Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal recept
Klasszikus paprikás krumpli lecsókolbásszal
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral recept
Klasszikus császármorzsa baracklekvárral
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Retró kókuszkocka recept
Retró kókuszkocka
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Kijevi csirkemell rizibizivel  recept
Kijevi csirkemell rizibizivel
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Praktikus

Ha ezt az egy dolgot megteszed, a paradicsombokor őszig ontja majd a termést!

Mindannyian szeretjük a paradicsomot, nem csoda, hogy az egyik legnépszerűbb kerti zöldség. Könnyen termeszthető, gyorsan fejlődő növény - ám van valami, ami elengerdhetetlenül szükséges ahhoz, hogy egészs szezonban bőséges termést hozzon! Ez nem más, mint a kacsolás.

Mindannyian szeretjük a paradicsomot, nem csoda, hogy az egyik legnépszerűbb kerti zöldség. Ne feledkezzünk meg a rendszeres kacsolásról, metszésről sem, mert ez elengedhetetlen a bőséges terméshez. A Ripost.hu megírta, miért fontos ez, és hogyan kell helyesen elvégezni.

Ha nem
Ha nem

A paradicsomok növekedés szempontjából két fő kategóriába sorolhatók: determinált és folyton növő fajták. A determinált fajták alacsony növekedésű bokorparadicsomok, amelyeknél nincs szükség kacsolásra, mivel egy bizonyos méret elérése után megállnak a növekedésben. A folyton növő paradicsom őszig folyamatosan érleli a termést és megszakítás nélkül nő, ezért már az ültetéskor érdemes mellé egy kétméteres támasztókarót szúrni. A növekedése során folyamatosan kötözni kell, hogy a súlya alatt ne törjön el, ráadásul így az egész lombozat fényhez és levegőhöz jut, ami gyorsítja a gyümölcsök érését.

Miért fontos a paradicsom kacsolása?

A „kacs” népiesen a levélnyél és a szár között folyamatosan növő hónaljhajtást jelenti, és ha nem történik meg a metszése, akkor ezek túlzottan megerősödnek, a növény kezelhetetlen bokorrá válik, energiáját a növekedésre fordítja, így kisebb és kevesebb termést fog hozni. Az egészséges paradicsomok fejlődéséhez napfényre van szükség, de a túl nagy lombkorona beárnyékolja a gyümölcsöket. Ráadásul a sűrű lombozat nehezebben szárad ki, és a párás, nedves környezetben könnyebben terjednek a gombás fertőzések is. A metszés javítja a levegőáramlást, ami tovább csökkenti a megbetegedések kialakulásának esélyét.

Hogyan kacsoljunk?

  1. Az első metszést akkor érdemes elvégezni, amikor a növény eléri a 30-40 centiméteres magasságot, és a szárak elkezdenek elágazódni. Ezt követően hetente egyszer vagy kétszer érdemes megismételni a folyamatot, hogy egész szezonban bőségesen szüretelhessünk. A legjobb, ha a metszést a reggeli órákban végezzük el, mivel ilyenkor a szárak még könnyebben törnek. A későbbi órákban a nagy melegtől megpuhulnak, így sokkal könnyebben szakadnak, ami a növény sérüléséhez vezethet.
  2. A hónaljhajtásokat könnyen észrevehetjük, mivel ezek a főhajtások és az ágak találkozásánál nőnek. Fésüljük át a paradicsomot, és ahol a levélnyél és a szár között kis oldalhajtást látunk, azokat minél előbb távolítsuk el, hogy megakadályozzuk a túlburjánzást.
  3. A hónaljhajtásokat akkor metsszük le, amikor még kisebbek, mert ilyenkor kevésbé sérül a növény. A fiatal hajtásokat óvatos mozdulattal távolítsuk el: fogjuk meg a hajtást közvetlenül a levél alatt, majd a hüvelyk- és mutatóujjunkkal óvatosan előre-hátra mozgatva könnyen ki tudjuk törni. Fontos, hogy ne szakítsuk le, mert ezzel károsíthatjuk a növényt.
  4. Előfordulhat, hogy nem vettünk észre időben néhány hónaljhajtást, és már olyan nagyra nőttek, mint a rendes hajtás. Ezeket a nagyobb hajtásokat metszőollóval tudjuk levágni. Ügyeljünk arra, hogy a hajtásokat a tövüknél, közel a főszárhoz vágjuk le. Fontos, hogy az olló éles és tiszta legyen, így elkerülhetjük, hogy átadjuk a fertőzést más növényeknek.
  5. Fontos, hogy ne vágjuk le a legmagasabban növő virágokat, mert ezzel megállítjuk a paradicsom felfelé növekedését. Mindig hagyjunk egy fő hajtást, amelynek egészséges oldalágai vannak.
  6. Miközben a kacsolást végezzük, ne csak az elszáradt, beteg leveleket távolítsuk el, hanem az alsó leveleket is, mert ezek is tápanyagot vonnak el a növénytől. Ha minden alkalommal leszedegetjük az alsó leveleket, jobban tud alulról szellőzni a növény, ami csökkenti a betegségek kialakulásának veszélyét.
  7. Kacsolás után bőségesen öntözzük meg a növényt. Mindig hajnalban vagy reggel tegyük, lehetőleg árasztásos módszerrel. Ez azt jelenti, hogy a kannából lassan folyassuk a vizet a tövekhez, úgy, hogy a levelek szárazon maradjanak. Ezzel a módszerrel elkerülhetjük a gombás betegségek kialakulását.

+ TIPP:

A hónaljhajtások mehetnek a komposztba, de a nagyobb hajtásokat elültethetjük, hogy új paradicsomokat neveljünk belőlük. Ehhez a zöld hajtásokat cserépbe, legalább 5-10 cm mélyen ültessük el tápdús kerti földbe, és tegyük védett helyre, például az ablakpárkányra. Rendszeresen öntözés mellett késő ősszel paradicsomot érlelnek!

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.