Klasszikus kelkáposzta-főzelék recept
Klasszikus kelkáposzta-főzelék
Mákos guba  recept
Mákos guba
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros) recept
Töltött szalagos fánk (csokis, vaníliás, lekváros)
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Csörögefánk recept
Csörögefánk
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel  recept
Tápiókapuding erdei gyümölcsökkel
Szilvás gombóc hagyományosan recept
Szilvás gombóc hagyományosan
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Paprikás csirke recept
Paprikás csirke
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal recept
Gőzgombóc vaníliasodóval és mákkal
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Hagyományos resztelt csirkemáj recept
Hagyományos resztelt csirkemáj
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Finomfőzelék recept
Finomfőzelék
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Egyszerű csilis bab recept
Egyszerű csilis bab
Egyszerű rakott kel recept
Egyszerű rakott kel
Praktikus

Sokan kidobják, pedig filléres csodaszer a kertben a kávézacc

Kávézacc csodaszer a kertben /Fotó: Shutterstock
Ne dobjuk a kukába a kávézaccot, hiszen remek tápanyag lehet a növényeknek. Ám nem mindegy, hogyan adagoljuk, hiszen akár el is pusztulhatnak tőle – hívja fel a figyelmet Megyeri Szabolcs kertészmérnök.

A kávézacc sok háztartásban a kukában végzi, pedig áldásos hatása miatt nem lenne szabad megszabadulni tőle! A kávézaccal dúsított föld ugyanis igazi csodaszer, és vannak olyan virágok és növények, melyek kimondottan hálásak lesznek ezért az élénkítő figyelmességért.

Mielőtt felhasználjuk a kávézaccot, hagyjuk megszáradni /Fotó: Shutterstock
Mielőtt felhasználjuk a kávézaccot, hagyjuk megszáradni /Fotó: Shutterstock

A kávéfőzés után megmaradt kávézaccot keverjük a virágföldbe, ugyanis a növények számára értékes tápanyagokkal, nitrogénnel, káliummal és foszforral gazdagítja a földet. Ezek együttesen segítik az egészséges növekedést. A szabadban nevelt növények esetében tavasztól őszig keverjük a földbe, míg szobanövényeknél egész évben dúsíthatjuk kávézaccal a virágföldet – olvasható a Fanny magazinban.

Mielőtt hozzákeverjük a földhöz, érdemes vékony rétegben szétteríteni a zaccot, hogy kiszáradjon és csak azután használjuk fel, ugyanis ezzel megelőzzük a zacc penészedését.

Hogyan keverjem a földhöz a kávézaccot?

A már kiszáradt kávézaccból nem kell sok, ugyanis könnyen kiégetheti a növények gyökerét. A pontos mennyiség függ az adott földtől, de általánosan elmondható, hogy elég, ha a virágföld 10-20 százalékát alkotja a kávézacc. Ha már végeztünk az ültetéssel és az átültetéssel, akkor sem vagyunk elkésve, ugyanis még utólag is használhatjuk a zaccot. Szórjuk a virágföld tetejére és öntözzük meg a növényt, a víz ugyanis bejuttatja a tápanyagokat a gyökerekhez.

Nem minden növény szereti a kávézaccot /Fotó: Shutterstock
Nem minden növény szereti a kávézaccot /Fotó: Shutterstock

Mely virágok és növények földjébe keverhetjük a zaccot?

A kávézacc savas kémhatása hasznos lehet a savanyú talajt kedvelő növényeknek, ezért adhatjuk például az azáleánák, hortenziának, áfonyának, de mivel jó nedvszívó- és -megtartó képességű, a páfrányok, árnyékliliomok esetén is használhatjuk.

Nem jó minden növénynek!

Nem minden növénynek tesz jót a kávézacc. Mivel jó a vízmegkötő képessége, ezért tilos adni a szárazabb talajt kedvelő növényeknek, például a borzas kúpvirágnak, a levendulának, orchideának, szobai futókának vagy a kaktuszoknak.

Tápoldat is készíthető belőle

Áztassunk be egy-két evőkanál kávézaccot 3-4 liter vízbe, majd hagyjuk állni néhány napig. Az így létrejött tápanyagban gazdag oldatot hígíthatjuk, majd használhatjuk öntözéshez vagy permetezéshez a növényekre. Mivel nitrogénban gazdag, használhatjuk akár a pázsit táplálására is vízzel hígítva.

A kávézacc igazi kincs a kertben, ugyanis nemcsak segíti a növények egészséges fejlődését, de képes távol tartani a csigákat, sőt a komposzthoz keverve még a bomlási folyamatokra is jó hatással van.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.