Az életünk során valószínűleg mindannyian kipróbáltunk már valamilyen diétát. Az eredmény valószínűleg nem volt tartós, többnyire csak átmeneti volt. Önnél is megjelent a jojó-hatás és a kilók, amelyektől kemény edzéssel szabadultunk meg, visszatértek. És talán még néhány plusz kilót is felszedtünk. Az ember így elveszti a kedvét attól, hogy újra és újra megróbálja.
Reklámokból és magazinokból özönlenek ránk a különböző fogyókúrákról szóló információkkal, de nem mindegyik vezet el a kitűzött eredményhez. A jojó-effektus kialakulása nem ritka jelenség, nem beszélve arról, hogy közben egészségügyi problémák is felléphetnek.
Van értelme tehát diétázni? Igen, csak jól kell kiválasztani. A valóban működő fogyókúrának egy kiváló példája a ketogén diéta, amely a csökkentett szénhidrátbevitelen alapul. Körülbelül két nappal azután, hogy radikálisan csökkentette a szénhidrátok bevitelét, a szervezet ketózisnak nevezett állapotba kerül. Mi ez?
A ketózis egy természetes anyagcsere-állapot, amelybe a szervezet akkor kerül, ha nem viszünk be cukrot a szervezetbe, és az étrendben azt fehérjével és zsírral helyettesítjük. A szervezet a szénhidrátokat energiaforrásként használja fel, és ha elfogynak, más energiaforrást kell helyettük keresnie. Erre a célra a zsírokat, pontosabban a testében felhalmozódott zsírpárnákat használja fel, amelyeket elkezd égetni, aminek köszönhetően Ön fogyni kezd.
Ha fogyókúráról van szó, egyértelmű, hogy módosítani kell az étrenden. A ketogén diétában elengedhetetlen, hogy a szénhidrátbevitelt napi 50 grammra korlátozzuk, de ezen kívül mit kell még kerülnünk és mit engedhetünk meg magunknak?
A tiltott élelmiszerek közé tartoznak az édességek, az édes gyümölcsök, a cukrot tartalmazó üdítők, a fehér kenyér, a gabonafélék, a gumós zöldség, a keményített zsírok, a kolbászok és minden, ami szénhidrátot tartalmaz. Ezzel szemben megengedettek a sovány húsok, a hal és a tenger gyümölcsei, a különféle diófélék és magvak, az egészséges zsírok, az olajok, az alacsony szénhidráttartalmú gyümölcsök (pl. áfonya, vörös áfonya, málna, meggy), avokádó és az alacsony szénhidráttartalmú zöld színű zöldségek (pl. cukkini, leveles zöldségek, káposzta, uborka stb.).
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.