A leves hőmérséklete fontos, hiszen a különböző hőmérséklet sajátos ízeket hoz létre. Így az, hogy a leves milyen meleg (vagy esetleg hideg) meghatározza az ízét is. Ahogy a leves hűl, úgy fog változni az íze: az umami íz csökken, és egyre sósabbnak érződik az étel. A savanyú íz a hőmérséklet emelkedésével erőteljesebbnek érződik, míg a keserű a hőmérséklet csökkenésével fokozódik. A dolgok tovább bonyolódhatnak, ha érzékeny ízlelőbimbókkal áldott meg a sors, de a lényeg: a hőmérséklet igenis befolyásolja a leves ízét!
A válasz egyszerű: úgy edd a levest, ahogy neked ízlik, mindegy, hogy az langyos vagy forró! Azért a tudomány ennél konkrétabb állásponton van: a felszolgált leves optimális hőmérséklete valahol 58 és 72 °C között van. Ennek a becslésnek az alapja leginkább a fájdalomküszöbhöz kapcsolódik, amely a legtöbb embernél 67 °C körül mozog.
Ha a levest a lehető legforróbban fogyasztod, de úgy, hogy még nem károsítja az ízlelőbimbóidat, az aromák intenzitása tökéletes lesz. Az erősebb aromák hő hatására felerősödnek, és erősebb ízvilágot érzékelhetsz.
Egy jó tanács: vigyázz, nehogy megégesd a nyelved!
Van olyan hőmérséklet, amely kiemeli, és olyan is, ami elnyomja a különböző ízeket. Egy 2017-es tanulmány során 3-5 órán keresztül főztek csirkelevest 86-103 °C közötti hőmérsékleteken. Az eredmények azt mutatták, hogy az ízekért felelős anyagok mennyisége magasabb hőmérsékleten megnövekedett, azaz minél forróbb volt a leves, annál ízletesebb, aromásabb lett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.