-monoxid jelző: mikor, kinek, melyik ajánlott?

Nyakunkon a fűtési szezon, ideje lenne beszerezni ezeket a készülékeket; ám sokan keverik a kettőt, még többen legyintenek rá, hogy ilyenekre semmi szükség – pedig bármely háztartási eszköz légterében, amely valamilyen anyag elégetése mellett hőt termel, érdemes füstérzékelő készüléket és szén-monoxid jelző berendezést is elhelyezni.

A fűtési szezon beköszöntével a lakástüzek és a szén-monoxid-mérgezéses esetek száma is növekszik, érdemes hát végiggondolni, hogy mire lehet szükségünk az életünk és az ingatlanunk védelmében. A Bors cikke segít.

Füstjelző működés közben / Fotó: Shutterstock
Füstjelző működés közben / Fotó: Shutterstock

Korán jelez a füstérzékelő

A füstérzékelő hamarabb észlelheti a veszélyt, mint a lakók, így időben riaszt akkor, amikor még be lehet avatkozni, vagy ki lehet menekülni a helyiségekből. Az elektromos berendezések használatával, a dohányzással, vagy a sütés-főzéssel összefüggő tűzesetek az időjárástól függetlenül, az év bármely időszakában előfordulhatnak. Lakástüzeknél az egyik legnagyobb veszélyt a keletkező füst belégzése jelenti, ezért ha a lakók időben észlelik a tüzet, nagyobb az esély a sérülések elkerülésére, a menekülésre, és lehetőség nyílik a tűzoltók és a szomszédok gyors értesítésére. A füstérzékelő készülékek a tűz kezdeti szakaszában keletkező füstöt észlelve átlagosan egy percen belül hangos sípolással jeleznek, riasztásukkal az alvó embert is felébreszthetik.

Veszélyes szén-monoxid

Szén-monoxid a leggyakrabban akkor keletkezik, ha a nyílt égésterű fűtőberendezés (vízmelegítő, kazán, bojler, konvektor, különböző kályhák, kandallók, cserépkályhák) a megfelelő szellőzés és levegő-utánpótlás hiánya miatt nem kap elég oxigént. Ilyenkor mérgező szén-monoxid fejlődik, amely akár egy percen belül ölhet.

Ez egy színtelen, szagtalan, íztelen, vagyis érzékszerveinkkel felismerhetetlen, a levegővel jól keveredő, mérgező gáz. Alacsonyabb koncentrációban belélegezve kezdetben fejfájást, émelygést, hányást, izomgyengeséget okoz. Súlyosabb esetben és magasabb koncentrációban a szén-monoxid-mérgezés eszméletvesztéshez és a légzés leállásához vezet.

A szén-monoxid érzékelő életet menthet / Fotó: Shutterstock
A szén-monoxid érzékelő életet menthet / Fotó: Shutterstock

Hogyan előzhetjük meg a bajt?

  • Évente egyszer ellenőriztessük szakemberrel a fűtőberendezésünket!
  • Elengedhetetlen a megfelelő levegő-utánpótlás. Nem elég néha kiszellőztetni, a nyílászárókba résszellőzőt kell szereltetni.
  • Ellenőriztessük a kéményeket!
  • A mérgezés megelőzése érdekében szerezzünk be jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt, hiszen csak ezek tudják funkciójukat betölteni, és az is fontos, hogy a készüléket a gyártó előírásainak megfelelő helyre és megfelelő módon telepítsük. Fontos tudni, hogy ezeknek az érzékelőknek is van szavatossági idejük: öt-hét év után le kell cserélni azokat. Ezért a már meglévő szén-monoxid-érzékelők gyártói utasítását se felejtsük el ellenőrizni, és a tavalyi elemeket cseréljük ki újakra.
  • Vásárlásakor érdemes figyelembe venni a Fogyasztóvédelmi Felügyelőség ajánlásait, és azt, hogy az adott típus rendelkezik-e minőségi tanúsítvánnyal. A legegyszerűbb készülékek feladata mindössze annyi, hogy jelzik, ha a CO koncentrációja meghaladja a beállított határt. Van amely nem csak a CO koncentrációt, de a helyiség hőmérsékletét, az akkumulátor töltöttségét és más, informatív adatokat is jelez. És vannak, amelyeket nem csak a ház központi tűzjelzőjével lehet kapcsolatba hozni őket, de akár az is megoldható, hogy a jelzőberendezés lekapcsolja a fűtőberendezést vészhelyzet esetén.

(Borítókép: Shutterstock)

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.