Szeptember elseje nem csak Egyed napja, amikor a túrós csusza névnapját ünnepeljük, de ekkor vetik el az őszi búzát és a rozsot is, biztosítandó a bő termést. A disznók hízlalását is ilyenkor kell elkezdeni, hogy a november végi Szent Andrásra jól meghízzanak. Ha jó az idő ma, a szőlő és gyümölcstermés is megfelelő lesz.
A magyar konyha egyik legalapvetőbb ételéről van szó, érdemes vele külföldi vendégeket, nagy családi banzájok résztvevőit kényeztetni.
A túrós csuszát általában tartalmas levesek után fogyasztjuk főételként, kiválóan kiegészít egy tál gulyáslevest, bár ez a két étel, főleg együtt, fogyókúrázóknak nem kimondottan ajánlható. A túrós csusza harcsapaprikás mellett is szerepel köretként, de vannak, akik borjú, marhapörkölt vagy kakaspörkölt mellé is csak ezt tudják elképzelni.
Igazán egyszerűen elkészíthető étel. Tészta kell hozzá, szalonna és jó minőségű túró, tejföl. Egyes vidékeken a túrós csuszát kaporral dívik enni, és vannak, akik a cukros változatra esküsznek, főleg sváb vidékeken. Olyan személyeket is ismerünk (nem is keveset), akik a szalonnás csuszát szórják meg kristálycukorral.
A szalonna legyen füstölt és házi. Az igazi túrós csuszához nem érdemes a csökkentett zsírtartalmú tejtermékeket venni, minél magasabb a zsírtartalom, annál jobb. Egyre több piacon találunk házi tejtermékeket árusító pultokat, ezeket érdemes kipróbálni.
A tészta esetében igazi csuszatésztát válasszunk, vagy gyúrjuk otthon, fáradtságot nem kímélve, pont úgy, mint nagyanyáink. Egyes régióinkban a szabógallérnak nevezett tésztafajtából készítik, ehhez a kinyújtott tésztát ferdén, rombusz alakúra kell vágni.
A túrós csusza készítéséhez a tésztát lobogó forró vízbe tesszük, melyet megsózunk. Míg fő, a felkockázott szalonnát megpirítjuk. Vannak, akik a szalonna zsírjából a tészta főzővizébe is tesznek. A tésztát a szalonnával összeforgatjuk. A szalonnás tésztát a túróval sütőben érdemes lepirítani, majd tálalás előtt tejföllel megöntözni, így a hideg túró nem hűti ki a tésztát, viszont a tejföl kellemesen ehető hőmérsékletűvé varázsolja fogyasztás előtt.
Magyar Elek: Az ínyesmester nagy szakácskönyve szerint így készül az igazi magyar túrós csusza.
„A hozzávaló kellékek: 1 kg finom, száraz, szitált nullás liszt, 3 friss tojás, 1 jó kanál perzselt füstölt szalonnából olvasztott disznózsír, 25 dkg ugyanilyen (kis kockára vágott) szalonnának a tészta gyúrása alatt kisütött töpörtyűje, 50 dkg friss tehéntúró, melyből a savót tüllzacskóban teljesen kicsöpögtettük, 5 dl igazi, hamisítatlan, sűrű, édes tejföl.
Ha ez mind megvan, hozzáfoghatunk: a lisztből és tojásból egy kis sóval és 1,5-2 dl hideg vízzel tésztát gyúrunk, jó ruganyosra, de mégse túlságosan keményre. Cipó formában 5 percig békében hagyjuk a meglisztezett deszkán, majd sodrófával kinyújtuk, úgy gyufaszál vastagra, aztán megint nyugton hagyjuk 1-2 percig a másik oldalán, hadd szikkadjon. Most forint nagyságú „csuszákra” csipkedjük. Mire ezzel elkészülünk már lobogva forrjon a fazékban a jól megsózott víz. (Biztonság kedvéért egy kiskanál zsírt is tegyünk a vízbe, hogy a világért össze ne ragadjanak a csuszák). A fazékba belevetjük a tésztát, letakarjuk, s ha mind feljött a víz tetejére és a víz újra forr, tésztaszűrőn gondosan leszűrjük. Vannak, akik ilyenkor hideg vízzel leöntik, de a német szokás (abschrencken), felesleges, sőt káros: kihűti a tésztát, s az újramelegítés ront az ízén. Mi tehát ehelyett azonnal beleforgatjuk a nagy lábosban forró, sistergő tejfölös zsírba (3 dl tejföl egy kanál zsírral), egy kicsit megsózzuk, a fent említett túrómennyiség felét összemorzsoljuk (nem reszeljük, és nem passzírozzuk), belekeverjük, s az egészet a melegített tésztástálra tesszük. Szép halmot formálunk, tetejét dúsan meghintjük a még megmaradt s melegen tartott túróval, megöntözzük a hátralévő 2 dl forró tejföllel s beszórjuk a friss töpörtyűvel. Mindezt nagyon gyorsan kell csinálni, és rögtön tálalni , a túrós csusza csak egészen frissen, forrón jó. De akkor azután pompás, jóízű, illatos, bárki is megeheti.
Ui. A túrós csusza tésztája nemcsak csuszának jó, hanem gömbölyűre vágott metéltnek is, mely egyébként ugyanúgy készül mint a csusza.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.