Ha sütünk-főzünk, az a legtöbb esetben egyet jelent azzal, hogy hatalmas kupi lesz a konyhánkban - kivéve, ha már főzés közben elkezdjük a takarítást. Persze, lehet, hogy nem ez a legfontosabb szempont, miközben a tökéletes vasárnapi ebédet próbáljuk összerakni, de megéri erre odafigyelni.
Ha például kiömlik a liszt, lecsöppen a tej, vagy a pultra szóródik a reszelt sajt, a legjobb, ha rögtön letakarítjuk, hiszen később egyrészt tovább tart a rászáradt foltokat eltüntetni, másrészt pedig nehezebben vesszük rá magunkat az egész konyha kitakarítására, mint pár csepp folyadék feltörlésére. Ugyanez igaz a mosogatásra is: ha már főzés közben vagy közvetlenül utána elmosogatunk, nem lesznek rászáradt ételmaradékok az edényeken, sem pedig tornyosuló fazekak a mosogatóban.
A legtöbb konyhában létezik egy úgynevezett kacatos fiók vagy szekrény, ahol az olyan eszközöket tároljuk, amiknek egyszerűen nem találunk jobb helyet. Ezzel önmagában még nincs baj, viszont arra érdemes odafigyelni, hogy - akárcsak a többi szekrényben vagy fiókban - itt is tartsunk folyamatosan rendet és ne csak beledobáljuk a cuccokat.
A befőttes gumikat például gyűjtsük egy külön zacskóban, az apróbb tárgyakat pedig rendszerezzük felcímkézett dobozokba - így könnyen elkerülhető a káosz, és nem kell órákig keresgélni azt, amire éppen szükségünk van.
Sajnos nem elég forró vízzel átmosni a szivacsot mosogatás után, hogy fertőtlenítsük. A Science Reports tanulmányából kiderült, hogy az egyetlen módja annak, hogy eltávolítsuk a szivacsról a bacikat az, ha kidobjuk a kukába. A kutatók ugyanis összehasonlították a forró vízzel tisztított és az egyáltalán nem tisztított szivacsokat, és mindegyiken ugyanannyi baktériumot találtak.
A mosogatószivacsot így érdemes legalább hetente egyszer lecserélni, hosszabb idő után ugyanis több baktérium lehet rajta, mint egy átlagos wc kagylóban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.