Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Mákos guba  recept
Mákos guba
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Spenótfőzelék fokhagymásan recept
Spenótfőzelék fokhagymásan
Elronthatatlan kocsonya  recept
Elronthatatlan kocsonya
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Krémes spenótfőzelék recept
Krémes spenótfőzelék
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Hagyományos kókuszkocka recept
Hagyományos kókuszkocka
Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Pozsonyi kifli recept
Pozsonyi kifli
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Édes bundás kenyér (french toast) recept
Édes bundás kenyér (french toast)
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Praktikus

Mire jó a tojáshéj? Meglepő, de csodát tesz a kertben!

A tojáshéjat automatikus mozdulattal dobjuk a szemetesbe, pedig ha van kertünk, célszerű inkább ott hasznosítani. A porrá tört tojáshéj ugyanis természetes tápanyagforrás a növényeknek.

Ha eddig még nem kezdted el gyűjteni a tojáshéjat, itt az idő, hogy változtass ezen. Első lépésként alaposan mosd át a nyers héjat ecetes vízzel, majd hagyd megszáradni. Ezt követően kézzel, vagy mozsárban esetleg darálóban apró darabokra őrölheted, és már használhatod is. Érdemes porként felhasználni, mert úgy sokkal gyorsabban lebomlik a talajban. És hogy miért jó? Íme!

Érdemes összegyűjteni a tojáshéjat / Fotó: Shutterstock
Érdemes összegyűjteni a tojáshéjat / Fotó: Shutterstock

Elriasztja a csigákat

Ahogy beköszönt az esős idő, megjelennek a kertben a csigák, és lerágják a frissen ültetett növényeket, leveleket. Megoldás lehet, ha növényvédő szerek helyett megelőzésként durvára tört tojáshéjat szórunk a palántanövények, például a szamóca, saláta és spenót szára köré. Az éles tojáshéj irritálja a puhatestűeket, így nem fogják megrágcsálni a zöldség- vagy fűszernövényeket.

Plusz kalciumot biztosít a növényeknek

Akár műtrágya helyett is használható: paradicsom, paprika ültetésekor szórj egy evőkanál felaprított tojáshéjat az ültetőgödör aljára, ezzel megelőzhető a kalciumhiány okozta csúcsrothadás. Ha már elültetted a paradicsomot, a növények köré is szórhatsz tojáshéjat a kalciumszint fenntartása érdekében.

Tökéletes csíráztató edény

A tojáshéj gyorsan lebomlik, így remek csíráztató edény válhat belőle. A megtisztított, feltört héj alját óvatosan lyukaszd ki egy hurkapálcikával, hogy a felesleges víz ki tudjon folyni. Ezután tedd egy tojástartóba, töltsd meg nedves földdel, majd ültess el benne a magokat. Miután a magok kihajtottak, óvatosan törd össze a héjat, majd ültesd ki a növényeket a kertbe. Ezzel a módszerrel próbálkozhatsz paradicsom, dinnye, saláta, káposzta nevelésével.

Nem kell csíráztatóedény, ha van tojáshéj / Fotó: Shutterstock
Nem kell csíráztatóedény, ha van tojáshéj / Fotó: Shutterstock

Védelmet nyújt

Ha nagyobb mennyiségben a tojáshéjat díszítő mulcsként is használhatod a kertben. Télen megvédi a növényeket a fagyoktól, míg nyáron segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát, ezáltal védelmet nyújt a kiszáradástól. Kiválóan alkalmazható olyan területeken is, ahol nem szeretnéd, hogy gyomnövények vagy fű növekedjen.

mire jó még a tojáshéj?

  • Kifejezetten jó összetevője lehet a komposztnak, mivel mész- és káliumforrásként gazdagítja a kert talaját, ráadásul környezetbarát módon tudsz megszabadulni tőle.
  • A szobanövényeknél is hasznos a tojáshéj: a tavaszi ültetés során kavics helyett szórhatsz a cserép aljára durvára tört tojáshéjat, de apróra zúzott formájában akár a virágföldbe is keverheted. Ez a megoldás nemcsak kalciummal látja el a cserepes növényeket, de levegőssé is teszi a talajt, ezáltal javítva a talaj szerkezetét és a vízelvezető képességét.
  • Készíthetsz belőle tápoldatot: a tojáshéjat öntsd fel forró vízzel, hagyd ázni néhány napig, majd a leszűrt levet tedd szórófejes flakonba. Ezzel a keverékkel hetente öntözd meg a növényeket.
A növények meghálálják a gondoskodást / Fotó: Shutterstock
A növények meghálálják a gondoskodást / Fotó: Shutterstock

Ezek a növények nem szeretik a tojáshéjat

Néhány növényre kifejezetten rossz hatással van a tojáshéj. Elsősorban azokról a növényekről van szó, amelyek az enyhén savas talajt kedvelik, hiszen a tojáshéj lúgosít. Így mielőtt felhasználnád, érdemes talajvizsgálatot végezni, hogy milyen a talaj pH értéke. Nem kedveli a tojáshéjat az áfonya, a szamóca, a burgonya, a brokkoli, a fejes káposzta, a karfiol, a virágok közül pedig a petúnia, a muskátli, a büdöske és a rózsa.

/Forrás: borsonline.hu/

(Borítókép: Shutterstock)

Ajánljuk még:

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.