Amint beköszönt a jó idő, sokan azonnal felállítják a bográcsot vagy kitolják a grillt a kertbe és egészen az őszig odakint a szabadban készítik a finom fogásokat. Egy grillsütőben nemcsak húsokat és halakat, zöldségeket vagy sajtokat süthetünk, hanem bizony péksüteményeket is! Nem árt azonban odafigyelni néhány dologra, ugyanis az egyik legegészségesebbnek tartott főzési-sütési technika, azaz a grillezés is rejt magában veszélyeket!
Amellett, hogy megégethetjük magunkat, a grillezés más miatt is veszélyes lehet az egészségünkre. A grillezés során ugyanis rákkeltő anyagok keletkezhetnek, melyek közül a legjelentősebbek a heterociklusos aromás aminok és a policiklusos aromás szénhidrogének.
Ezek az anyagok akkor képződnek, amikor a hús magas hőmérsékleten, közvetlen láng felett sül, vagy ha a zsír és a hús leve a tűzbe csöpögve füstöt képez, amely visszaszáll a húsra – írja az egeszsegeseletmod.hu. A heterociklusos aromás aminok a húsban lévő kreatin, cukrok és aminosavak reakciójakor keletkeznek magas hőmérsékleten, míg a PAH-ok a szerves anyagok, például a zsír égésekor alakulnak ki.
Mindkét fent említett vegyület képes lehet növeli a rákos betegségek kialakulásának kockázatát. Kutatások szerint a kulcs a sütés közbeni hőmérséklet és a sütés időtartama, ezért kimondottan fontos, hogy az alapanyagokat megfelelően előkészítsük és jól grillezzünk.
A hús megfelelő előkészítése és pácolása segíthet megakadályozni, hogy létrejöjjenek a káros vegyületek. A grillezni kívánt húsokról szedjük le a felesleges zsírt és vágjuk fel a húsokat kisebb szeletekre, azok ugyanis hamarabb elkészülnek, mint a vastagabb darabok, így kevesebb időt tölt az alapanyag közvetlen hőnek kitéve.
A húson a pác védőréteget képezhet, ezzel is segítve, hogy ne jöjjenek létre a betegséget okozó vegyületek. A savas pácok, melyekbe citromlé, ecet, joghurt vagy mustár kerül, omlóssá teszik a húsokat, ezzel is lerövidítik a sütési időt. A pácba kerülő fűszerek, melyek gyógynövényként is hatásosak, szintén segíthetnek megakadályozni a káros vegyületek képződését.
Gyakran hallani, hogy az égett részek fogyasztása rákot okozhat, legyen szó pirítósról, sült húsról vagy pirult halbőrről, hosszú távon nem egészséges ezek elfogyasztása. Annak érdekében, hogy elkerüljük, hogy megégjen a grillen a hús, a sajt, a zöldség vagy a hal, ki kell választani a megfelelő technikát!
Borítókép: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.